Už je čas pořídit si chytrý prsten?
Podle společnosti Grand View Research činil objem trhu s chytrými prsteny v roce 2024 celosvětově 335 milionů eur. Ačkoli je to působivá hodnota, stále se jedná jen o nepatrný zlomek z 35 miliard eur, což je podle společnosti Data Bridge Market Research loňský celosvětový objem trhu s chytrými hodinkami.
Jak prsteny fungují
Chytré prsteny jsou sice malé a váží jen pár gramů, ale jsou plné senzorů řízených výkonným MCU čipem. Ústředním prvkem je snímač tepu, který monitoruje nejen srdeční frekvenci, ale také srdeční rytmus. Důležitou částí chytrého prstenu je i snímač zrychlení, který zaznamenává pohyby a kroky a z nich skládá údaje o cvičení a vypočítává spotřebu kalorií.
Přítomný je rovněž snímač teploty, který měří povrchovou teplotu pokožky, většina chytrých prstenů ale teplotu měří pouze během spánku. Prsteny jsou také často osazeny senzorem okysličení krve. Aby měření probíhala správně, je třeba správně umístit snímače prstenu. Některé modely mají označení, které by mělo směřovat do dlaně. Důležité také je, abyste prsten během nošení neotáčeli.
Prsteny komunikují s chytrým telefonem prostřednictvím Bluetooth. Abyste mohli chytrý prsten vůbec používat, musíte mít vždy u sebe mobilní telefon. Prsteny nemají displej ani tlačítka, výjimkou je Newgen Medicals ZX-5545, který má dotykové ovládání. Jinak lze s prsteny komunikovat pouze prostřednictvím aplikace.
Ty jsou k dispozici pro Android i iOS. Jedinou výjimkou je Samsung Galaxy Ring, který nelze spárovat s iPhony. Ovládá se také prostřednictvím aplikace Samsung Health, která vyžaduje přihlášení k účtu Samsung. Některé další funkce, jako je například ovládání gesty, ale fungují pouze v kombinaci se smartphonem Samsung, což znamená, že prémiový prsten je určen především pro fanoušky této značky.

Dobrá výbava pro každodenní život
chytré prsteny jsou určeny především k co nejjednoduššímu průběžnému sledování životně důležitých údajů. Můžete je používat jak při chůzi, tak při běhu nebo cvičení, případně při plavání, spánku či v práci. To je také hlavní výhodou prstenů, že získáváte nepřetržité údaje po celý den, a to i při činnostech, při kterých byste například běžně nenosili náramkové hodinky.
Jak dlouho prsten vydrží bez nabíjení v pouzdře nebo nabíječce, závisí také na způsobu používání. Ve většině případů je to alespoň několik dní. Mezi rekordmany patří RingConn Gen 2 s více než deseti dny provozu na jedno nabití.
Mimochodem, kapacita baterie některých prstenů závisí na velikosti prstenu, takže rozměrnější kroužky mohou, ale nemusí mít baterii s vyšší kapacitou.
Některé typy dokonce nabízejí velmi speciální funkci „Najít můj prsten“. Kromě sledování pomocí GPS je také možné nechat prsteny blikat, což usnadňuje jejich nalezení v domácnosti.