Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Samsung QE65S95D – takový obraz jsme ještě neviděli, ani na OLEDu ne

Michal Bareš 26.05.2024

Nejnovější QD-OLED televizor od Samsungu má dokonalý obraz i zvuk a nadchl nás hlavně matným povrchem obrazovky. Kéž by se takové panely staly běžnou výbavou.

Kapitoly článku

65” televizor Samsung QE65S95D s antireflexní vrstvou nastavuje nové standardy pro OLED. Nabízí špičkový jas na velmi vysoké úrovni a barevný prostor dalece přesahuje současné požadavky na HDR. Skvělá je i kvalita upscalingu, při kterém téměř nepozorujeme pohybové artefakty. Milovníky her potěší velmi krátké zpoždění. Vzhledem k tomu, že hardware je z větší části umístěn v externí krabičce, je samotná obrazovka velmi tenká, přesto integrované reproduktory produkují bohatý a intenzivní zvuk. Dálkové ovládání ale nabízí jen to nejnutnější a televizor má relativně vysokou spotřebu, zejména v HDR režimu.
 

Samsung QE65S95D
Matný povrch televizoru Samsung QE65S95D při zkoužce odrazivosti v naší laboratoři
Zdroj: Chip

Konečně matná obrazovka

OLED displeje mají řadu výhod, ohromují nás sytými barvami a hlubokou černou. Když je ale postavíte do špatného úhlu k oknu nebo lampě, mohou nepříjemné odlesky kazit požitek ze sledování. V naší testovací laboratoři jsme se přesvědčili, že nový špičkový televizor řady S95D od Samsungu v tomto ohledu nastavuje díky povrchové úpravě "OLED Glare Free" nové standardy.

NBa test nám dorazil model S95D s 65” obrazovkou s QD OLED panelem a 4K rozlišením, v prodeji je ještě 55” verze za cca 64 990 Kč a luxusní 77” varianta za 124 990 Kč.Funkce jsou u všech tří stejné a podobné budou pravděpodobně i obrazové a zvukové kvality. Jediný rozdíl bude ve spotřebě energie.

Výrazné kontrasty, syté barvy

Běžné OLED obrazovky se často lesknou téměř jako toaletní zrcátko, na obrazovce Samsung QE65S95D se i jasné fotografické kruhové světlo jeví pouze jako rozptýlená světelná skvrna. V porovnání s předchozí generací, například modelem QES95C, jsme naměřili o dobrou polovinu méně přímo odraženého světla. Díky matnému povrchu je proto sledování televize i za denního světla příjemné.

Samsung QE65S95D
Porovnání QD-OLED panelu Samsung QE65S95D (dole) a miniLED QLED televizoru (nahoře)
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Mohlo by vás zajímat

Pozor si však musíte dát na nepřímé osvětlení, například když přímo nad obrazovkou visí silná lampa. Světlo, které vyzařuje, totiž úroveň černé barvy trochu rozředí. Trénované oko si toho však všimne jen u velmi tmavého obrazu.

Samsung také stanovuje nové rekordy v oblasti maximálního jasu. Na deseti procentech jeho plochy jsme v nejjasnějším režimu naměřili 1 852 cd/m² a na krátký okamžik dokonce téměř 2 000 cd/m². V režimu kina se max. jas pohybuje kolem 1 700 cd/m².

Televizor QE65S95D téměř kompletně pokrývá barevný prostor DCI-P3 relevantní pro zobrazení dynamického obrazu HDR. V zelené a červené barvě jej dokonce výrazně překračuje a zvládá téměř 89 % barevného prostoru vyšší úrovně BT.2020. Díky těmto hodnotám je již nyní dobře připraven na budoucnost UHD TV.

Pro úsporu energie je lepší úroveň jasu trochu snížit, zvláště proto, že S95D ve všech obrazových režimech zdůrazňuje střed obrazu o něco více než okraje. Výrobci to však obvykle řeší tak jemně, že je to patrné pouze u velmi jasných snímků, jako je například bílý testovací vzor. U Samsungu je tento efekt nejvýraznější v režimu ECO a nejslabší v profilu Filmmaker.

Samsung QE65S95D
Rozložení jasu při vyšší světelnosti, Samsung QE65S95D
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Pokud jde o škálování obrazu na 4K rozlišení a kompenzaci pohyblivých artefaktů, druhá generace obrazového procesoru Neural Quantum odvádí výbornou práci. Samozřejmě s podporou umělé inteligence, jak by to mohlo být jinak? Trénované oko si nanejvýš všimne lehkého blikání na okrajích při přejezdu kamery po malých a nerovných plochách, jako jsou například tribuny fotbalového stadionu. Rozlišení detailů ve světlých i tmavých částech obrazu je vynikající, dokonce pixelově dokonalé. Vášnivé hráče potěší také krátké herní zpoždění pouhých 10 milisekund.

Tenké tělo, mohutný zvuk

Přestože není v tenkém displeji moc místa, integrovaný systém reproduktorů 4.2.2 poskytuje úžasný zvuk. Za předpokladu, že stěny a strop správně odrážejí zvuk, vytváří uspořádání reproduktorů přesvědčivý prostorový dojem.

Hlasitost je vysoko nad úrovní, kterou lze v běžné místnosti snést. Nízké frekvence začínají ztrácet kvalitu až při 94 procentech plné hlasitosti. Zesílení hlasu s podporou umělé inteligence zajišťuje zesiluje na základě analýzy okolního hluku hlasy a výrazně zvyšuje jejich srozumitelnost.

Samsung QE65S95D
Přestože tělo televizoru je tenké snad jen dva centimetry, obsahuje výkonný systém reproduktorů
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Krabička Samsung One Connect
Detail portů na externím boxu Samsung One Connect
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Hardware odklizený do krabičky

Vzhledem k tomu, že veškerou elektroniku, kterou můžete potřebovat, obsahuje externí "One Connect Box", je vlastní obrazovka tlustá jen jako prst. Kvůli extrémně tenkému tělu doporučujeme při instalaci velkou opatrnost, protože při neopatrném zacházení může snadno dojít k poškození panelu.

Po postavení ale oceníme řešení externího boxu, k samotnému televizoru, ať už sej postavite do prostoru, nebo pověsíte na zeď, pak vede jen sotva viditelný tenký kabel, který jej zároveň napájí. Krabičku One Connect lze schovat až do vzdálenosti tří metrů, například do skříně.

Dálkový ovladač má integrovanou dobíjecí baterii, kterou lze nabíjet přes USB-C nebo malý solární článek na zadní straně. Nabídka tlačítek je omezena na nejnutnější funkce. Samsung považuje klasická číselná tlačítka za zbytečná. Ovladač obsahuje tlačítka pro nejdůležitější streamovací služby, ale ne pro YouTube. Zbytek lze vybrat prostřednictvím domovské obrazovky nebo přímo prostřednictvím smartphonu od Samsungu.

Samsung na výbavě nešetřil. K dispozici jsou dva trojité tunery pro pozemní (DVB-T2), satelitní (DVB-S2) a kabelovou televizi (DVB-C). Pro další zdroje jsou k dispozici čtyři konektory HDMI (eARC na portu 3), tři porty USB a také LAN a Wi-Fi. Rozsáhlá nabídka aplikací systému Tizen si v ničem nezadá se systémem Google TV. Pokud máte aktuální smartphone Samsung, můžete jej použít i ke kalibraci televizoru.

Samsung QE65S95D
QD-OLED panel televizoru Samsung QE65S95D je ideální i na sledování sportovních přenosů
Zdroj: Michal Bareš, Chip
Samsung QE65S95D
Nádherný obraz si v případě hokejového zápasu s bílým pozadím vyžádá okamžitý příkon přes 300 W
Zdroj: Michal Bareš, Chip

Sledování hokeje je drahé

Velká a jasná obrazovka logicky vyžaduje více energie než u menších modelů, ale nejvíc záleží na typu sledovaného obsahu. Při sledování běžně tmavého obsahu v SDR režimu se spotřeba pohybovala okolo 60-80 W. Na druhou stranu ale při sledování hokeje (bílé pozadí žere nejvíc) se měřák snadno vyšvihl nad 300 W. V běžném provozu tak lze počítat s průměrnou spotřebou okolo 120 až 170 wattů.
 

Technická data

Samsung QE65S95D


Obrazovka 65” / 3 840 x 2 160 bodů / QD-OLED

Max. jas / šach. kontrast 1 852 cd/m2 / 216:1

Pokrytí DCI-P3 / BT.2020 / doba odezvy 99,9 % / 88,8% / 10 ms

Rozhraní 4x HDMI (4x 2.1, eARC), 3x USB, LAN, Wi-Fi 5, BT 5.3, CI/+

Spotřeba (spánek / provoz / max.) 0,2 W / 60-170 W / 340 W

Tunery 2x DVB-T2 (HEVC)/S2/C

Reproduktory 4.2.2 / 6x 10 W

Kvalita obrazu (60 %) 1,0

Výbava (25 %) 1,5

Spotřeba (10 %) 2,5

Kvalita zvuku (5 %) 1,4

Cena 89 990 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud