Celý článek z březnového Chipu si můžete stáhnout vPDF.
Funkce Continuum má být jedním z hlavních lákadel pro použití operačního systému Windows 10 ve smartphonech a má dát skutečný význam konvergované platformě Windows a tzv. univerzálním aplikacím, které poběží na počítači, stejně jako v tabletu či smartphonu se stejným operačním systémem. Microsoft od počátku prezentuje Continuum jako náhradu klasických i přenosných počítačů, díky které si uživatel vystačí jen se svým smartphonem, který prostě jen připojí k většímu displeji a začne ovládat aplikace prostřednictvím klávesnice a myši.
Cihlička ke smartphonu
Pro využití funkce Continuum je v první řadě třeba tzv. Display Dock (celým názvem se zařízení jmenuje Microsoft Display Dock HD-500), krabička malých rozměrů (zhruba 6,5 × 6,5 ×2,4 cm), ale překvapivě vysoké hmotnosti (230 g). K tomu ještě nabíječka (USB 3.0 Typu C), HDMI kabel pro připojení k displeji, další USB-C kabel pro připojení ke smartphonu a samozřejmě i klávesnice a myš (s USB nebo Bluetooth připojením). Z uvedeného je asi jasné, že o žádné mobilitě nemůže být ani řeči, takže pro praktické použití byste potřebovali jeden Display Dock (a další výbavu) doma a druhý v práci. Při ceně kolem 2 500 korun za Display Dock a 16 500 korun za nejlevnější smartphone s podporou funkce Continuum (Lumia 950) byste mohli mít už velmi pěkný notebook a slušný telefon s Androidem k tomu. A to vůbec neuvažujeme cenu displejů (musí mít Full HD rozlišení) a periferií.
Co vlastně umí?
Režim Continuum se automaticky aktivuje po připojení smartphonu a externího displeje, na kterém rázem uvidíte podobnou pracovní plochu jako v klasické verzi Windows 10. Nechybí nabídka Start, hlavní panel ani centrum akcí a pro ovládání jsou podporovány běžné klávesové zkratky. Aplikace Continuum ve smartphonu nenabízí prakticky žádná nastavení (kromě volby pozadí pracovní plochy a dalších drobností) a neumožňuje škálování zobrazení na externím displeji (posuvník sice v nastavení najdete, ale je neaktivní). Pokud k Display Docku připojíte monitor s menším než Full HD rozlišením, není žádná možnost, jak pracovní plochu přizpůsobit, takže ji neuvidíte celou.
Smartphone zůstává i v režimu Continuum plně funkční, takže můžete nejen bez přerušení telefonovat, ale také používat další aplikace (třeba přehrávač hudby). Dotykovou plochu displeje lze použít jako náhradu myši, ale je to spíše nouzové řešení. Pro hardware telefonu znamená spuštění více aplikaci na externím displeji i ve smartphonu značnou zátěž, ale naše testovací Lumia 950 pracovala plynule, pouze se více zahřívala. Jistě na tom mělo podíl i dobíjení akumulátoru prostřednictvím Display Docku.
Práce s aplikacemi v telefonu je na první pohled velmi lákavá, přesto ale klasický počítač nebo notebook nenahradí. Zásadní chybou je, že je možné používat vždy jen jednu aktivní aplikaci – takže pracujete úplně stejně jako na smartphonu, pouze máte k dispozici větší displej, klávesnici a myš. To je velká škoda, protože můžete mít například otevřené pouze okno Wordu, ale už nikoli třeba internetový prohlížeč vedle něj nebo pracovat se dvěma dokumenty zároveň. Tabletový režim Windows 10 přitom současné zobrazení dvou oken aplikací podporuje a prohlášení Microsoftu o jedné platformě pro všechna zařízení tím dostává zásadní trhlinu.
Multitasking samozřejmě podporován je, aktuálně nepoužívané aplikace se minimalizují na hlavní panel – jako v klasických Windows. Opět jsme ale narazili na stejný problém jako při testování Windows 10 Mobile v nových Lumiích, kdy se, pravděpodobně kvůli špatnému hospodaření operačního systému s operační pamětí, náhodně ukončují aplikace, které by měly běžet na pozadí.
Zase ty aplikace
Na celkovou užitečnost funkce Continuum budou mít zásadní vliv především aplikace, které bude možné na velkém displeji používat. Zde přitom následuje další velké zklamání – aplikací podporujících Continuum je zoufale málo a nepatří mezi ně ani celá základní výbava Windows 10 Mobile od Microsoftu. Aktuálně můžete pracovat prakticky jen s Outlookem, prohlížečem Edge, Facebookem a Office aplikacemi nebo si prohlížet (a pořizovat fotografie). Například Skype v režimu Continuum nefunguje, stejně jako naprostá většina aplikací z Windows Store. Při pokusu o spuštění nepodporované aplikace se zobrazí informační okno s nabídkou spuštění v telefonu. Pro všechny aplikace platí, že mohou běžet pouze v režimu celé obrazovky.
Office aplikace jsou v současné době prakticky jediným důvodem, proč Continuum používat, ale i v tom je jeden nepříjemný háček. Microsoft totiž poskytuje Office aplikace zdarma jen pro zařízení s úhlopříčkou nejvýše10,1 palce, kam sice smartphony spadají, ale jen pokud k nim není přes Continuum připojen velký externí displej. Zatím sice lze dokumenty, tabulky a prezentace upravovat, ale od 1. dubna k tomu již bude nezbytné pořídit si předplatné služby Office 365. Zdarma bude možné Office soubory pouze prohlížet.
Jeden smartphone, dva systémy
Doposud jsme měli k funkci Continuum téměř samé výhrady, ale praktické použití smartphonu v režimu nás potěšilo plynulostí a snadno logikou ovládání. Continuum prakticky rozdělí smartphone na dvě nezávislá zařízení, která lze používat současně. Otázkou je, jak si Lumia poradí se současným využitím náročnějších aplikací běžících na externím displeji i v telefonu. Už při psaní ve Wordu se smartphone hodně zahřívá.
Marketingu Microsoftu se podařilo Continuum prezentovat jako opravdu zlomovou technologii, ale ve skutečnost v současné době nezvládne o nic víc než telefon s Androidem, připojený k externímu displeji prostřednictvím MHL. Jestliže pomineme velmi vysoké náklady na pořízení nezbytného vybavení, považujeme za největší chybu fakt, že v Microsoftu asi nikoho nenapadlo, že by někdo chtěl na velkém displeji pracovat s více aplikacemi současně. Miniaturní počítače v podobě „sticku“ s HDMI portem toto bez problému zvládnou a stojí jen zlomek peněz co Lumie a Display Dock. Stejně jako celý operační systém Windows 10 Mobile působí i Continuum jako beta-verze do budoucna jistě zajímavé technologie.