Přejít k hlavnímu obsahu

11" MacBook Air vs. Intel a AMD

redakce 07.12.2010
info ikonka
Zdroj:

Netbooky přinesly revoluci v dostupnosti ultrapřenosných počítačů. Za hubičku nabízejí elegantní ultramobilní řešení pro práci s internetem, textovým editorem a základními aplikacemi. Jsou malé, pěkné, levné, ale někdy příliš pomalé. Existují však i mininotebooky s malým displejem a vyšším výkonem, a nejsou přitom o mnoho dražší.

Když nám do redakce dorazil koncem listopadu 11“ MacBook Air, předem jsme čekali, že se bude jednat jen o trochu inovovaný a málo praktický mininotebook, který se na úkor praktičnosti vydal cestou designu, stejně jako jsme to vyčítali jeho předchůdci, uvedenému před téměř třemi lety. Nově uvedená verze tohoto notebooku je ale levnější, lehčí, tišší, chladnější a déle vydrží na baterii.

MacBook Air nás miniaturní tloušťkou, extrémně nízkou hmotností a dlouhou výdrží na akumulátor dokonce přivedl k myšlence srovnat nesrovnatelné a postavit jej proti dvěma dalším mininotebookům, z nichž jeden byl vybaven procesorem AMD Athlon Neo X2 L325 a druhý ultramobilním Intelem Core i3-380U. Jelikož MacBook Air na rozdíl od nich používá jiný operační systém, snažili jsme se tentokrát minimalizovat strohé hodnocení prostřednictvím výsledků tradičních benchmarků a pokusili jsme se porovnat funkčnost notebooků při reálném provozu. Přesto si ale nedokážeme pomoci a v tabulce vám pro suché porovnání přinášíme přesně naměřené výsledky.

 

MacBook Air: Důvod pro zradu

První MacBooky Air předběhly designem dobu do té míry, že byly až nepraktické, a navíc se výrazně přehřívaly. Dnes už je ale situace jiná. Všeobecná dostupnost Wi-Fi sítí nahrazuje absenci LAN konektoru (k dostání je však za příplatek 700 Kč LAN/USB konverze) a monitory vybavené DisplayPortem lze již koupit i od jiných značek než pouze od Applu (i když stále počítejte s nutností koupit redukci z MiniDisplayPortu na VGA, DVI či velký DisplayPort, kterou lze pořídit buď ve značkovém balení za cca 700 Kč, nebo objednat například z obchodu dealextreme.com za v přepočtu cca 200 Kč). Kromě MiniDisplayPortu tak na MacBooku Air najdeme jen dvojici USB konektorů. Pokud však chcete vyrobit notebook s tloušťkou 17 mm v nejtlustším místě, musíte prostě staré porty obětovat.

Nejlevnější variantu MacBooku Air představuje 11,6“ verze s 64GB SSD diskem, která se u nás prodává cca za 24 000 Kč, i když v Americe přijde na 1 000 USD (bez daně). Za cca 18 000 Kč by to byla bomba, za 24 000 je to stále zajímavý produkt, zvlášť vezmeme-li v úvahu, že v ceně je operační systém a kancelářský balík iWork ’09 lze zakoupit za cenu okolo 2 000 Kč. iWork obsahuje textový editor, který ukládá soubory i do formátu MS Word, tabulkový editor rovněž kompatibilní s Excelem a program pro tvorbu prezentací, který je sice kompatibilní s PowerPointem, ale ne ve všem. V porovnání s komerčně využitelnou sadou Office cca za 7 000 Kč (přičemž nebereme v úvahu studentskou verzi, protože ta není pro placenou práci legální) tak ušetříte dalších 5 000 Kč.

 

Celý článek si budete moci přečíst v Chipu 1/2011.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme