Šasi 16” notebooku Aorus 16X prozrazuje svou herní specializaci pouze decentně. To, že se jedná o herní stroj naznačuje na pohled hlavně podsvícená klávesnice s několika průhlednými tlačítky. Tělo je sice na pohled i pohmat plastové, ale v ruce působí solidním dojmem a dobrou kvalitou zpracování. Důležité v tomto případě je, co se skrývá uvnitř. Ventilační otvory jsou dostatečně dimenzované.
Podívejme se nejprve na herní schopnosti notebooku a hlavně jeho grafiku NVIDIA GeForce RTX 4060, kterou lze použít i k práci s jazykovými modely a při úpravě videa. Právě grafická karta RTX 4060 pracuje s umělou inteligencí mnohem efektivněji než CPU.

Herní výkon s DLSS 3.5
Díky VRR a NVIDIA G-Sync běží hry plynule a bez trhání. Testovaná kombinace procesoru Intel Core i7-13650HX a grafiky NVIDIA GeForce RTX 4060 s 8 GB GDDR6 paměti stačí na plynulý provoz nejnáročnějších her při Full HD a většinou i při nativním WQXGA rozlišení, zvláště když provozované hry podporují technologii NVIDIA DLSS3.5, která významně pomáhá při dopočítávání snímků.
Notebookové grafické čipy řady GeForce RTX 40 podporují několik technologií, které vylepšují herní zážitky. Díky novým jádrům RTX a nové technologii NVIDIA Share Execution Reordering (SER) se výrazně zlepšil výkon Ray Tracingu. 4. generace tensorových jader je efektivnější v úlohách souvisejících s umělou inteligencí a podporuje vylepšený systém DLSS 3.5, který rozšiřuje predikci z pixelů na snímky a výrazně zvyšuje jejich kvalitu.
Ještě důležitější ale je, že s aktivovaným DLSS 3.5 běží hry s podporou Ray Tracingu přibližně čtyřikrát rychleji. Podle našich testů se v podporovaných hrách FPS zvyšuje více než čtyřikrát. Důkazem je i test 3DMark NVIDIA DLSS Feature Test, ve kterém jsme s vypnutou DLSS naměřili při WQXGA rozlišení 12,54 FPS, zatímco s aktivovanou DLSS dokonce 54,38 FPS.

Perfektní herní výkon prokázal notebook jak v dalších scénářích 3DMarku, tak při praktickém hraní. Test Fire Strike Ultra vykázal v nativním rozlišení displeje vynikající skóre 6 210 bodů, což při maximálních detailech odpovídá více než 90 FPS ve hře Battlefield V nebo více než 60 FPS v GTA V.
Výkon grafické karty i procesoru lze regulovat pomocí několika režimů, od úsporného módu pro práci a provoz jednoduchých her, přes standardní až po hlučné výkonné režimy, které hráči ocení hlavně krátkodobě v případě, že z notebooku chtějí vymáčknout opravdu i poslední dostupné kapky výkonu. Regulovat lze i intenzitu ventilátorů, takže notebook dokáže při běžné práci fungovat prakticky bezhlučně a při náročném hraní (se zapojeným napájením) je pak pořádně hlučný.


Umělá inteligence ChatRTX, grafika nejen na hry
Nejnovější řada grafických karet NVIDIA umožňuje pracovat s lokálně umístěnou umělou inteligencí ChatRTX. Nejprve je nutné stáhnout poměrně rozsáhlý datový balíček ze stránek NVIDIA a nainstalovat jej do notebooku. Po spuštění jsou uživatelům k dispozici jazykové modely pro práci s dokumenty a obrázky, ale zajímavá je možnost nechat AI pracovat s lokálními daty v notebooku.
Komunikace s ChatRTX probíhá klasicky prostřednictvím dialogového okna a přepínání mezi jednotlivými jazykovými modely je rychlé a snadné. Výhodou velkých přednastavených modelů je, že jsou trénovány na milionech zdrojových souborů a ChatRTX tak dokáže odpovědět na široké spektrum dotazů. Pokud ale pracuje s daty umístěnými ve vašem lokálním pracovním adresáři, dokáže díky analýze dat specifického uživatele odpovědět přesně na otázky týkající se uživatelových dat a specializace. Umělá inteligence dokáže prohledat disk notebooku a najít na něm fotografie, ve kterých pak lze vyhledávat prostřednictvím rozhraní ChatRTX.
Rychlá a snadná práce s videem
Grafická karta RTX 4060 umožňuje použít tento primárně herní notebook i pro profesionální práci s videem. RTX 4060 dokáže díky AI zrychlit konverze i úpravy videa v programech jako DaVinci Resolve, Blender nebo aplikacích od Adobe. Umělá inteligence dokáže ve videích tvořit zajímavé efekty a automatizuje nudnou a časově náročnou ruční práci, protože namísto úpravy jednotlivých snímků aplikuje AI efekt automaticky na celý vybraný střih. Stejně snadná je aplikace Ray Tracingu.

NVIDIA Broadcast, profesionální nahrávací studio
Majitelé notebooků s grafickou kartou řady RTX 40 mohou využít schopnosti umělé inteligence i v aplikaci Broadcast. Ta zapojí výkon grafické karty například k praktickému odstranění okolních ruchů nebo ozvěny při komunikaci přes mikrofon. V aplikaci lze nastavit i různé typy pozadí, od rozostřeného, přes obrazové až po video ze hry. Umělá inteligence zvládá i odstranění optického šumu na pozadí špatně osvětlené pracovny.


Výpočetní výkon notebooku
Vraťme se ale k samotnému notebooku. Použitý Intel Core i7-13650HX patří se svými šesti výkonnými jádry s HyperThreadingem a osmi efektivními jádry k nejvýkonnějším mobilním procesorům současnosti. Maximální frekvence dosahuje krátkodobě až 4,9 GHz. Notebook má sice „pouze“ 16 GB RAM, ale jeho výpočetní výkon bohatě stačí i nejnáročnějším uživatelům. V testu Cinebench R23 Multi jsme procesoru naměřili výsledek 17 284 bodů, což je vyšší hodnota než u procesoru Intel Core Ultra 9 185H (15 207 bodů).
Bleskurychlý chod systému i aplikací podporuje i velmi rychlý 1TB SSD disk Aorus Gen4 5000E s podporou sběrnice PCIe 4.0, kterému jsme naměřili průměrnou přístupovou rychlost čtení na úrovni 4 073 MB/s a zápisu 4 454 MB/s při přístupových dobách 0,034, resp. 0,015 ms.
Displej
16” displej s rozlišením 2 560 x 1 600 bodů dosahuje až 165Hz obnovovací frekvence a podporuje Dolby Vision, NVIDIA G-Sync a NVIDIA Advanced Optimus. Líbilo se nám na něm velmi dobré zpracování barev se 100% pokrytím sRGB a rovnoměrné podsvícení. Maximální jas stačí pro sledování obrazu venku, ale na přímém slunci je již hůře viditelný, pro noční práci je minimální nastavení jasu ideální.


Výdrž na baterii
Herní notebooky potřebují k dosažení optimálního grafického výkonu připojení k elektrické energii, při provozu na baterii je grafický výkon značně omezen. Většinou je tedy budeme mít na stole u elektrické zástrčky, ale Aorus 16X 9KG je i pořádně výkonná pracovní stanice, se kterou už možná majitelé občas baterii využijí.
Pryč jsou naštěstí doby, kdy herní notebooky i při prohlížení internetu nebo práci s kancelářskými aplikacemi zvládly maximálně hodinu, hodinu a půl provozu na akumulátor. Aorus 16X 9KG zvládne při běžném kancelářském vytížení za použití vhodného režimu napájení a se staženým jasem displeje na cca 200 cd/m2 pracovat klidně i sedm nebo osm hodin. I při náročné práci lze počítat se čtyřmi až pěti hodinami na baterii. Při hraní her vydrží notebook tak dvě, dvě a půl hodiny. Pomocí dodávaného 240W napájecího adaptéru se notebook za hodinu nabije na 75 procent, plné dobití zabere 95 minut.
Klávesnice a výbava
Klávesnici tvoří poměrně malá tlačítka s krátkou a přesnou odezvou. Klávesy jsou uzpůsobeny hlavně pro hraní, při psaní nám trochu vadil jejich velmi hladký povrch, kvůli kterému prsty při tanci po klávesnici poněkud klouzaly. Časem jsme si ale zvykli.
Rozložení klávesnice je přehledné, nevadil nám sloupec tlačítek Home, PgDn, PgUp a End, nacházející se napravo od středně velkého Enteru. Podsvícení klávesnice je čtyřstupňové, barvy a styl podsvícení lze regulovat v doprovodné aplikaci Gigabyte Control Center, ovšem nelze snížit intenzitu jasu sedmi průhledných kláves, které v noci poměrně značně zatěžují oči.


Výbava notebooku Aorus 16X 9KG je příkladně moderní. Kromě skvělé grafiky a rychlého SSD i procesoru se může pochlubit nejnovějším komunikačním standardem Wi-Fi 7 a podporuje i Bluetooth 5.3. Samozřejmě nechybí velmi použitelná webová kamera.
Do těla notebooku se vešly plnohodnotné porty LAN a HDMI 2.1, nechybí samozřejmě ani dva USB-A konektory a přítomné jsou i dvě USB-C zdířky s podporou přenosu videa i dobíjení. Mimo toho je na boku notebooku i slot pro microSD kartu a klasický 3,5mm audio konektor.
Výběr notebooků Aorus najdete na webu smarty.cz.
Technická data
Aorus 16X 9KG
Chip známka
Grafika | NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB + Intel Iris Xe |
CPU / RAM | Intel Core i7 13650HX / 6P+6P+8E / max. 3,6-4,9 GHz / 16 GB DDR5 |
Displej | 16" / 2 560 x 1 600 / IPS / 165 Hz / matný / nedotykový |
SSD | 1 TB / 4 073 MB/s čtení / 4 454 MB/s zápis |
Výbava | HDMI 2.1, LAN, 2x USB-C (TB4, PD), 2x USB-A, audio, microSD, Wi-Fi 7, BT 5.3 |
Cinebench R20 / R23 | 6 614 bodů / 17 284 bodů |
3DMark FSU / TSE / PR | 6 210 / 5 068 / 5 994 bodů |
PCMark 10 | 7 430 bodů / 5:27 h:m |
Rozměry / hmotnost | 356 x 257 x 22,5-32,3 mm / 2 342 g + 567 g (adaptér) |
Cena | 34 690 Kč |