Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Chocolatey

Chocolatey

Chocolatey je jedinečný správce balíčků pro Windows, který usnadňuje vyhledání, instalaci a aktualizaci širokého množství aplikací, které byste jinak museli komplikovaně hledat na internetu, stahovat a instalovat. Open-source verze - Chip 12/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud jste někdy viděli snadnou dávkovou instalaci programů z linuxových repozitářů, asi vás napadlo, zda něco podobného existuje i pro Windows.

Kdo by neznal sáhodlouhé instalování aplikací na nový počítač, které spočívá v otevření prohlížeče, googlování názvu, kliknutí na jeden z odkazů s nadějí, že se jedná o oficiální stránky, vyhledání stažení, případná volba 32/64 bit verze, uložení na disk, spuštění, dát pozor, aby člověk nenainstalovat žádný bloatware a proklikat se postupně až na konec samotné instalace. Chocolatey je správce balíčků, který vám přesně tohle umožní automaticky. Program je primárně určen pro pokročilejší uživatele, avšak základní schopnosti tohoto programu usnadní práci i běžným uživatelům. Ocení ho především lidé, kteří často instalují nové systémy, nebo chtějí aktualizovat všechny své programy najednou. Ke konci roku 2018 je v jeho repozitáři vedených přes 6 000 různých programů. Ve standardním režimu se vše ovšem ovládá pouze z příkazové řádky, avšak lze nainstalovat grafickou nadstavbu. Chocolatey se nadále stará i o to, aby se do systému nainstalovaly pouze čisté aplikace. Nestane se vám tedy, že byste omylem potvrdili instalaci doplňku do prohlížeče. Vše je očištěné a nastavené.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená open-source verze programu včetně updatu.

nstalace Python 3.7.1 v jednom řádku. Automaticky přidáno do cesty (Windows PATH) a fungující se vším všudy včetně PIPu a dalších. Níže pak vypsán seznam aplikací, které byly pomocí Chocolatey nainstalovány. Pomocí příkazu »choco outdated« můžete zkontrolovat, zda některé nepotřebují update, popřípadě ho rovnou vyvolat »choco upgrade all -y«. ChocolateyGUI je šikovné GUI se základními funkcemi jako je vyhledávání v repositáři (čítající ke konci roku 2018 okolo 6000 aplikací) s možností filtrovat dle popularity nebo abecedy. Pomocí »Include Prerelase« je možné instalovat non-stable verze programů. V GUI je k dispozici i přehledný popis (aktualizuje ho tvůrce programu), občas jsou ukázány i screenshoty či dopodrobna detaily nejnovější verze. Chocolatey nabízí ke stažení i placené programy (Pycharm Proffesional, Office 365, …), avšak k jejich spuštění je třeba mít koupenou oficiální licenci. Chocolatey nenabízí placené programy zdarma. Pouze je nainstaluje a zjednoduší jejich případné aktualizace či odstranění.

Pro pohodlnější správu a hledání aplikací doporučujeme nainstalovat balíček »chocolateyGUI«. Spusťte PowerShell v režimu administrátora a zadejte »choco install chocolateyGUI -y«. Po chvíli běžte ve Windows do nabídky Start a vyhledejte »ChocolateyGUI«.

Vlevo jsou k dispozici 2 záložky:
»This PC« ukazuje, jaké balíčky jsou nainstalovány na vašem počítači
»chocolatey« pak slouží k vyhledávání a instalaci: pravé tlačítko myši a »Install«

V seznamu balíků lze filtrovat výsledky, zapnout »Include Prerelease« pro vyhledávání vývojových verzí (mohou padat, doporučeno pro zkušenější uživatele), popřípadě seřadit jednotlivé položky podle popularity (defaultně) nebo abecedně. Podržením klávesy "CTRL" lze vybírat více programů najednou.

ChocolateyGUI je dobrá pomoc, avšak neobsahuje ani zdaleka takovou funkcionalitu jako příkazová řádka. Aplikace se však stále vyvíjí a v budoucnu budou přibývat další funkce.


A aby toho nebylo málo, pokud by nějaká aplikace (většinou systémové Dot Net knihovny, Java, Python a další) potřebovaly nainstalovat nějaké závislosti, i o to se Chocolatey postará a vy tedy nemusíte dodatečně nic dohledávat.

Pár dalších užitečných příkazů:
»choco search google« - vyhledá veškeré balíčky, které obsahují v názvu či popisu slovo google
»choco search google | sort« - vrátí stejné výsledky jako předchozí příkaz, avšak seřazené dle abecedy
»choco pin Firefox« - zamezí updatu Firefoxu, pokud by se spustilo »choco upgrade all«
»choco info Firefox« - zobrazí přehledné informace o velikosti, zdroji a další detaily zadané aplikace
»choco list --local-only« - vypíše seznam aplikací, které byly přes Chocolatey nainstalovány
»choco outdated« - vypíše seznam aplikací, které je možno aktualizovat na novější verzi
»choco uninstall nazevaplikace« - odinstaluje zvolenou aplikaci

Chocolatey je aktivně vyvíjeno a těší se čím dál tím větší popularitě. Na stránkách trends.google.com je patrné, že se jeho trend pohybuje stabilně okolo čísla 75 (100 - extrémně populární, 0 - nikdo o to nemá zájem). Jedná se totiž prakticky o jediný použitelný správce balíčků pro Windows. Vývoj této aplikace jde správným směrem.

Seznam všech plných verzí v Chipu 12/2018

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨