Přejít k hlavnímu obsahu

Assange zadrželi; s WikiLeaks to bude těžší

redakce 07.12.2010
info ikonka
Zdroj:

Julian Assange zadržen v Londýně; zastavit WikiLeaks však nepůjde tak snadno.

Julian Assange, hlavní osoba WikiLeaks, byl zadržen policisty ze Scotland Yard, když se sám dostavil na jednu policejní stanici v Londýně; tam přišel, neboť se policisté včera spojili s jeho právníkem stran nového zatykače ze Švédska. Assange se prý zdržoval v jiho­východní Anglii. Dostavil se prý proto, aby se obeznámil, z čeho je obviňován, a mohl se očistit.

Assange dnes předstoupí před magistrátní soud ve Westminsteru, kde se projedná, zda obvinění v zatykači povedou k jeho vydání do Švédska. Podle svého právníka se Assange hodlá vydání do Švédska bránit z obavy, že by ho Švédsko pak vydalo do Spojených států. Podle dosavadních amerických zákonů je sice velice obtížné postihnout WikiLeaks právní cestou, jenže nelze vyloučit, že by americká vláda „uklidila“ Assange někam „mimo zákony“, jak nám v minulém desetiletí pěkně předvedla s „nepřátelskými bojovníky“.

Švédské obvinění se ve skutečnosti netýká znásilnění, jak se běžně uvádí, ale pouze „nedobrovolného sexu“ podle patrně jinde neobvyklých švédských zákonů. (Assange je obviněn z toho, že v rozporu s přáním dvou Švédek, jež ho obvinily, nepoužil při styku s nimi ochranu…)

Vypouštění tajemství diplomatických zjevně rozlítilo americké úřady mnohonásobně více než předchozí odhalení toho, že, kupříkladu, prostí vojáci někde postříleli prosté civilisty. WikiLeaks v posledních dnech čelily soustředěným útokům na svůj web, pro které přišly o adresu wikileaks.org i o možnost hostovat své servery u Amazonu (prý na nátlak senátora Liebermana). Přišly také o významné zdroje financování: účet zmrazil PayPal; převody zamezila i MasterCard.

Nejúčinnějším spojením se světem zůstává kanál na Twitteru a vůbec to, že mnozí na Twitteru přeposílají adresy, kde se lze k WikiLeaks dostat. Pokud tak činí z účtů, ze kterých je lze poznat, nově ohrožují svůj „kádrový profil“: prozatím to vypadá, že v budoucnu takoví lidé neprojdou jako uchazeči o místo na federálních úřadech USA, a možná nezískají zaměstnání ani u společností, které jsou dodavateli americké federální vlády.

Nevylučujeme, že občané jiných zemí, pokud se dostanou do nějaké databáze proto, že na některé sociální síti přeposlali odkaz na WikiLeaks, anebo jen jinak vyjádřili podporu, budou mít potíže s přicestováním do Spojených států nebo s pobytem tamtéž. Připomínáme, že příslušné služby Spojených států disponují výpočetním výkonem, jak takové poznatky sbírat automaticky a ve velkém.

Kdoví, kam až může pronásledování WikiLeaks zajít: všechny vlády světa, kromě několika největších zemí, jaderně i obchodně samostatných, jako je, řekněme, Čína nebo Rusko, mohou být totiž vůči USA a jejich „národním zájmům“ jen v jedné ze dvou rolí: buďto klienty, anebo rebely.

My jsme v nejbližší době zvědavi na to, zda budou neobvyklému tlaku vystaveny společenské sítě, aby zabránily masovému šíření zpráv o WikiLeaks. Jde jak o Twitter, tak o stránku na Facebooku. Ta jen v posledních několika dnech narostla z několika set tisíc příznivců na téměř milión. A v amerických médiích dosud nacházíme články i na podporu WikiLeaks. Ale jak dlouho ještě? Je možné strávit léta ve vysoké politice nebo ve vysokém státním úřadu, a přesto chápat, jak hon na WikiLeaks vnímají občané? V tomto směru zůstáváme skeptičtí.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme