Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

TEST: Samsung Galaxy S10+

Michal Bareš 25.03.2019

Samsung v podobě nového Galaxy S10+ vyrobil v současnosti nejlepší smartphone na světě. Podívejte se s námi na jeho vlastnosti.

Pár dní před letošním veletrhem MWC představil Samsung na separátní akci v San Francisku již desátou inkarnaci svých špičkových modelů Galaxy S. Prakticky všechny specifikace byly známy dříve, takže největším překvapením této oslavy byl dokonale utajený skládací model Galaxy Fold.

Tuto recenzi ale věnujme přístroji Galaxy S10 Plus, který přes veškerou atraktivitu Foldu bude pro Samsung tím nejdůležitějším letošním modelem a který se v naší testovací laboratoři předvedl tak dokonale, že získal prvenství mezi všemi doposud testovanými chytrými telefony. Hned ve třech kategoriích testu (výbava, kvalita displeje, kvalita fotoaparátu) pak dosáhl nejvyššího hodnocení.

Těžko říci, jestli S10+ představuje v porovnání s minulými modely spíše evoluční, nebo revoluční design. Pokračuje v trendu zužování rámečků, maximalizace plochy displeje a integrace co největšího množství chytrých prvků, které mají uživateli co nejvíc zjednodušovat používání smartphonu. K co nejjednoduššímu ovládání velkého displeje napomáhají jak minimální rámečky, tak opravdu tenké tělo s tloušťkou 7,8 mm (blok zadního fotoaparátu vyčnívá nad záda o necelý 1 mm). Tělo je sice lesklé a hladké, ale kupodivu neklouže v ruce a ani se na něm příliš nezachytávají otisky prstů, za to by Samsung zasloužil aplaus.

web-s10-back

Nejzajímavějšími designovými novinkami je umístění dvojité přední kamery do oválného výřezu v pravém horním rohu displeje a přesunutí snímače otisků prstů ze zad přímo do displeje. In-screen senzor pracuje u S10+ na ultrazvukovém principu a je o něco přesnější než optický snímač známý z Huawei Mate 20 Pro, ale kdybychom si mohli vybrat, stále bychom dali přednost klasickému a stoprocentně funkčnímu snímači na zádech v kombinaci s 3D skenem obličeje, který kvůli mnohem menšímu prostoru pro přední snímače také musel vyklidit pozice. Odemykání telefonu obličejem sice funguje i v noci, ale není tak bezpečné a lze je obelstít například videoklipem s obličejem majitele. Na úkor módních trendů přišla S10+ o možnost rychlého a nadstandardně bezpečného odemykání.

Galaxy S10+ má největší displej v historii této řady a se 6,4” se vyrovná úhlopříčce Note 9. Není to ale jen tak obyčejný displej. Samsung u uvedení 10. generace řady Galaxy S přišel s novým typem Dynamic AMOLED displeje a výsledky měření nejen naší laboratoře ukazují, že se jedná o zatím nejlepší displej, jaký kdy kdo ve smartphonu použil. Disponuje nejvyšším maximálním jasem (915 cd/m2 při přímém slunečním svitu, 435 cd/m2 v místnosti), jaký jsme kdy naměřili, má vyšší kontrast (šach. 169 : 1) i širší úhly pohledu než Galaxy S9, vyzařuje méně modrého světla, je úspornější než Super AMOLED a hlavně se může pochlubit vyšší barevnou přesností (154 % sRGB, 100 % DCI-P3), takže už realitu tolik nepřibarvuje, jak to bývalo u AMOLED displejů Samsungu zvykem. Displej s poměrem stran 19 : 9 má WQHD+ rozlišení 3 040 x 1 440 bodů, ale uživatelé si mohou pro větší úsporu baterie zvolit i nižší rozlišení 2 280 x 1 080, nebo dokonce 1 520 x 720 bodů.

Výkon a výdrž

V Evropě prodává Samsung Galaxy S10+ s vlastním procesorem Exynos 9820, v Americe a v Číně s procesorem Snapdragon 855. Samsung pro to má vlastní důvody, které se týkají hlavně licenčních poplatků a různých patentových práv. Exynos 9820 je vyráběn 8nm procesem a je v benchmarcích o trošku pomalejší než Snapdragon 855, oba procesory ale ve výkonnostních testech vycházejí o něco rychleji než Kirin 980 od Huawei. V kombinaci s 8 GB RAM a o 37 % rychlejší grafikou (v porovnání s S9) zařízení reaguje bleskurychle. V testu PCMark 2.0 jsme S10+ naměřili výkon 7 648 bodů, což je o více než 2 000 bodů víc, než kolik dosáhla S9+. Stejně tak dosahuje nejvyššího skóre v herním benchmarku GFXbench, tedy alespoň co se týče telefonů s Androidem. V tomto případě na nejnovější iPhony nestačí.

Za zmínku stojí i nové uživatelské rozhraní OneUI 1.1. Z grafického hlediska nám sice připadá s jednoduchým rozložením a kulatými ikonami poněkud infantilní, ale důležitější je, že se snaží vměstnat oblast interakce s nastavením na spodní dvě třetiny obrazovky, takže uživatel nemusí tolik přehmatávat při řízení nahoře umístěných ovládacích prvků. Kromě klasického navigačního panelu lze přepnout i na ovládání gesty. Ta ale nejsou tak intuitivní jako například u Huawei, každopádně se i na systém Samsungu dá po pár hodinách zvyknout.

Fotoaparát na špičce

Model Galaxy S10+ je vybaven sestavou celkem pěti fotosnímačů. Dva jsou v oku displeje, tři na zadní straně. Základní, 12Mpx snímač má optickou stabilizaci a variabilní clonu, takže za dobrého světla pořizuje snímky s menší clonou f/2.4 a při osvětlení pod 100 luxů se automaticky přepne na extrémně citlivou clonu f/1.5. Vedle se nachází 12Mpx teleobjektiv s 2x fyzickým a až 10x hybridním přiblížením. Teleobjektiv je rovněž opticky stabilizovaný. Trojici zadních snímačů uzavírá 16Mpx ultraširokoúhlý objektiv se 123° úhlem pohledu (stejným, jako má lidské oko), který poslouží jak při pořizování širokých scénických záběrů, tak ve stísněných interiérech. Ultraširokoúhlý fotoaparát pořizuje úchvatné záběry, ale často je na nich patrné zkreslení na okrajích, takže je nutné je upravovat. Zajímavou funkcí je průvodce tvorby fotografií, který již pracuje při tvorbě kompozice snímku a ukazuje uživateli, jak vytvořit pohlednější záběr. Galaxy S10+ je vybaven dvěma selfie snímači. Ten hlavní je širokoúhlý a má rozlišení 10 Mpx, sekundární má rozlišení 8 Mpx a stará se hlavně o bokeh efekt.

web-s10-plus-dvojita-predni-cocka

Při denním světle získal fotoaparát S10+ plné hodnocení a jeho výsledky nás doslova nadchnuly. Fotografie jsou ostré, barvy přirozené, struktury a další detaily velmi podrobné. Při fotografování za horšího světla jsou snímky také výborné, jen někdy dochází k degradaci detailů a směrem k okraji fotografií může klesat ostrost snímků. Výbornou citlivost snímače a optiky prozrazuje i velmi vysoké množství (1 574) párů linií, které jsme byli v naší testovací laboratoři schopni rozpoznat. Pokud bychom měli fotosestavu S10+ srovnávat s Huawei Mate 20 Pro, S10+ vede v téměř každém scénickém režimu, kromě nočních fotografií a fotografií pořizovaných za minimálního světla. Selfie fotografie jsou ostré, podle nás snad trochu přesvětlené, a v případě, že fotíte větší skupinu lidí, fotoaparát automaticky rozšíří úhel záběru.

Ve výbavě telefonu najdeme prakticky vše, co člověk od telefonu potřebuje. Telefon je odolný proti průniku vody nebo prachu (IP68), podporuje nejrychlejší datové přenosy LTE Cat 20 (až 2 Gb/s), samozřejmostí je NFC i Bluetooth 5.0. Nechybí dnes již konkurencí téměř odepsaný 3,5mm audiokonektor pro připojení kvalitních drátových sluchátek a druhou nanoSIM kartu je možné nahradit microSD kartou pro rozšíření datového úložiště. Úplnou technickou novinkou je výbava v podobě adaptéru Wi-Fi 6 (původní označení 802.11ax) s přenosovou kapacitou až 1,2 Gb/s. Novinkou je také možnost bezdrátového dobíjení nejen samotného telefonu, ale i příslušenství. Telefon tak slouží jako bezdrátová nabíjecí podložka například pro sluchátka Buds, pro chytré hodinky nebo pro jiný telefon kompatibilní se standardem Qi.

s10plus-bezdratove-dobijeni

Tím se dostáváme k výdrži na baterii. Díky 4 100mAh akumulátoru rozhodně nemusíte s S10+ každý večer hledat zásuvku. Telefon při střídmém používání vydrží v klidu dva dny, vydržel by i tři, ale bylo by škoda S10+ většinu dne nepoužívat. Samozřejmě se dá vybít i během jednoho dne. Není to snadné, vyžaduje to více než 13 hodin nepřetržité akce náročného charakteru, ale jde to. S dodávaným adaptérem zabere plné dobití telefonu bez dvou minut dvě hodiny a prázdný telefon se za půl hodiny nabije na 36 %. To jsou velmi dobré, nicméně ne nejlepší vůbec kdy naměřené výsledky. Huawei Mate 20 Pro se kompletně nabije již za hodinu a půl a za půl hodiny se jeho akumulátor naplní na 65 %, ovšem musíme podotknout, že Huawei za sebou nemá takovou kauzu s bateriemi, a možná si proto nedává tak velký pozor.

Na konci recenze ještě poznámku. Telefon jsme začali testovat a používat s předprodejním firmwarem, během testování dorazila finální prodejní verze (G975FXXU1ASBA), která otevřela řadu slibovaných funkcí a zapracovala na kvalitě fotografií. A ještě jedna věc nakonec, naprosto neměřitelná a neobjektivní, ale čím déle jsme telefon používali, tím nám byl sympatičtější. S některými telefony to tak bývá, zpočátku si drží určitý odstup, ale s tím, jak si na ně zvykáme, je máme stále raději. A to je i případ Galaxy S10+.

 

Technická data

  • Displej (úhlopříčka / rozlišení): 6,4" / 3 040 x 1 440 / Dynamic AMOLED
  • Displej (max. jas / šach. kontrast): 914,9 cd/m2 / 169 :  1
  • CPU / GPU / RAM: Exynos 9820 (4+2+2x 520–2 730 MHz) / Mali-G76 / 8 GB
  • Výbava: 2x nanoSIM (hybridní s microSD), Wi-Fi 802.11ax, LTE Cat. 20, USB-C (3.1), BT 5, NFC, 12+12+16 / 10+8 Mpx, 4 100 mAh, indukční dobíjení, IP68, audiokonektor, in-displej snímač otisků prstů
  • Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG): 128 GB (109,95 GB) / ano / ano
  • Výdrž na baterii (on-line): 11:21 h
  • PCMark 1.0 / 2.0: 9 657 / 7 648 bodů
  • 3DMark (SSE) / AnTuTu v7: 4 458 / 332 313 bodů
  • Operační systém: Android 9.0 + OneUI 1.1
  • Rozměry a hmotnost: 157 x 74 x 8 mm, 176 g
  • Cena: 25 990 Kč

Výkon (20 %)                    1,2

Výbava (20 %)                  1,0

Výdrž (20 %)                      1,4

Displej (20 %)                    1,0

Fotoaparát (20 %)           1,0

CHIP výborný (1,0)

Celkové pořadí: 1. ze 70


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme