Přejít k hlavnímu obsahu
Testy a žebříčky

Test: Nothing Phone (2a) – unikátní telefon za více než atraktivní cenu

Michal Bareš 21.03.2024

Sympatický a hlavně zajímavě jiný smartphone za dostupnou cenu může udělat díru do světa chytrých telefonů. Přestože má Nothing Phone (2a) pár omezení, celkově je to jeden z nejzajímavějších modelů s cenou okolo 8 000 Kč.

Kapitoly článku

Nothing Phone (2a) se nám líbil hlavně svým designem s poloprůhlednými zády a unikátním uživatelským rozhraním. Prostě je to telefon, za kterým se lidé otočí, což není v cenové hladině okolo 8 000 Kč zdaleka běžné. Samozřejmě se nám líbil i krásný a jemný 6,7palcový OLED displej s bohatými barvami a 120Hz obnovovací frekvencí. Skvělá je i více než 16hodinová výdrž na baterii a kvalita zpracování může konkurovat i nejvyšší třídě.

Větší kompromisy jsme nezaznamenali ani pokud jde o výkon. Ano, existují rychlejší smartphony, ale na každodenní práci Nothing Phone /2a) bohatě stačí. Až drze prostý fotoaparát s pouze dvěma snímači pořizuje ostré a barevně snímky, ale kvalitou nevystupuje ze své cenové třídy. Vyrábí ale ostré selfie snímky a zvládne i 4K video.

Výbava je vesměs výborná, nechybí podpora 5G, NFC a samozřejmostí je i snímač otisků prstů pod displejem, ale smířit se musíme s absencí eSIM a bezdrátového nabíjení. Tělo má pouze základní ochranu proti stříkající vodě. Navzdory některým kompromisům je ale Nothing Phone (2a) s cenou pod 8 000 Kč bomba.

Nothing Phone (2a)
Dvě barevné verze telefonu Nothing Phone (2a)
Zdroj: Chip

Nothing Phone (2a): skvělé zpracování a LED trik

Nothing Phone (2a) je v podstatě levnější verzí vlajkové lodi Nothing Phone (2), která se prodává za cca dvojnásobnou cenu. S tím souvisí samozřejmě nějaké nutné oběti. Na první pohled jednu vidíme hned na zádech telefonu. Ta jsou sice stále krásně průhledná, ale výrobce zmenšil velikost unikátních LED pásků, nazývaných „glyfy“. Kolem zadního duálního fotoaparátu se nachází tři malé světelné pruhy, které svítí výhradně bílou barvou a dají se použít i k notifikacím, případně poslouží pro odpočet času. Lze je také použít jako jednoduchý světelný doprovod přehrávané hudby nebo mohou indikovat hlasitost systému. Pokud chcete, můžete osvětlení úplně vypnout, případně nastavit noční režim.

Zpracování telefonu Nothing Phone (2a) je výborné a nemáme k němu žádné výhrady. 190gramový mobil padne výborně do ruky a je i dobře vyvážený. Průhledný plast na zadní straně je ale také hodně náchylný na prach a otisky prstů. Nothing Phone (2a) je tak krásný telefon, že si jej asi málokdo zavře do obalu.
Další výhoda sice není na první pohled tak dobře vidět jako povedený design průhledných zad, ale ve výsledku je možná důležitější. Nothing Phone (2s) se totiž podle výrobce dočká aktualizací operačního systému Android až do roku  2027, takže jej budou moci majitelé plnohodnotně užívat mnoho let dopředu, což rozhodně není v této cenové relaci běžné. Bezpečnostní aktualizace pak budou k dispozici ještě pro rok 2028.

Tento příslib je v souladu s udržitelnou výrobou. Podle svého tvrzení použil výrobce při konstrukci rámu kompletně recyklovaný hliník a do výroby zapojil i recyklovaný cín, měď a ocel, stejně jako plastové díly z „udržitelných zdrojů“. Ověřit to nedokážeme, ale nápad je to chvályhodný. Delší životnost telefonu má zajistit i ochrana proti stříkající vodě na úrovni IP54.

Nothing Phone (2) a Nothing Phone (2a)
Nothing Phone (2) a Nothing Phone (2a)
Zdroj: Chip
Nothing Phone (2a)
LED diody telefonu Nothing Phone (2a)
Zdroj: Chip

Skvělý displej se snoubí s dlouhou výdrží na baterii

Kromě zad je další vizuální lahůdkou telefonu Nothing Phone (2a) parádní 6,7” OLED displej s vysokým rozlišením 1 084 x 2 412 bodů. Produkuje nádherné barvy, výrazný kontrast a na svou cenovou kategorii úžasný ručně nastavitelný maximální jas až na úrovni 942 cd/m² . To stačí, abyste mohli obsah displeje snadno číst i venku na slunci. Jako téměř každý moderní smartphone umožňuje i Nothing Phone (2a) nastavit vysokou 120Hz obnovovací frekvenci.

Vyšší frekvence displeje vždy znamená i kratší výdrž na baterii. V případě Nothing Phone (2a) se při aktivaci stálé 120Hz frekvence zkrátí výdrž telefonu na baterii o zhruba 3,5 hodiny. Se 120 Hz zvládl mobil v našem testu 12 hodin a 48 minut, zatímco při 60 Hz vydrží až 16 hodin a 18 minut. To jsou v porovnání s konkurencí velmi pěkné hodnoty.

Nothing Phone (2a) podporuje rychlé 45W nabíjení, ovšem v zájmu udržitelnosti (a ceny) není napájecí zdroj součástí dodávky. V testu nám zabralo plné doplnění energie pomocí našeho zdroje celkem 68 minut. Po 30 minutách na kabelu lze Nothing Phone (2a) znovu používat přibližně 8,5 hodiny. Bez drátů ale bohužel dobíjet nejde.

Výkon: průměrný, ale bohatě stačí

S ohledem na cenu musel Nothing Phone (2a) udělat kompromisy i pokud jde o výkon. Místo Snapdragonu použil výrobce MediaTek Dimensity 7200 Pro. Spolu s osmi nebo v našem případě 12 GB paměti RAM si Nothing Phone (2a) vede z hlediska benchmarků přibližně stejně jako Google Pixel 6a. To znamená, že Android běží hladce a na telefonu se dá i hrát. Musíme však snížit nároky na grafiku nebo na výpočetně náročné zpracování médií. Genshin Impact na nejvyšší nastavení se poněkud zadrhával. Nothing Phone (2a) ale boduje výborným chlazením. Zařízení se ani při delším zátěžovém testu nezahřívá a stále si udržuje velmi stabilní výkon.

Mohlo by vás zajímat

Nothing Phone (2a)
Nothing Phone (2a) zaujme už jen tím, že použil pouze dva objektivy
Zdroj: Chip

Solidní kvalita fotografií, bohužel bez optického zoomu

Ačkoliv vypadá centrální umístění duálního fotoaparátu uprostřed zad skvěle, použité objektivy nejsou po technické stránce ničím výjimečným. Hlavní snímač s rozlišením 50 Mpx doprovází širokoúhlý fotoaparát se 114° zorným polem. Chybí ale optický bezztrátový zoom, vzdálené objekty lze přiblížit jen digitálně, a to maximálně desetkrát.

Co se kvality týče, fotografie pořízené telefonem Nothing Phone (2a) vypadají samy o sobě velmi dobře. Mají velmi pěkné detaily i ostrost, barvy jsou dostatečně jasné. Při druhém pohledu ale zkušenější fotograf zjistí, že to software Nothing Phone (2a) myslí se saturací až příliš dobře a zvláště modrou oblohu nebo zelenou louku na displeji často zobrazuje příliš barevně a světle. Při bližším zkoumání navíc pravidelné struktury, jako například stébla trávy, vypadají spíše jako kresba akvarelem.

Noční režim a digitální zoom nejsou příliš přesvědčivé, ale s ohledem na cenu se to prostě dá vydržet. Hodně se nám líbily ostré selfie snímky, pořizované 32Mpx fotoaparátem. Zařízení zvládne natáčet videa až ve 4K při 30 snímcích za sekundu nebo ve Full HD při 60 FPS. Ve Full HD rozlišení lze natáčet zpomalená videa se 120 FPS.

Nothing Phone (2a)
Srovnání snímků z Nothing Phone (2a) a Apple iPhone 15 Pro
Zdroj: Chip
Nothing Phone (2a)
Srovnání snímků z Nothing Phone (2a) a Google Pixel 7a
Zdroj: Chip

Solidní výbava s malými mezerami

Pokud jde o výbavu, kromě chybějícího bezdrátového nabíjení lze vytknout pouze chybějící podporu eSIM, na druhou stranu telefon má dual SIM, který umožňuje používat obě karty na sítích 5G. Nechybí Bluetooth 5.3 a NFC pro mobilní platby, například přes Google Pay. Nothing Phone (2a) přenáší data po Wi-Fi 6.

Námi testovaný model obsahoval 8 GB RAM a 128GB nominální úložný prostor, který bohužel nelze rozšířit pomocí SD karty. Pokud by vám to nestačilo, v prodeji je i o tisícovku dražší verze s 12 GB RAM a 256GB úložištěm. Během testu nás zaujaly i stereo reproduktory Nothing Phone (2a), které produkují použitelnou akustiku s vyváženým zvukem na obou výstupech. Sluchátka lze připojit pouze přes Bluetooth nebo USB-C redukci, samostatný audiokonektor chybí.

Technická data

Nothing Phone (2a)


Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,7" / 2 412 x 1 084 / AMOLED / 120 Hz

CPU / GPU / RAM Mediatek Dimensity 7200 Pro (8x 0,4–2,8 GHz) / Mali G610 G4 / 8 GB

Displej (max. jas / šach. kontrast) 942 cd/m2 / 155 : 1

Displej (pokrytí DCI-P3) 95 %

Výbava 2x nanoSIM, 5G/5G, Wi-Fi 6, USB-C (2.0), BT 5.3, NFC, 50+50 Mpx / 32 Mpx, 5 000 mAh, snímač otisků prstů, IP54

Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 128 GB / ne / ano

Výdrž na baterii (online) 60 Hz / max. Hz 16:18 h:m / 12:48 h:m

Dobití (30 minut / 100 %) 53 % / 1:08 h:m

PCMark 3.0 / GFX-Bench 12 936 bodů / 41 fps

Operační systém Android 14

Rozměry a hmotnost 162 x 76 x 10,8 mm / 190 g

Výkon (18 %) 2,7

Výbava (18 %) 1,9

Baterie (18 %) 1,5

Displej (18 %) 1,8

Fotoaparát (18 %) 2,0

Obchod s aplikacemi (10 %) 1,0

Cena 7 999 Kč


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud