Vyžíváte se v detailním nastavení, těší vás nepřeberné množství možností úprav přesně dle vašich preferencí, robustnější programy a spojení s více než jednou službou? Pokud jste si na tyto otázky odpověděli kladně, CloudBerry Online Backup je přesně pro vás. Detailní možnosti záloh čítají volbu úložiště, položek k uložení, jejich kompresi, naplánování, ochranu šifrováním, automatické mazání, přepis, automatické obnovování a mnoho dalších vás čeká uvnitř výtečného CB Online Backup, zálohovacího programu, který uspokojí i ty nejnáročnější.
Pro čtenáře Chipu je připravena aplikace CloudBerry Online Backup s celoživotní licencí na jeden počítač zcela zdarma. Plná verze pro Chip má stejné funkce jako komerční edice s cenou licence okolo 850 Kč.
|
|
Výběr úložiště
Ihned pro prvním spuštění programu před sebou uvidíte dvě tlačítka. »Setup Backup Plan« a »Restore Backup«. Vrhněme se tedy na tvorbu propracované a detailní zálohy. Zvolte »Setup Backup Plan«. Ihned po kliknutí na tlačítko »Next« se před vámi objeví okno »Select Cloud Storage«. Zde máte na výběr z několika variant:
– Zaregistrovat server »Amazon S3«, který nabízí 5 GB úložného prostoru na rok zdarma: http://aws.amazon.com/free.
– Uložit data na váš soukromý FTP server.
– Ukládat data pouze na lokální / externí disk.
– Ukládat data na lokální disk propojený se službou vaší volby, například:
– DropBox, v základu 5 GB úložného prostoru, možnost zdarma zvětšit až trojnásobně referencemi a splněním dalších podmínek
– GoogleDrive, v základu 15 GB úložného prostoru zdarma
– MEGA [https://mega.co.nz], který disponuje 50 GB úložným prostorem zdarma
Doporučujeme využít posledně tří jmenovaných úložišť, protože se k datům můžete dostat jak on-line z více zařízení, tak i offline. Pokud například budete instalovat systém na jiný počítač (nebo váš systém s nainstalovanými programy klonovat), stačí na něm spustit CloudBerry Online Backup, přihlásit se k DropBoxu nebo Goole Drive, nasdílet složku, a pak se data nebo nastavení už snadno obnoví ze záloh.
Online služby: Placených serverů, kam uložit svá data, rozhodně není nedostatek. Horší je to s bezplatným místem. DropBox a Google Drive situaci spolehlivě zachraňují.
Podrobnější nastavení zálohy
Po zvolení »File system« si vaši zálohu náležitě pojmenujte a v následujícím okně zvolte »Advanced Mode«, který ukrývá veškerá nastavení, kvůli kterým jste se rozhodli právě pro CloudBerry Online Backup Destop. V dalším okně, »Backup Source«, si dopodrobna můžete vybrat, co vše byste rádi zálohovali. Po zvolení patřičných souborů a složek klikněte na »Next«
Další okno, »Advanced Filter«, obsahuje filtraci vybraných dat. Pokud jste si vybrali například celý disk, zde můžete nastavit v řádku »Backup files of these types:« jen JPG nebo TXT dokumenty vložením *.jpg či *.txt klíče. O řádek níže naopak můžete zálohovat vše, kromě zvolených koncovek. Další nastavení spočívají v zálohování jen konkrétních souborů, které byly modifikované před X dny, lze omezit velikost (větší než Y Mb se zálohovat nebudou), nebo zakázat zálohu systémových / skrytých položek.
V okně »Compression and Encryption Options« máte možnost zálohovaná data komprimovat. Doporučujeme tuto volbu zatrhnout kvůli ušetření značného množství místa. Pod »Enable encryption« se skrývá šifrování zálohovaných souborů či dokonce i jejich názvů. Jedná se o silný algoritmus (můžete si vybrat jaký), takže doporučujeme někam poznamenat heslo, protože jestli ho zapomenete, už se k datům nedostanete. Při přenosu citlivých dat mezi počítači, nebo pokud nevěříte online úložnému prostoru, se jedná o spolehlivou ochranu vašich soukromých dat.
Okno, »Purge Options«, vám dává navolit si automatické čištění / přepisu zálohy po X dnech, verzích / provedených záloh, nebo přímo smazání dat po několika dnech. Předposlední okno, »Schedule«, poskytuje nastavení automatické zálohy. Zvolit můžete specifický den, opakovanou zálohu nebo oblíbený Real-Time Backup, kdy se provede záloha okamžitě, jakmile na disku dojde k jakékoli změně. V posledním okně, »Notification«, lze upřesnit zasílání oznámení o nepovedených / provedených zálohách na specifický e-mail, nebo zápis do Windows Event Logu.
Průběh zálohy: Rozkliknutím zálohy získáváte detailní informace o jejím průběhu a úspěšnosti.
Obnovení ze zálohy
Spuštěním »File – Restore Wizzard« nebo klávesovou kombinací [CTRL+R] spustíte průvodce obnovení zálohy. Vyberte váš vytvořený profil ve »File System«. V okně »Restore Type« máte možnost zaškrtnout »Manually«, a tím vybrat pro obnovu složky / soubory i z jiných (starších) verzí zálohy, jinak ponechejte nastavení na »Latest version«.
»Destination« slouží k upřesnění lokace, kam se záloha obnoví a zda má proces obnovy pouze doplnit chybějící soubory, přepsat novější nebo přepsat naprosto všechny. V případě, že jste zálohu šifrovali, vložte do následujícího okna heslo a po pár dalších následujících krocích máte vytvořen Restore plan, který lze v budoucnu kdykoli spustit pouhým jedním klikem na »Run«.
Backup Plans – jde to i rychle
V záložce »Backup Plans« hlavního okna uvidíte svůj vytvořený plán. Pod ním se nachází dosud neaktivní:
– My Documents Backup – predefined plan
– My Internet Bookmarks Backup – predefined plan
– My Pictures Backup – predefined plan
U těch to plánů stačí vše jen v rychlosti potvrdit, popřípadě nastavit kompresi / šifrování souborů, upravit cesty a zálohujete tímto nejčastěji modifikované položky v počítači.
Jakmile máte vše nastaveno, následující zálohování (pokud jste nenastavili automatické spuštění) je řešeno pouhým kliknutím na »Run« vybraného plánu. Z CloudBerry Online Backup se tedy „také“ stává 1-Click backup .