Přejít k hlavnímu obsahu

Žiletka s ostřím od Intelu

redakce 14.02.2013
info ikonka
Zdroj:

Intel se ze všech sil snaží dohnat zpoždění, které nabral v oblasti CPU pro mobilní telefony a tablety: Prvním smartphonem s novým Intelem Atom Z2460, který jsme měli možnost vyzkoušet, byla Motorola Razr i.

 

 

 

Před nedávnem nám Intel půjčil nový smartphone Motorola Razr i XT890, který je postaven na jeho nejnovějším procesoru Atom Z2460 s maximální frekvencí 2 GHz. O technologii tohoto čipu píšeme v samostatném článku, co se praktického výkonu týče, benchmarky vykazují velmi vysoký výkon, kterému se vyrovná jen CPU A6 v iPhonu 5 a Exynos 4412 v Samungu Galaxy S3. Přes vysoký výkon vydrží Razr i (v kombinaci s 2 000mAh akumulátorem) pracovat s internetem a videem o třetinu déle než iPhone 5 či Galaxy S3. Jejich kvalitě se téměř vyrovná, i co se dílenského zpracování a kvality displeje týče. Nemá sice ani tak velkou vnitřní paměť, ani tak jemné rozlišení, ani tak kvalitní fotoaparát, zato se ale v Evropě prodává za rozumnou cenu, a snad tomu tak bude i u nás. Tělo tvoří kombinace kevlaru, skla a pogumovaného zadního krytu a celou dobu testu na nás působilo kvalitním a pevným dojmem. Super AMOLED displej je samozřejmě krásný – černá je černější a barvy jsou zářivější než v běžné realitě, ale displeje telefonů nemusí být barevně přesné, hlavně aby se daly dobře číst na denním světle. Díky max. svítivosti na úrovni 322 cd/m2 a šachovnicovému kontrastu 169:1 tomu tak je. 4,3“ displej má o něco nižší hustotu pixelů (258 ppi) než iPhone 5 (327 ppi), Galaxy S3 (306 ppi) nebo HTC One X+ (315 ppi), v praxi jsme ale u Razru i ani tak nezaznamenali žádnou rušivou pixelaci. Kvalita použitého 8Mpx fotoaparátu nedosahuje papírových příslibů. Za pěkného počasí jsou snímky samozřejmě hezké, ale v místnosti nebo za horšího osvětlení jsme zaznamenali znatelný šum a nepomohla ani aktivovaná funkce HDR. Razr i se tedy moc nehodí jako pracovní fotografický nástroj.

Telefony Motorola byly známé nepřehledným systémem menu, ale díky kombinaci Androidu 4.0.4 a jednoduchého a přehledného UI Motorola je ovládání telefonu intuitivní a snadné. Stejně snadné ale bohužel není zasouvání microSIM karty, jejíž slot se spolu se slotem pro paměťovou microSD kartu nachází pod gumovým krytem na boku telefonu. Zasouvání SIM karty i její upevnění (při pádu telefonu se občas vysune) by měla Motorola ještě dopilovat.

Silnou stránkou je dlouhá výdrž baterie při práci s internetem a multimédii. Při testu vydržel brouzdat po internetu 9 hodin a 18 minut nebo telefonovat po dobu 5 hodin a 32 minut. Například Nokia Lumia 920 se stejně velkou baterií a podobnou úhlopříčkou zvládne pracovat s internetem jen 5 hodin a 30 minut, ale má delší výdrž na hovory (7:28 h).

Nevýhodou smartphonů s novým CPU Intel Atom Z2460 je částečná nekompatibilita s některými androidovými aplikacemi, podrobnosti si můžete přečíst rovněž v tomto vydání v samostatném článku věnovaném technologii platformy Medfield. Při praktickém provozu jsme ale vždy na Play Marketu našli funkční náhradu problémové aplikace.

Shrnutí testu

Intel dokázal vyrobit výkonný a úsporný konkurenceschopný procesor pro smartphony, který Motorola zasadila do kvalitního šasi s vynikajícím displejem. Motorola Razr i je i přes drobné nedostatky s kompatibilitou a špatně umístěný slot pro microSIM kartu po dlouhé době nejlepším nástupcem generace klasických žiletek.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme