Anonymní popírají, že by měli něco společného s krádeží uživatelských dat (a omezeného počtu starých čísel platebních karet anebo účtů) ze serverů Sony. Sony totiž tvrdí, že někdo na jednom z napadených serverů zanechal soubor s názvem Anonymous, obsahující text „We Are Legion“.
To je poměrně průhledný pokus, jak jeden z největších známých průniků v dějinách hodit na skupinu Anonymous.
K průniku do serverů PlayStation Network došlo mezi 17. a 19. dubnem. V té době zrovna na síť útočili také Anonymní — svými obvyklými prostředky způsobujícími dočasné zahlcení a tak znepřístupnění služby (DoS). Někdo toho zřejmě využil, na servery pronikl s využitím nejmenované bezpečností skuliny a odcizil uživatelské údaje 77 milionů tam zapsaných hráčů.
Uživatelské údaje (téměř dvaceti pěti milionů lidí) ukradl také ze serverů Sony Online Entertainment, a z nich se mu podařilo stáhnout i jednu databázi s více než dvanácti tisíci čísel platebních karet (zákazníků mimo USA) a s více než deseti tisíci čísel platebních účtů (hráčů z Rakouska, Nizozemí a Španělska). Slabou útěchou je, že databáze byla z roku 2007 (a nebyla v ní bezpečnostní trojčíslí ze zadu karet). Sony tvrdí, že zatím nemá žádné ověřené zprávy o zneužití zcizených platebních údajů.
Jakkoli se zdá nesmyslným chtít odlišit pravé Anonymní od nepravých Anonymních, jde to ve skutečnosti snadno: podle cílů, které sledují, i prostředků, kterými je sledují. Své cíle Anonymní dopředu veřejně ohlašují; ke každé jejich „operaci“ se ostatně připojují ti, kdo vyhlášený cíl podporují (a dovedou být na Internetu anonymní, což je k tomu dost nutné). I prostředky boje Anonymních jsou předem známy.
Útoky DoS jsou z pohledu platného práva sice patrně nezákonné, avšak morálně nejsou srovnatelné s krádeží milionů osobních údajů. Anonymní připodobňují útoky DDoS (distribuovaný DoS) k demonstraci, při které demonstranti dočasně blokují vstup do nějaké budovy. Útoky DDoS působí sice škodu, pokud trvají, není však jejich záměrem ani podstatou něco trvale poškodit, ani zcizit.
Kdo tedy mohl být pachatel? Možná kyberzloději, kteří využili situace. Podle tvrzení Sony — jež může těžko někdo zhodnotit nezávisle — byli ovšem na mimořádně vysoké úrovni. „Vizitku“ Anonymous mohli zanechat prostě žertem, nebo na odvedení pozornosti od sebe.
Nebo je to horší: někdo se pokusil očernit hnutí Anonymních záměrně. Třeba aby poskytl důvod zákonodárcům anebo státu k tvrdšímu postupu… Také se hodí zkusit popudit proti Anonymním desítky milionů hráčů. Ti sice nebyli nadšeni ani předchozími útoky DoS, ale co je to proti úplné odstávce (od 20. dubna doteď, za účelem vyšetřování a vybudování lepší ochrany) i krádeži osobních dat?
Dodejme, že společnost Sony si vysloužila nepřátelskou pozornost Anonymních svým postupem proti Georgi Hotzovi, známému odblokováním iPhonu, který zveřejnil způsob, jak obejít ochranu PlayStation 3. Anonymní zejména popudilo to, že si Sony od kalifornského soudu vyžádala — úspěšně(!) — IP adresy všech, kteří jen navštívili blog se zveřejněnými poznatky.