Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Zvýšení cen České pošty: už za pár dní razantně zdraží známky i cenné psaní

Jakub Fišer 21.06.2023

Česká pošta už zase zdražuje. Stane se tak počínaje 1. červencem a zvýšení cen se dotkne těch nejzákladnějších služeb, jako je klasické vnitrostátní psaní, ale i dopisy mimo Česko. Ceny balíkových služeb a SIPO zůstává naštěstí stejná.

Kapitoly článku

O zdražení základních poštovních služeb píše Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve své poslední monitorovací zprávě. Podle něj dojde ke zdražení zejména základních poštovních služeb, jako je obyčejné, doporučené a cenné psaní.

Dražší dopisy i cenné psaní

Odeslat základní dopis o hmotnosti maximálně 50 gramů se zdraží o 4 koruny, známka tedy bude nově stát 27 Kč. Prioritní, rychlejší dodání pak vyjde nově na 34 Kč za dopis, přestože předchozí cena byla 30 Kč.

U doporučeného psaní ekonomického a u doporučeného psaní prioritního se cena zvýší o 10 Kč. Základní cena doporučeného psaní ekonomického v nejnižším hmotnostním stupni do 50 gramů bude tedy 72 Kč a základní cena doporučeného psaní prioritního bude 79 Kč. Stejné pravidlo o zvýšení ceny o 10 Kč se týká cenného psaní – základní cena v nejnižším hmotnostním stupni se vyšplhá na 77 Kč.

Navýšení cen se pak týká ještě zásilek v rámci EU. Například základní cena obyčejné zásilky do zemí EU v nejnižším hmotnostním stupni do 50 g bude 44 Kč, tedy o 5 korun více než doposud. Doporučené psaní i cenné psaní v EU zdraží o 15 Kč na 121 Kč, respektive 152 Kč.

Balíkovna ani SIPO nezdražuje

Další ceny se dle nového ceníku nepohnuly. Základní cena balíku do ruky zůstává 129 Kč, balíku na poštu pak 109 Kč. Oblíbená Balíkovna bude stát i nadále 75 Kč v základním stupni, cena na spřízněných e-shopech se však může lišit. Nehýbe se ani SIPO – platba na přepážce vyjde na 28 korun, platba inkasem 5 až 18 Kč. Všechny ceny v článku jsou uvedeny včetně DPH.

Nový ceník si můžete prohlédnout na stránkách České pošty, platný bude od 1. července, tedy už za několik dní. Kromě toho také 1. července dojde k uzavření 300 provozoven po celé České republice.

Zdroj: ČTÚ, Česká pošta


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud