Přejít k hlavnímu obsahu

Test: Samsung The Freestyle 2 – promyšlený projektor na doma i na cesty

Michal Bareš 13.09.2023

Přenosným projektorem Freestyle se Samsung trefil do vkusu zákazníků a jeden z nejzajímavějších mobilních doplňků je nyní k dispozici v inovované a ještě lepší verzi

Kapitoly článku

Na pohled sice vypadá stejně jako loňský model, ale proč měnit to, co je praktické a oblíbené? Inovace Samsung Freestyle 2 se tak odehrály hlavně uvnitř zařízení, které má nyní jasnější obraz, tišší chod a možnost spárování dvou projektorů tak, aby společně tvořily větší obraz.

Stále jsme nezapomněli, jak složité bylo ještě před pár lety vzít na chalupu projektor. Jedna taška plná kabelů, velká a těžká brašna s projektorem, reproduktory a další brašna s notebookem. To vše se pak poměrně dlouho nastavovalo a propojovalo, a pokud jste doma nezapomněli některý z důležitých kabelů, mohli jste si večer s přáteli pustit koncert oblíbené kapely.

Dnes se vám potřebné vybavení vejde do dětského batohu a zprovozníte jej doslova během sekund, tedy pokud vlastníte smartphone a přenosný projektor Samsung Freestyle.

Samsung Freestyle a Samsung Freestyle 2 vypadají napohled úplně stejně, liší se ale kvalitou obrazu a tišším chodem

Samsung The Freestyle 2
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Starší verze Samsung The Freestyle a nový Samsung The Freestyle 2 vypadají zvenčí naprosto stejně

Samsung Freestyle 2: konstrukce a vzhled

Nová verze Freestyle 2 vypadá napohled naprosto stejně jako loňský model. Nezměnil se praktický otáčivý stojan se ani velikost nebo hmotnost projekčního válečku. Stále v něm vytváří obraz světelný zdroj typu LED v kombinaci s projekční technologií DLP. Novinkou je ale jasnější obraz a velmi tichý provoz.

Uvnitř válce o rozměrech necelých 25 x 14 x 14 cm a hmotnosti 791 gramů se nenachází baterie, takže pokud byste si představovali naprostou svobodu projekce mimo dosah elektrické zásuvky, budete si k němu muset pořídit externí napájecí modul. Originál s kapacitou 32 000 mAh, která vystačí na cca tři hodiny projekce přijde na cca 3 900 Kč, ale prakticky lze použít jakoukoliv externí baterii s USB-C výstupem a výkonem alespoň 50 W.

Jinak je proktor nutné připojit k napájecímu adaptéru, který naštěstí Samsung v tomto případě do krabice přibalil. Napájecí USB-C zdířku najdeme na boku projektoru, hned vedle mini HDMI konektoru pro připojení potenciálního drátového videozdroje. Potřebná redukce na klasický HDMI konektor ale v balení chybí. Pak je zde již jen vypínač mikrofonu, který přinese větší klid v duši podezíravějším uživatelům.

Veškeré připojení se ale dnes odehrává bez drátů. Projektor má samozřejmě Wi-Fi i Bluetooth a nechybí ani párovací NFC čip. Bez problému tak můžete do projektoru posílat obraz z mobilního telefonu, případně jej propojit se systémem chytré domácnosti. Škoda ale, že na projektoru není alespoň slot na microSD kartu, který by rozhodně design projektoru nehyzdil. Chápeme ale, že flash disk zastrčený do USB zdířky by estéti asi nerozdýchali.
 

Vedle objektivu je řada senzorů, sloužících k automatickému nastavení obrazu

Pohled na objektiv Samsung The Freestyle 2
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Pohled na objektiv Samsung The Freestyle 2

Zprovoznění projektoru je doslova hračka, zvláště pokud na telefonu používáte aplikaci Smart Things. V takovém případě se nový projektor propojí přímo s ní a instalace je dokončena za chviličku. Skvělé je, že to opravdu funguje a nedochází k žádným zásekům. Druhou variantou je instalovat projektor bez aplikace, což je také snadné, ale musíte zadávat heslo do Wi-Fi.

Před instalací byste ale měli pro projektor zvolit vhodné umístění, ve správné výšce a vzdálenosti od zdi, aby obraz netrpěl lichoběžníkovým zkreslením. Jenže v tomto případě nemusíte.

Projektor můžete položit prakticky kamkoliv a namířit jej na nějakou bližší stěnu, případně na strop. Manipulace a otáčení projektoru jsou snadné, stabilita stojanu perfektní, projektor nemá ambice přepadávat. Pak už stačí Freestyle 2 jen zapnout pomocí dálkového ovladače a o zbytek se postará sám. Sám si zaostří a sám si také vyrovná lichoběžníkové zkreslení.

Poté už stačí z uživatelského rozhraní vybrat některou z předinstalovaných streamovacích služeb, případně si doinstalovat jiné aplikace. Uživatelské rozhraní je stejné jako u letošních televizorů Samsung, je přehledné, svižné a obsahuje vše potřebné. Projektor také podporuje spolupráci s aplikací Xbox, takže jej lze použít jako přenosnou verzi televize i herní konzole. Stačí si pořídit předplatné služby Xbox Game Pass a připojit herní ovladač. Ten bude mimochodem Samsung do konce září dávat v ceně projektoru, stejně jako půlroční předplatné Game Pass. 

Při večerním sledování má obraz Freestyle 2 dostatečný jas i kontrast

Noční projekce Samsung The Freestyle 2
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Noční projekce Samsung The Freestyle 2

Kvalita obrazu

Během testu jsme měli možnost vyzkoušet starší a novou verzi Freestyle vedle sebe a zlepšení kvality obrazu je patrné. Samozřejmě je to stále LED projektor se svítivostí na úrovni 230 cd/m2, takže nelze očekávat výkon, který přesvítí polední slunce dopadající nezataženým oknem. Obraz je sice čitelný a například televizní vysílání nebo videoklip z YouTube lze v pohodě sledovat. Černá je ale světle šedivá a detaily se v ní ztrácí. Přes den s roztaženými závěsy nedoporučujeme ani hrát hry.

Večer nebo v noci je situace o poznání lepší a obraz vystupuje s vyšším kontrastem. Projektor zvládne nejen světlé scény, ale bez problémů sledovatelné jsou i detaily na tmavém pozadí. Přesto ale doporučujeme přes den promítat obraz spíše na kratší vzdálenost, ideální je 55” až 65” úhlopříčka (projekce ze vzdálenosti 1,5 až 1,7 metru). Full HD rozlišení sice stále stačí na příjemné sledování filmů i na větší úhlopříčce, ale čím menší úhlopříčka, tím vyšší jas a kontrast obrazu. Projektor podporuje standard HDR.

Komu by Full HD rozlišení nestačilo, může spárovat dva projektory Freestyle dohromady a získat tak ultraširokoúhlý filmový zážitek s vyšším rozlišením. V takovém případě si ale bude muset zájemce buď půjčit projektor od kamaráda, nebo si na něj připravit dalších 25 000 Kč. Párovat ale půjde i nová a starší verze projektoru.

Přes den lze Freestyle 2 sledovat také, ale obraz není příliš jasný

Denní projekce Samsung The Freestyle 2
info ikonka
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Denní projekce Samsung The Freestyle 2

Velmi dobrý je zvuk 360° reproduktoru s 5W výkonem. Hlasitost bohatě postačí i na ozvučení většího obývacího pokoje, prostorový efekt je příjemný. Součástí dodávky je i praktická krytka objektivové části, která kromě ochrany poslouží i jako stínítko, pokud se rozhodnete světlo projektoru použít jako lampičku.

Při provozu jsme v SDR režimu naměřili příkon okolo 40 wattů, v HDR se může vyšplhat až k 50 W. Životnost lampy výrobce udává na 30 000 hodin, takže světelný zdroj nebude potřeba nikdy měnit.

Samsung Freestyle 2 se nám líbil hlavně pro svou mobilitu a možnost okamžité instalace na jakékoliv místo. Automatické ostření i oprava lichoběžníkového zkreslení fungují skvěle, obraz je v zatažené místnosti, večer nebo v noci překvapivě pěkný, přes den si na něm ale můžete televizi klidně pustit také. Skvělý je tichý chod, projektor ani při delší práci není prakticky slyšet.

Technická data

Samsung The Freestyle 2


Projekční systém / rozlišení DLP / LED / 1 920 x 1 080 bodů

Max. jas 230 ANSI lm

Projekční vzdálenost / úhlopříčka 80– 270 cm / 30“ – 100“

Rozhraní Wi-Fi 5, Bluetooth, mini HDMI, reproduktor, USB-C

Životnost světelného zdroje 30 000 hodin

Spotřeba cca 40 W

Rozměry / hmotnost 24,3 x 14 x 14 cm / 790 g

Cena 24 990 Kč

CHIP výborný (1,4)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme