Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Microsoft Edge

Microsoft Edge

Microsoft připravil zcela novou verzi svého internetového prohlížeče Edge, který je nyní postavený na jádru Chromium – stejně jako Chrome od Googlu. Free verze - Chip 03/2020.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Webový prohlížeč Edge je standardní součástí Windows 10, ale lze jej instalovat i do Windows 7 či 8. V nové verzi je svižný i bezpečný.

V polovině ledna ohlásil Microsoft dokončení zcela nové verze internetového prohlížeče Edge a uvolnil jej ke stažení. Zásadní inovace spočívá v přechodu na jádro Chromium, na kterém je kromě Chromu od Googlu postavena například i aktuální generace prohlížeče Opera. Společně se změnou jádra přichází i podpora rozšíření dostupných pro Chrome, ale bylo by mylné domnívat se, že je nový Edge jen přebarveným Chromem. Microsoft totiž do Edge integroval funkce na blokování sledovacích prvků na webových stránkách, díky kterým si můžeme při surfování na webu dopřát více soukromí, než když nás při každém kliknutí sleduje Google. Stále přitom platí, že Edge je moderní náhradou za zastaralý, potenciálně nebezpečný a dále nevyvíjený Internet Explorer. A navíc, díky možnosti instalace Edge do Windows 7 lze i v tomto již nepodporovaném systému provozovat bezpečný, aktualizovaný prohlížeč od Microsoftu.

Další informace o instalaci doplňků a vyladění Edge najdete v tomto tištěném Chipu.

  • Jazyk: česky, anglicky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • MacOS/iOS/Android
  • Bez registrace

Internetový prohlížeč Microsoft Edge je k dispozici zdarma a bez jakékoli registrace.

Ve Windows 10 vás nový Edge automaticky přihlásí k vašemu účtu Microsoft, ale pokud používáte současně i Chrome, umožní vám import záložek, hesel, adres, historie navštívených stránek i různých nastavení. Nechcete-li z Chromu nic přenést, zvolte »Pokračovat bez importu«. Nový Edge nabízí tři styly zobrazení nových karet, včetně zobrazení zpravodajství. Daleko důležitější předvolby ale najdete v nabídce »Nastavení | Ochrana osobních údajů a služby«. Zde si můžete vybrat ze tří úrovní nastavení intenzity blokování sledovacích prvků webových stránek. Když v nabídce »Rozšíření« aktivujete předvolbu »Povolit rozšíření z jiných obchodů«, bude možné do prohlížeče Edge instalovat rozšíření z internetového obchodu s doplňky pro Chrome. Instalace i nastavení rozšíření přitom probíhá stejně jako v prohlížeči od Googlu.

Microsoft v dohledné době zřejmě provede automatickou aktualizaci starších verzí prohlížeče Edge ve Windows 10 prostřednictvím služby Windows Update. Pokud se z nějakého důvodu chcete instalaci nového Edge s jádrem Chromium vyhnout (například kvůli kompatibilitě s nějakou webovou aplikací), musíte sami instalaci nového prohlížeče zakázat. Microsoft za tímto účelem publikoval tzv. Blocker Toolkit, tedy skript, kterým se instalace nového Edge s jádrem Chromium deaktivuje.

Seznam všech plných verzí v Chipu 03/2020

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení