Facebook se rozrůstá o nové funkce v takové míře, že všichni jeho uživatelé se stávají znovu vyjevenými nováčky. A tentokrát nelze Facebook nařknout, že jen přebírá nová vylepšení od Google+.
Nový rozměr Facebooku představil jeho zakladatel Mark Zuckerberg včera v zahajovací řeči na vývojářském setkání f8 v San Franciscu. Vše, co předvedl, samozřejmě směřuje k dalšímu a širšímu sdílení kdečeho ze života každého. To je přece účelem Facebooku! Tak si rovnou řekněme, že sdílet vše není ničí povinností a že každý si může zvolit, co bude nebo nebude sdílet…
Časová osa
Profil na Facebooku je jakoby vaší vizitkou. Dosud jste zde měli několik základních údajů o sobě a vypíchnutých několik nedávných fotek; na vaší „zdi“ může být vidět, co jste dělali v poslední době. Chybí však obraz celého vašeho života. Šlo by rolovat „zeď“ stále níže a níže, ale je to pracné, zdlouhavé a bylo by těžké objevit ve změti starých příspěvků to podstatné.
Rolování časovou osou
Facebook přišel s nápadem časové osy, která pokryje celý váš život. Časová osa bude v novém profilu po pravé straně nahoře. Umožní plynule se přesunout do kteréhokoli období.
Vtip je v tom, že čím půjdete dále do minulosti, tím budou údaje probranější a zůstanou jen ty podstatné. Odrolovaná stránka tedy nebude neudržitelně obrovská. Pozor, nic se samo neztratí a nesmaže, to méně důležité se jen nezobrazí; zůstane to schováno pod nenápadnými šedými tečkami a podobnými odkazy, jež půjde v kterémkoli bodě osy rozbalit a zobrazit.
O základní probírku se postará Facebook sám — algoritmicky. Vše však budete moci ovlivnit. Jestliže algoritmus schová něco důležitého, můžete to najít a za důležité označit. Jestliže algoritmus naopak vypíchne něco nepodstatného, můžete to schovat ručně. Tak utvoříte facebookový obraz svého života.
Jistě, na Facebooku máte účet nejvýše několik posledních let, tak jakýpak obraz života? Jenže Facebook jednak ví, kdy jste se narodili (jestliže jste to uvedli), a tedy ví, kam položit začátek osy, a jednak umožní přiřadit fotografie i jiné události k určitým minulým okamžikům. Snímky z dětství zkrátka přiřadíte do patřičného času. Tím svůj profil můžete, pokud o to stojíte, opravdu rozšířit na obraz celého svého života. Ovšemže si budete moci vybrat, pro koho bude co viditelné.
Přibude také i mapa míst, kde jste byli. A z časové osy půjde vybrat zobrazení jen určitého druhu příspěvků a událostí.
Sdílení všeho
Facebook chce umožnit sdílet co nejvíce. Zároveň si uvědomuje, že nadměrné sdílení, zejména prostřednictvím aplikací sdílejících samočinně, může obtěžovat ty, kterým to přistává na jejich hlavní stránce. Činnost z aplikací, kromě něčeho mimořádně významného, je proto nyní svedena vpravo do „běžícího pásu“, anglicky tickeru. (Čeští dobrovolníci to prozatím vyjádřili jako „Panel používaných aplikací“.)
Tak získal Facebook možnost bezpečně podpořit ještě větší samočinné sdílení každého kýchnutí skrze bezpočet aplikací.
Více vyjádření
Dosud se vám mohlo na Facebooku vše jen „líbit“ — kromě několika dalších základních úkonů, jako komentování nebo umístění nového příspěvku. Facebook teď přidá mnohem více „sloves“ — aby vám umožnil vyjádřit se šířeji. Například knihy budete moci „přečíst“ a filmy „zhlédnout“. Nemusíte hned tvrdit, že se vám „líbí“, a tedy můžete sdílet více než dosud.
Objevování prostřednictvím přátel
Zastavíte‑li se myší nad lištou toho, co se právě děje, vyskočí vám podrobnosti. Tak můžete díky množství sdílené činnosti objevovat nové zájmy: nové knížky, hudbu, filmy, místa, hry, zprávy… A co je přístupné skrze nějakou aplikaci pro Facebook, to si i vy můžete okamžitě zobrazit, prohlédnout, poslechnout, zhlédnout…
Proč to Facebook dělá?
Nic si nenalhávejme, pro Facebook je to byznys. Čím více sdílíte, tím více Facebooku vytváříte příležitosti nějak na tom vydělat. Nerozčilujte se však — nikdo vás ke sdílení nenutí. Dopřejte vymoženosti tohoto báječného nového světa těm, kteří o ně stojí.
Necháte‑li se zlákat, pak nezapomeňte, že ne vši lidé na světě jsou milí, laskaví a neškodní. Dobře zvažte, co s kým sdílíte a k čemu mu to může posloužit.
Všechny nové funkce hlavní stránky jsou pečlivě navrženy tak, aby se dobře zobrazovaly i na chytrých telefonech.

Koupit časopis Chip
Chip je možné číst v tištěné nebo v digitální podobě na mobilech, tabletech a počítačích.