Přejít k hlavnímu obsahu

Co přináší Opera 11

redakce 19.12.2010
info ikonka
Zdroj:

Opera nyní také umožňuje rozšiřování.

Od čtvrtka je nová hotová verze Opery — Opera 11. Obsahuje několik zajímavých vylepšení, a dohání jeden dluh oproti prohlížečům ostatním: nyní podporuje rozšíření (extensions). To jsou doplňky rozšiřující fukce prohlížeče. Rozšíření je již pěkná řádka; patrně díky tomu, že přenést pod Operu rozšíření doposud známá z prohlížečů jiných šlo snadno. Vytvářejí se totiž v javascriptu, CSS a HTML5.

Uživatelské rozhraní získalo dosud nevídanou možnost seskupování listů (tabs): Listy (běžně nazývané záložkami; a pod Windows nejčastěji kartami) lze přetahovat jeden na druhý a tak je seskupovat do „štůsků“. Ty lze kdykoli kliknutím na připojenou šipku rozbalit, anebo sbalit. Snad to pomůže těm, kteří si mnohé stránky nechávají otevřeny trvale nebo dlouhodobě, a rádi by se v nich lépe vyznali.

Možná jste dosud nepřišli na chuť ovládání gesty myší, nebo jste se je naučit chtěli, ale nedokážete si je zapamatovat. Opera pro vás připravila visuální nápovědu. Podržte pravé tlačítko, a Opera napoví, kterým směrem se činí co; pohněte myší tím směrem, a vyjeví se ještě možnosti další. Najeďte do směru podle nápovědy, až jeden z příkazů zežloutne, pak tlačítko pusťte — příkaz se provede.

Jakmile však gesto provedete rychle, nápověda se vůbec neobjeví; zmizí tedy samovolně s tím, jak si gesta osvojíte. Lze ji však i vypnout v nastaveních (jako lze vůbec vypnout gesta, jestliže pro vás prostě nejsou a jen byste je spouštěli nechtěně; Nastavení/Pokročilé volby/Myš a klávesnice anebo Preferences/Advanced/Shortcuts; v české Opeře jsou gesta nazvána „pohybovými příkazy“).

Vylepšeno bylo políčko adresní. Po vzoru Google Chrome nyní zvýrazňuje tu část adresy, která je tvořena doménou druhého řádu. Je to pro zvýšení bezpečnosti. Podvodníci mohou napodobit leccos; ukradení nebo podvržení domény je však vzácné, třebaže za určitých předpokladů přesto myslitelné. Políčko také názorněji zvýrazňuje, nakolik je okamžité spojení bezpečné, a na kliknutí na symbol sdělí i podrobnosti.

Opera 11 nyní napovídá výrazy, které můžete chtít vyhledat Googlem. Musíte však do adresního políčka nejprve vepsat písmeno g a za ním mezeru… To je klíč pro hledání Googlem. Bez napovídání výrazů však můžete dotaz na Google (nebo na jiný přednastavený vyhledávač) vepsat do políčka přímo.

Náš tip: zbavte se zvláštního vyhledávacího políčka pro Google; k ničemu není a jen zabírá místo. Stačí kliknout na ně pravým tlačítkem a vybrat Přizpůsobit/CustomizeOdstranit z lišty/Remove from toolbar.

Náš druhý tip: uvolněné místo využijte pro tlačítka vedoucí na několik webů, které navštěvujete nejčastěji. Uchopte adresu webu a přetáhněte ji na lištu — jen přitom musíte podržet Shift. Přehazovat je na liště pak také můžete za podržení Shift.

Další novinkou v Opeře je to, že z vylepšeného panelu pošty můžete také přetahovat jednotlivé položky, kam se vám zlíbí.

Opera 11 se jinak oproti verzi 10.63 zrychlila, ale ve většině testů Peacekeeperu jen o procenta; nejvíce o procent zhruba patnáct v manipulaci DOM (v dynamických změnách stránky). Beztak je pro většinu webových stránek zdaleka nejrychlejší.

Pokročila také v zavádění HTML5.

Opera je prohlížeč neprávem opomíjený; zdá se být zdaleka nejzdatnějším soupeřem Google Chrome. Je však pojmem alespoň v zařízeních mobilních.

Od Google Chrome se značně liší přístupem k uživateli. Tvůrci Google Chrome se snaží udržet prohlížeč pro uživatele co nejjednodušším. Pokud si myslí, že některou funkci nebo možnost nastavení by většina uživatelů nevyužívala, prostě ji vůbec do Chrome nepřidají. Opera je v tom pravým opakem — obsahuje řadu funkcí pokročilých, které i zdatný uživatel bude objevovat a osvojovat si jen postupně, ale o to spíše je pak ocení.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme