Přejít k hlavnímu obsahu

35 let Hubbleova teleskopu: nahlédněte do hlubin vesmíru

Josef Mika 24.04.2025

24. dubna 1990 odstartoval na palubě raketoplánu Discovery Hubbleův vesmírný dalekohled. Je to tedy právě 35 let od uvedení tohoto úžasného zařízení do provozu. Bez přehánění, tato observatoř navždy změnila astronomii. Podívejte se s námi na nejúžasnější objevy, které lidstvo díky Hubbleovu teleskopu učinilo.

Kapitoly článku

35 roků Hubbleova dalekohledu

Začátek byl těžký. Primární zrcadlo teleskopu mělo vadu, jeho vnější okraj byl příliš slabý (2,2 mikronu). To bylo v 90. letech zdrojem velkého zklamání z tohoto drahého projektu – a to i přes to, že přístroj byl stále schopen provádět vědecká pozorování. O tři roky později se zařízení podařilo opravit a několik servisních misí dalekohled postupně modernizovalo a renovovalo. Poslední proběhla v roce 2009. Po ukončení provozu všech raketoplánů však zůstal Hubble v boji se stárnutím sám.

Během provozu se objevily i kritické chvíle, kdy teleskop musel přejít do režimu údržby, ale i po 35 letech stále funguje. Jeho samotná vědecká mise začala 20. května 1990 - prvním snímkem byla fotografie dvojhvězdy HD96755 v otevřené hvězdokupě NGC 3532, která se nachází opravdu daleko, asi 1 300 světelných let od nás.

Mohlo by vás zajímat

Velká investice a neocenitelné objevy

Za tři a půl desetiletí Hubble provedl přes 1 milion pozorování, data z nich byla použita ve více než 21 tisících pracích. Celkově patří Hubble k nejdražším vědeckým misím NASA, ale jeho dopad ukazuje, jak velkou návratnost taková investice přináší.

Pozorování z Hubbleova teleskopu jsou klíčem k velké kosmologické debatě naší doby: Hubbleovu napětí (spor o hodnotu tzv. Hubbleovy-Lemaîtrovy konstanty, která má popisovat rychlost rozpínání vesmíru). Potvrdila také existenci obřích (supermasivních) černých děr, o nichž se předpokládá, že se nacházejí v jádru každé galaxie. Kosmický dalekohled prokázal, že Jupiterův měsíc Ganymedes má polární záři, a objevil Arrokoth, nejvzdálenější svět, který kdy lidstvo prozkoumalo.

Fascinující jsou také snímky galaxií jako celku. Teleskop dokázal vyfotit galaxii, která se skládá z devíti soustředných prstenců. Provedl také nejneuvěřitelnější snímek galaxie v Andromedě, který má 2,5 miliardy pixelů a jehož sestavení trvalo více než 10 let. Můžeme také zmínit originální snímek Hubbleova hlubokého pole (Hubble Deep Field), který poprvé odhalil, kolik galaxií se nachází v oblasti oblohy, která se na první pohled zdá zcela prázdná.

Hubbleův teleskop
info ikonka
Zdroj: NASA

Vesmír kolem nás

Mezi objevy ve Sluneční soustavě a ve vzdáleném vesmíru se objevují i zásadní poznatky o našem místě ve vesmíru – o Mléčné dráze. Pozorování z Hubbleova teleskopu společně se sondou Gaia Evropské kosmické agentury (ESA), která ukončila své působení na začátku tohoto roku, nám umožnila odhadnout hmotnost a velikost naší galaxie. Mléčná dráha váží přibližně 1,5 bilionu Sluncí a má průměr 129 000 světelných let.

Hubble bude provádět pozorování tak dlouho, jak jen to bude možné, ale jeho oběžná dráha ho nakonec strhne dolů k Zemi a shoří v atmosféře.

Mohlo by vás zajímat

Snímky vesmírných hlubin

NASA, ESA a Institut pro vesmírný teleskop, který Hubblea provozuje, zveřejnila k jeho narozeninám řadu poznatků a skvělých snímků shrnutých v elektronické knize, kterou si každý zájemce může stáhnout zdarma. Jmenuje se Hubble’s Beautiful Universe (Hubbleův krásný vesmír), provede čtenáře misí Teleskopu od roku 1990 až do současnosti a představí mnoho úchvatných snímků vesmíru, které během své cesty nashromáždil. Kniha je dostupná ve formátech PDF i epub pro čtečky elektronických knih.

Pokud si chcete výročí Hubbleova vesmírného teleskopu připomenout osobněji, můžete se také podívat na nástroj, který vám pomůže zjistit, co Hubble vyfotografoval v den vašich narozenin.

Zdroj: NASA, Hubble’s Beautiful Universe, What did Hubble see on your Birthday/NASA


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme