Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Že nemáte s darknetem nic společného? Ani nemusíte a přesto se tam může obchodovat s vašimi údaji – jak to zjistíte

Jiří Palyza 21.04.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Většina uživatelů – a jistě mezi ně patříte i vy – nemá s darknetem nic do činění. Je ale dobré si alespoň prověřit, zda se v tomto prostředí neobchoduje s vašimi osobními údaji. To mohou udělat skenery, které oblast temného webu prohledají za vás.

Kapitoly článku

Darknet je považován za zakázanou část internetu a mnoho uživatelů s ním nechce mít nic společného. Nemusíte se nutně nořit do jeho hlubin, ale na druhou stranu není úplně dobré tuto temnou část internetu zcela ignorovat.

Do darknetu se nelze dostat pomocí běžného prohlížeče. Pokud si ale nainstalujete prohlížeč Tor, můžete se na objevitelskou cestu vydat. Alternativní prohlížeč Brave má také režim Tor, takže i jeho prostřednictvím se vám to podaří.

Je ale důležitější darknet spíš monitorovat, než na něm surfovat. Pokud vám například někdo ukradne osobní údaje, mohou být na darknetu nabídnuty k prodeji. Z toho důvodu má stále více programů, ke kterým patří i antivirové skenery nebo správci hesel, integrovaný skener darknetu.

Zjištění ukradených hesel

Webová služba HaveIBeenPwned
Známou službu pro odhalování kompromitovaných e-mailových adres a hesel, HaveIBeenPwned, lze integrovat se známými nástroji pro správu hesel.
Zdroj: Haveibeenpwned.com

Určitě dobrou strategií je snažit se co nejlépe chránit vlastní data. Nicméně co se s našimi daty stane v případě, kdy se ocitnou v nepovolaných rukou, už moc neovlivníme. Často dochází k hackerským útokům na poskytovatele služeb a únikům dat, která jsou poté nabízena v prostředí darknetu k prodeji.

Nemusíte ani udělat žádnou chybu, ale data mohou uniknout například od poskytovatele některé ze služeb, kterou používáte. Pomocí nástroje typu "Dark Web Scan" můžete krádež dat zjistit a následně reagovat. Pokud například vaše přihlašovací údaje k Netflixu unikly k cizím osobám, můžete přijmout protiopatření a změnit si heslo.

Mohlo by vás zajímat

Známou službou, pomocí které lze zjistit, zda hesla byla ukradena, je HaveIBeenPwned. Pomocí webové aplikace můžete kontrolovat i e-mailové adresy, zda nebyly kompromitovány, a také dostávat oznámení o nových incidentech. Službu integruje také řada programů pro správu hesel, například KeePassXC.

Služba Firefoxu také umí skenovat darknet

Služba pro skenování úniků dat, Mozilla Monitor
Také Mozilla nabízí nástroj pro zjištění kompromitace osobních dat. Mozilla Monitor provede sken a zobrazí, v kolika případech jsou data veřejně k dispozici a počet datových úniků, kterými jsou dotčena.
Zdroj: Monitor.mozilla.org

Mozilla Monitor je webová aplikace, která je propojena s vaším účtem Firefoxu. Pomocí ní můžete kontrolovat e-mailovou adresu, která je pro něj uložena. Na úvodní stránce Mozilla Monitoru se zobrazí přehledný souhrn nalezených úniků. Uvádí, které z vašich údajů byly obsaženy v jednotlivých únicích a zda se týkaly také hesel.

Od ostatních služeb se Mozilla Monitor liší svou nezávislou funkcí, která na pozadí kontroluje, zda vaše osobní údaje nebyly v nedávné době součástí úniku dat. Při pozitivním zjištění budete okamžitě informováni. Pokud se k tomuto trvalému sledování zaregistrujete, obdržíte upozornění e-mailem.
 

Mohlo by vás zajímat

Můžete také procházet všechny známé úniky v databázi HaveIBeenPwned a označit data, která byla opravena. K dispozici jsou také bezpečnostní tipy pro správná hesla. A pokud máte zájem, můžete si za účelem sledování přidat i další e-mailové adresy.

Darkweb report od Google

Bezplatnou kontrolu darknetu pro osobní účty Google si můžete spustit i v prostředí služby Google One. Pokud máte placené předplatné, získáte více funkcí: například automatická upozornění na nové úniky dat.

Jednorázovou kontrolu ale Google poskytuje zdarma a po krátké čekací době se zobrazí seznam všech kompromitovaných dat, ve kterých se objevuje vaše adresa Gmailu. Přehledně se také zobrazí, jaké další údaje unikly; například hesla, jméno či uživatelské jméno.

Darknet je dobré mít na očích

Pracoviště darknetu
Přestože darknet nepoužíváte, je dobré čas od času prověřit, zda neunikla vaše data. V kladném případě se vyplatí jednat rychle: změnit přihlašovací údaje, které byly únikem dotčeny.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Určitě se vyplatí věnovat trochu času dobrému zabezpečení vlastních zařízení a systémů. Také byste měli dávat pozor na únik dat. Prvním počinem je kontrola, zda má váš antivirový skener nebo správce hesel zabudovanou funkci "Deep Web Scan".

Speciální placené služby ani nejsou potřeba. Pomocí HaveIBeenPwned a dalších zabudovaných služeb v různých nástrojích máte k dispozici dostačující prostředky k tomu, jak identifikovat případné úniky.

Zdroj: HaveIBeenPwned, Google One, Mozilla Monitor, Identity Leak Checker
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud