Evropská směrnice „o bateriích“
V jednoduchosti směrnice kategorizuje baterie a akumulátory nově do pěti skupin (namísto tří):
- Běžné baterie do zařízení
- Nízkonapěťové baterie (např. v e-koloběžkách a e-kolech)
- Startovací baterie
- Baterie pro elektromobily
- Průmyslové baterie
Pro všechny tyto typy budou muset být vytvořeny funkční systémy pro zpětný odběr. Výrobci navíc získají nové povinnosti ohledně transparentnosti – budou muset například uvádět chemické složení baterií a přidělené daňové identifikační číslo.
Pro výrobce a dodavatele se pak zpřísňuje celý řetězec, protože musí transparentně evidovat množství škodlivých látek (rtuti, kadmia a olova). Mění se i přístup k recyklaci. Firmy budou nově povinny minimální úrovně recyklovaného obsahu – kupříkladu 16 % pro kobalt, 85 % pro olovo, 6 % pro lithium a nikl u průmyslových, SLI a EV baterií.
Co to znamená pro spotřebitele?
Pro běžné uživatele bude díky novým pravidlům snazší odevzdávat staré baterie. Například ve sběrných dvorech budou muset být zdarma přijímány i opotřebované akumulátory z elektrokol nebo elektrických koloběžek.
V souvislosti s tím se v některých zemích EU diskutuje o novém zálohovaném systému baterií, podobně jako u skleněných či plastových lahví. Nejblíže je podobnému zákonu v tuto chvíli Německo, postupně se ale nejspíš rozšíří i do dalších zemí.
Nařízení začne platit už 18. srpna, tedy nebývale brzy, zhruba za měsíc. Součástí dlouhodobých plánů Evropské unie – a i této směrnice – je do roku 2027 zavést, aby byla většina přenosných baterií a akumulátorů jednoduše vyjímatelná a tedy i vyměnitelná. Dle současného znění ale mají dostat výjimku voděodolné přístroje, jako jsou mobilní telefony nebo hodinky.
Zdroj: Chip.de