Chip 03/2023: Microsoft nabízí různé verze operačních systémů Windows 10 a 11, které jsou přizpůsobeny konkrétním skupinám uživatelů. Je přitom velmi pravděpodobné, že při koupi běžného notebooku nebo počítače dostanete pouze skromnější verzi systému Windows, označenou jako Home. Mnohem lépe vybavený systém Windows Pro je obvykle vyhrazen pro firemní zařízení nebo je nabízen pouze za příplatek. Podle ceníků Microsoftu přitom stojí Windows 11 Home 3 999 korun, zatímco Windows 11 Pro dokonce 7 199 korun.
Faktem je, že mimo firemní nasazení rozhodně nepotřebujete vše, co verze Pro nabízí – například asi nikdo doma nepoužívá Active Directory. Windows Pro ale nabízí hned několik zajímavých funkcí, které můžete používat i jako soukromý uživatel. Obecně platí, že z méně vybavených verzí systému Windows můžete vždy přejít na vyšší edici bez nutnosti přeinstalace. Bohužel opačný postup, tj. downgrade z verze Pro na verzi Home, tak snadný není (ostatně ani příliš nedává smysl). V takovém případě je nutné data zálohovat, poté systém přeinstalovat na verzi Home a obnovit data.
Je důležité si uvědomit, že se nemusíte spokojit s funkcemi, které do různých verzí systému Windows přibaluje Microsoft. V našem článku vám ukážeme, v jakých směrech můžete systém Windows užitečně rozšířit na verzi s naším pracovním názvem „Windows Ultra“.
Více se o tomto tématu můžete dočíst v březnovém Chipu. V prodeji od 22. 2.