Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Nevídaný podvod na Messengeru: dejte si pozor, když vám přijde takováhle zpráva

Jakub Fišer 11.04.2024
Zdroj: Oleksander P / Pexels

Podvody na sociálních sítích jsou bohužel velmi časté. S podvodným jednáním se setkáte na Facebooku, Instagramu, ale třeba i na WhatsAppu. Právě to, že vám někdo odešle zprávu s podvodným odkazem, je většinou nejvíce nebezpečný typ klamavého jednání. Jedna taková zpráva aktuálně obíhá uživatele sociálních sítí.

Kapitoly článku

Podvod na Slovensku

Slovenská facebooková stránka Hoaxy a podvody zveřejnila varování před novým podvodem, kteří se šíří mezi přáteli na Facebooku. Osoba, kterou máte v kontaktech jako přítele, vás osloví se zprávou. Může se například snažit rychle upoutat vaši pozornost: „Ahoj, rychle se podívej, jestli na tom videu jsi ty?“

Největší riziko spočívá v tom, že vám tuto zprávu neposílá váš přítel, ale člověk či zločinecká skupina, která mu přístup do profilu odcizila a snaží se za něj vydávat. Problém je i v tom, že člověk, jemuž je profil odcizen, v první chvíli ani nemusí tušit, že s jeho internetovou identitou je manipulováno.

Kromě samotné zprávy s jejím urgentním znění je obvykle obětem posílán také odkaz, který má právě informovat o této specifické události. Nicméně odkaz vás obvykle přesměruje někam, kde nenajdete nic z toho, co zpráva tvrdí.

Ukázka podvodné zprávy na Messengeru
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Brzy (zase) i v Česku?

Naopak na podvodné stránce můžete nalézt falešnou přihlašovací bránu k Facebooku (abyste mohli své údaje rovnou předat podvodníkům), anebo platební bránu, do které samozřejmě za žádných okolností nic nevypisujte, všechny informace jdou také rovnou k podvodníkům. Další možností je, že v odkaze bude tlačítko na stažení potenciálně škodlivého malwaru.

Že jde o podvod poznáte i podle toho, že vám tuto zprávu pošle váš přítel, se kterým jste se i několik let neviděli. Může se také stát, že běžně komunikuje jiným jazykem, což by pro vás mělo být velmi důrazné upozornění, že jde o něco nekalého.

Velmi podobný typ podvodu, o jakém teď informují kolegové ze Slovenska, řádil před dvěma lety také u nás. Je tak velmi pravděpodobné, že se internetoví šmejdi tohoto typu znovu vynoří.

Zdroj: Hoaxy a podvody, Fonetech


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit



Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud