Operační systémy budoucnosti s tím již počítají: Všechny programy poběží zvlášť a odděleně od operačního systému, v jakýchsi samostatných bublinách. Díky tomu nebudou potřeba antiviry, protože škůdce se ze své bubliny jednoduše nedostane. A podobně funguje také BufferZone Pro. Aplikace (jako třeba internetový prohlížeč) se spouští ve speciálním prostředí. Odtud pak nemá přístup k systémovým souborům, k prostředkům počítače, ani k vašim dokumentům. Aplikace vlastně běží tak odděleně, že i když je zavirovaná, nebo se z ní chce dostat do systému trojský kůň, nemá šanci na úspěch. Je to jedna z nejúčinnějších forem bezpečného surfování na internetu.
Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Buffer Zone Pro, která se ještě nedávno prodávala za 800 Kč. Nyní je dočasně uvolněna pro bezplatné užívání.
|
|
Za virtuální zdí
Od tohoto okamžiku budou programy, jako je internetový prohlížeč, spouštěny ve speciálním virtuálním prostředí. Programy nebudou mít vůbec možnost přistupovat k důležitým složkám, jako jsou třeba dokumenty. Budou mít přístup ke speciální složce »Virtual«, která je umístěna na systémovém disku. Je to vlastně podobné, jako kdybyste se dívali do akvária, ze kterého není vidět ven. Můžete v něm mít třeba jedovatého hada. Budete jej moci velmi z blízka pozorovat, ale s plným bezpečím – on vám nejenže nemůže ublížit, ale ani vás nevidí. Taková virtuální zeď mezi vámi a internetem vás skutečně bezpečně ochrání.
To, že program běží v bezpečném modu, to poznáte podle toho, že kolem okna je zobrazeno červené orámování. To označuje, že aplikace je od systému oddělena.
Nastavení
Vlastně není ani třeba nic nastavovat a vše funguje. Ovšem ne každému může standardní nastavení vyhovovat. Klikněte proto pravým tlačítkem myši na ikonu BufferZone v systémové liště a zvolte »Open«. Tím se otevře rozhraní programu. Pod tlačítkem »Summary« uvidíte, které programy běží v BufferZone, tedy v zabezpečené zóně. Kliknutím na »Policy« můžete měnit výchozí chování programu. To funguje tak, že nově instalované programy, které jsou podepsané a důvěryhodné, budou automaticky instalovány do systému, tedy mimo BufferZone. Naopak nedůvěryhodné aplikace bez podpisu budou instalovány do virtuálního prostředí, kde nemůžou systému ublížit.
Vynést odpadky
Jak jsme se zmínili, vše co je provedeno v BufferZone je uloženo ve složce »Virtual« na
systémovém disku. A ten se standardně nemaže. Proto je dobré, pokud nastavíte automatické vysypávání těchto odpadků. Zvolte proto »Configuration | Misc« a zaškrtněte položku »Automaticaly empty BufferZone«. Jak často se bude BufferZone vyprazdňovat, to záleží na vás.
Důvěryhodné programy
BufferZone nemůže znát všechny aplikace a jejich vlastnosti. Proto může mezi nebezpečné zařadit i ty aplikace, které jsou zcela v pořádku a díky spouštění v BufferZone pak máte potíže s jejich používáním. V tom případě stačí, když je přidáte mezi důvěryhodné a program si jich nebude všímat.
Klikněte na »Configuration«, vyberte záložku »Settings« a dole klikněte na tlačítko »Advanced Rules«. V levé části okna pak vyberte »Trusted«, dále klikněte na zelené plus a
v nově otevřeném okně vyberte »Browse«. Nyní vyberte ten program, kterému věříte.
Výjimky
Může se stát, že potřebujete program, který máte standardně uvnitř BufferZone spustit jako normální program a naopak ten, který máte jako důvěryhodný spustit uvnitř BufferZone. Jak to provést rychle a jednoduše? Na program (případně zástupce) klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte buď možnost »Open inside BufferZone«, pro případ, že chcete program spustit uvnitř BufferZone, případně zvolte »Open outside BufferZone«, pokud chcete program spustit jako běžnou aplikaci v systému.
Náš tip: Standardně můžete mít i webový prohlížeč v „bezpečných“ aplikacích a teprve až když vědomě půjdete na nebezpečné stránky, nebo budete experimentovat, můžete jej
spustit uvnitř BufferZone.
Skutečné bezpečí
Společnost Trustware nabízí na své stránce ke stažení „demoverzi“ trojského koně. Ukazuje, co všechno vám může ukrást nevinně spuštěný program. Program, který nevyžaduje speciální práva správce, program, který se proplíží kolem vašeho antiviru i firewallu. Soubor můžete bez obav spustit – je to demoverze, která na webovou stránku umístí informace z vašeho PC. Poté si můžete zkusit, jak vypadá případ, kdy program stáhnete a spustíte s pomocí BufferZone.
Uveřejněno na Chip DVD 05/11.