Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Víc hlav, víc ví: nechte svůj systém otestovat ještě dalším antivirem

Pavel Trousil 07.04.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Důvěřovat, ale prověřovat. To platí i pro antivirové skenery. Čas od času byste měli získat ještě druhý názor a zkontrolovat zabezpečení svého počítače pomocí jiného antivirového programu, než jaký máte nainstalovaný v počítači. Nic vás to nebude stát. Máme pro vás ke stažení vhodné nástroje.

Kapitoly článku

Aktualizované verze systému Windows jsou již poměrně dobře chráněny. Jejich součástí je totiž antivirový skener Defender, který se Microsoftu poměrně vydařil. Pokud chcete mít více možností zabezpečení a nastavení, můžete si pořídit antivirový skener i od jiného výrobce. Naše doporučení ohledně antivirových programů najdete v článku „Nejlepší ochrana je zdarma“, který najdete v Chipu 3/2024.

Mohlo by vás zajímat

Naše testy však odhalily, že žádný antivirový program není dokonalý ve všech směrech. Proto se vyplatí si čas od času nechat udělat i druhý názor na zabezpečení vašeho systému. S tím pomohou speciální antivirové skenery, které nepřekážejí již nainstalované antivirové ochraně.

Specializované antivirové skenery

Staré pravidlo říká, že byste nikdy neměli používat několik antivirových skenerů současně. To v podstatě platí i dnes, ale toto pravidlo už není tak přísné jako dříve. Pro vysvětlení: antivirové skenery se zavrtávají hluboko do systému a analyzují chování ostatních programů. Pokud se přidá druhý antivirový skener, mohou si ochranné programy vzájemně překážet. Místo většího zabezpečení se pak objevují chybová hlášení a systém může být pomalý a nestabilní.
 

Malwarebytes
MalwareBytes je antivirový skener, s jehož pomocí můžete v bezplatné verzi velmi snadno získat druhý názor na zabezpečení vašeho systému.
Zdroj: Screenshot programu Malwarebytes, redakce

Antivirové skenery se však v posledních letech také hodně naučily. Pokud nainstalujete druhý antivirový skener, často rozpozná, že je spuštěn jiný bezpečnostní program, a ukončí jej. Některé antivirové skenery, včetně programu Microsoft Defender, lze také výslovně nastavit jako druhý antivirový skener. V každodenní činnosti se pak drží při zemi a do skenování zasahují jen sporadicky.

Druhý názor můžete snadno získat pomocí speciálních antivirových skenerů, které běží vedle již nainstalované antivirové ochrany. Nejoblíbenějším z těchto skenerů druhého názoru je Malwarebytes Anti-Malware. Nejedná se o placenou ochranu, ale o omezenou bezplatnou verzi. Můžete ji jednoduše spustit pro ruční skenování, například v případě nouze. Hlavním antivirovým skenerem s touto metodou zůstává Defender.
 

Mohlo by vás zajímat

ESET: Antivirová ochrana s online požadavkem

Pokud chcete pouze jednorázově zkontrolovat systém pomocí druhého antivirového skeneru, můžete v podstatě použít jakýkoli bezpečnostní program. Lze je používat stejným způsobem jako jakýkoli jiný antivirový skener. Dobrou volbou je například ESET Online Scanner.
 

Eset
ESET Online Scanner je zdarma a můžete ho spustit kdykoli budete chtít zkontrolovat svůj disk. Potřebuje ale připojení k internetu.
Zdroj: Screenshot programu ESET Online Scanner, redakce

Důležité: ESET potřebuje ke kontrole systému na přítomnost malwaru funkční online připojení, protože nástroj musí být při detekci malwaru nejprve vybaven nejnovějšími detekčními moduly. Pokud v daném systému není internetové připojení, budete muset použít jiné nástroje.

Trellix Stinger a Emsisoft Emergency Kit: výkonné offline alternativy

Pokud nemá váš počítač přistup k internetu nebo pokud jste si jisti, že jste nakaženi, měli byste systém vyřadit z provozu. S odstraněním škodlivého softwaru vám pomohou nástroje, jako je Trellix Stinger nebo Emsisoft Emergency Kit. Nahrajte tento software do funkčního počítače a uložte jej na paměťové zařízení USB. Přeneste antivirový skener do infikovaného počítače na paměťovém zařízení.
 

antivir
Emsisoft si musí nejprve stáhnout aktuální signatury, Pak funguje i offline. Trellix Stinger funguje offline hned.
Zdroj: Screenshot programu Emsisoft Emergency Kit, redakce

Offline skener nevyžaduje pro antivirovou kontrolu aktivní připojení k internetu. Upozorňujeme, že v případě nástroje Emergency Kit musíte nejprve spustit antivirový skener na počítači s připojením k internetu, aby se načetly aktuální signatury. Poté zkopírujte kompletní adresář programu včetně signatur na USB flash disk. U programu Stinger to není nutné, protože soubor ke stažení již obsahuje nejnovější signatury.

Virustotal
VirusTotal - nemusíte nic stahovat ani instalovat. Na webové stránce VirusTotal si můžete nechat prověřit soubory i URL odkazy.
Zdroj: Screenshot webu VirusTotal, redakce

Druhý názor z webu

Klasický druhý antivirový skener je vhodnou volbou pro kontrolu celého systému Windows. Pokud se jedná pouze o podezřelý soubor, na který chcete získat druhý názor, existují elegantnější způsoby - například kontrola virů na serveru VirusTotal. Stačí tam nahrát soubor a spustí se přibližně 60 antivirových skenerů, které soubor analyzují.

Zdroj: VirusTotal, ESET, MalwareBytes,Trellix Stinger, Emsisoft Emergency Kit
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud