Firefox 4 je nyní rychlý srovnatelně s ostatními nejnovějšími prohlížeči, a vyhovuje‑li vám po jiných stránkách, můžete si tedy oddychnout. To je tak vše, co se k jeho výkonu dá říci obecně, ježto pořadí prohlížečů podle výkonu záleží spíše na tom, který test spustíte, a možná trochu i na tom, na jakém počítači.
Různé testy prostě obsahují různé javascriptové funkce, s nimiž si různé prohlížeče (respektive jejich vykonavač javascriptu) různě poradí. Proto vyjde jeden test tak, jeden onak.
Zrychlení Firefoxu dosáhli jeho tvůrci novým vykonavačem JägerMonkey. Je to vlastně kompiler na vyžádání. Podstatné je, že předchozí TraceMonkey dokázal zkompilovat jen některé funkce, zatímco JägerMonkey dokáže zkompilovat vše, jen někdy ne s tak dobrým výsledkem. TraceMonkey však ve Firefoxu zůstal a údajně stále vypomáhá s tím, co zvládá lépe.
Výkon jednotlivých prohlížečů si můžete na svém počítači snadno porovnat měřičem Peacekeeper. Jak jsme popsali už dříve, jeho výhodou je i to, že celkový výsledek (vypočítaný co geometrický průměr výsledků dílčích — avšak bez započtení „komplexní grafiky“) lze rozkliknout na výsledky dílčí, a tak shledat, v čem je prohlížeč silný nebo slabý ve srovnání s jinými. To snad dává větší smysl než poznatek, že jakýsi test doběhl za tolik a tolik milisekund.
Z výsledků Peacekeeperu vyplývá, že Google Chrome si stále udržuje velký náskok, a to především v práci s datovými poli a s textem — což je zásadní pro mnohé online aplikace, s nimiž mají v Googlu velké záměry.
Že se každý při vývoji zaměřuje trochu na něco jiného, to se odráží i v tom, že Google Chrome i nadále zdaleka vede ve vlastním testu Googlu — v V8 Benchmark Suite — o němž se lze rozumně domnívat, že není ani tak navržen samoúčelně k tomu, aby v něm Chrome vyšel dobře, nýbrž k tomu, aby měřil to, co v Googlu považují za reprezentativní.
(Spíše si v Googlu nejprve napsali test, jehož vykonání prohlížečem se pak pokoušejí co nejvíce zrychlit, než že by nejprve napsali nějaký javascriptový vykonavač nazdařbůh, a pak se snažili sestavit test, ze kterého vyjde nejlépe.)
Firefox 4 oproti tomu nepatrně rychleji dokončí SunSpider, ale v něm je ještě o poznání rychlejší Internet Explorer 9.
Jen o kousek pozadu za Google Chrome pak Firefox 4 končí v testu Kraken. Ten si zas pro sebe vyvinuli sami v Mozille (vyšli přitom ze SunSpideru).
Je na pováženou, že se Firefox 4 oproti 3.6 propadl v základním vykreslování stránek (podle Peacekeeperu). Uvidíte, zda a nakolik to pocítíte v běžném užití…
Dohnal a předehnal Firefox 4 ostatní? — V zásadě srovnal krok. Stydět se tvůrci nemusí, jen jim to poněkud trvalo; otázka je, zda dokáží krok s ostatními také nadále udržet.