Tabletovým počítačům jsme včera věnovali samostatný článek, dnes pokračujeme oblastmi dalšími.
K tabletům dodejme, že zatím nečekáme splynutí obecných tabletů a elektronických čteček — elektronický papír je na čtení příliš dobrý na to, aby se ho někteří vzdali. Přijde ještě v roce 2011 na trh e‑papír barevný? Technologie barevných čtecích displejů, předváděné zatím v prototypech, se stále lepší, ale jsou dobré už natolik, aby se na ně spolehl některý zavedený výrobce čteček? Dříve než v druhém pololetí 2011 sotva, spíše před příštími Vánocemi, anebo až napřesrok.
Chytré mobily
Povahou trhu jsou blízké tabletům a také mezi mobily má k velkému úspěchu našlápnuto Android. Výlučné postavení si pak podrží Apple. Kdokoli jiný se chytne stěží. Množství levných symbianů prodaných kdesi v třetím světě vypadá možná dobře v celkových hospodářských výsledcích Nokie, ale budoucnost se na tom stavět nedá. Novou nokii si možná pořídí ještě tak uživatel nepříliš náročný, a spíše jen ze setrvačnosti a z věrnosti značce. Ale telefon s Windows? Tohle Microsoft prohrál předem. Pro Windows Phone 7 je prý nyní pět tisíc aplikací. Jenže pro Android je jich už přes sto tisíc (včetně her) a pro iOS přes tři sta tisíc.
Nelze pominout pocit, že se Microsoftu nyní úročí všechna ta léta dominance a pokusů o dominanci a veškerá nedokonalost minulých verzí Windows. Ano, ještě pořád skoro 98 % z nás pracuje ve Windows na počítači stolním. Ale opravdu chceme na čemkoli jiném právě Windows, pokud jim můžeme uniknout? Jaký zvuk má pro nás vůbec slovo „Windows“? Průměrnému uživateli by to snad bylo i jedno, jenže jakkoli převažuje početně, neudává směr. Směr udávají ti, kteří si nové hračky kupují mezi prvními. A ti, pokud si nekoupili iPhone, koupili si droida. Hotovo, konec.
Oblaky, Chrome OS, aplikace webové
Prudký nástup Chrome a Chrome OS nečekáme. Je to příliš velká změna uživatelského paradigmatu. V průběhu roku 2011 si prostě jen budeme o trochu více zvykat to či ono přesunout někam do internetového oblaku; tu a tam si zvědavě pustíme nějakou webovou aplikaci v Google Chrome, a některé se nám zalíbí a už u nich zůstaneme. Za jediný rok se však nepřevrátí vzhůru nohama to, jak užíváme počítačů.
Jen doufejme, že zakladatelé Googlu, Larry Page a Sergey Brin, se nedají odradit pochybovači, nýbrž vytrvají. Také my si myslíme, že dlouhodobě je tato cesta správná.
Počítače stolní a velké notebooky
Koho ještě zajímají? Pokud slouží, slouží. Windows 7 ovšem byla přijata příznivě, a jeví se to tak, že v roce 2011 překoná souhrnný počet instalací Windows 7 a Visty počet instalací Windows XP, avšak spíše jen mírně. Pro Windows 7 je ohlášen první opravný balík (service pack). Zatím je nyní ke stažení jeho release candidate; konečná verze má být vypuštěna někdy v prvním pololetí.
Facebook, Google a sítě společenské
Vypadá to, že Facebook se chystá na IPO (initial public offering), tedy na uvedení na burzu co veřejně obchodovaná akciovka. To běžného uživatele moc zajímat nemusí, snad jedině kdyby si chtěl zainvestovat. Kromě toho se však v roce 2011 potvrdí, nakolik Facebook sesadí s trůnu nekorunovaného krále Internetu Google. Obáváme se, že sesadí, a můžeme se na tomto příkladu poučit o tom, jak rychle lze ve vývoji Internetu otřást zdánlivě neotřesitelným.
Googlu vděčíme za mnohý pokrok, ale Facebook má blíže k uživatelům obyčejným a umí to s nimi. Může se nám to nelíbit, a to je tak všechno, co s tím naděláme.
Méně významný Twitter se nadmíru úspěšně obrodil v roce 2010, a v roce 2011 bude spíše hledat, co dál s rostoucí oblibou i s rostoucími příjmy. Hlavně jde nyní o způsoby, jak se vyznat ve vzrůstající záplavě tweetů i jak vzdorovat spammerům a podvodníkům.
Zásadní úlohu obecně budou jistě hrát aplikace mobilní, neboť chytré telefony a počítače tabletové jsou už natolik výkonné a mají natolik dobré displeje, že už dávno neslouží jen jako náhražka za počítač stolní.
Bezpečnost
Chytré mobily, jejich operační systémy a mobilní aplikace se, alespoň podle předpovědi McAfee, mají v rostoucí míře stát předmětem zájmu také internetových podvodníků a zločinců, kterými se sociální sítě jen hemží, neboť jim poskytují nové možnosti sociálního inženýrství (čili oblbování důvěřivců). Nezdá se vám to? Věřte, že mezi stovkami milionů uživatelů se kyberzločinců najde více než dost. Naučte se obezřetnosti, jako jste se jí musili naučit při otevírání pošty nebo při brouzdání webem, zejména pokud jde o klikání na neznámé odkazy nebo o instalaci kdovíjakých aplikací.
Nebezpečná může být také geolokace, zvlášť pokud uživatel plně nerozumí důsledkům toho, co má nastaveno.
Fotografie, video, televize
Kdo s chytrým mobilem ještě potřebuje malý kompakt? Chtějí‑li se jejich výrobci udržet, budou se snažit přicházet se stále bláznivějšími funkcemi, jež na mobilech zatím nenajdete, a mezi kterými se možná tu a tam objeví některá, kterou nakonec přijmeme za nepostradatelnou a samozřejmou.
Nadšenců pro fotografii se to netýká, pro ně je nyní na trhu skoro každá velikost a formát, který si lze jen přát. Očekáváme však přinejmenším zpomalení honby za megapixely. Už jich je dost, nemyslíte? Když tedy pomineme kamery studiové, středoformátové. Hasselblad chystá na první čtvrtletí 2011 rovnou dvě stě megapixelů namísto dosavadních šedesáti modelu H4D‑60. Pro tak vysoké rozlišení musí dokonce nabídnout i dokonalejší objektivy. Ale to už jsme někde jinde…
Jste‑li videonadšencem, pak si v roce 2011 už nejspíše nekoupíte nic, co nezaznamenává v 1080p HD. Otazník visí nad 3D. Technologie 3D televize dosud potřebuje vyzrát a v tomto roce to patrně ještě nestihne. Když nebudete spěchat a vyčkáte, nic nezkazíte.
WikiLeaks a jiné leaks
Džina jednou z láhve vypuštěného už do ní nikdy nevrátíte. Možná dostanou Assange, možná ne, ale jak udělat na internetu „mrtvou schránku“, kam někdo nepoznán odhodí tajný dokument, to už Assange a WikiLeaks předvedli, a mají následovníky. Žádná vláda žádné vyspělé země nemůže přistoupit k takovým represím, aby úniky čehokoli „výživného“ zastavila. A tak rok 2011 bude rokem smiřování mocných s tím, že už si nemohou tak snadno dovolit tolik. A o to šlo.