Již od Windows XP je volitelnou součástí systému skriptovací jazyk označovaný jako Powershell, jehož schopnosti jsou mnohem komplexnější, než jaké najdete u klasického příkazového řádku. Powershell na rozdíl od klasického příkazového řádku dokáže pracovat nejen se souborovým systémem, ale také například s registrem systému nebo s úložištěm certifikátů. Důležité ale je, že jde o tzv. objektově orientované prostředí, tudíž uživatelé musí rozumět způsobu manipulace s daty prostřednictvím vlastností a metod objektů. A jak ho lze spustit?
Nejprve klikněte na tlačítko »Start« a do políčka »Prohledat programy a soubory« zadejte »power«. Nyní se ve výsledcích vyhledávání v sekci »Programy« objeví výsledek »Windows PowerShell«. Pokud hodláte s tímto nástrojem provádět pokročilejší operace, doporučujeme ho spustit s právy správce. Pro prvotní seznámení s prostředím lze poté doporučit příkaz
»Get-help«, seznam všech příkazů pak získáte prostřednictvím »get-command« a například příkaz „get-service“ zobrazí všechny služby, které jsou nainstalovány v počítači, a »get-process« generuje seznam všech spuštěných procesů.