35 roků Hubbleova dalekohledu
Začátek byl těžký. Primární zrcadlo teleskopu mělo vadu, jeho vnější okraj byl příliš slabý (2,2 mikronu). To bylo v 90. letech zdrojem velkého zklamání z tohoto drahého projektu – a to i přes to, že přístroj byl stále schopen provádět vědecká pozorování. O tři roky později se zařízení podařilo opravit a několik servisních misí dalekohled postupně modernizovalo a renovovalo. Poslední proběhla v roce 2009. Po ukončení provozu všech raketoplánů však zůstal Hubble v boji se stárnutím sám.
Během provozu se objevily i kritické chvíle, kdy teleskop musel přejít do režimu údržby, ale i po 35 letech stále funguje. Jeho samotná vědecká mise začala 20. května 1990 - prvním snímkem byla fotografie dvojhvězdy HD96755 v otevřené hvězdokupě NGC 3532, která se nachází opravdu daleko, asi 1 300 světelných let od nás.
Velká investice a neocenitelné objevy
Za tři a půl desetiletí Hubble provedl přes 1 milion pozorování, data z nich byla použita ve více než 21 tisících pracích. Celkově patří Hubble k nejdražším vědeckým misím NASA, ale jeho dopad ukazuje, jak velkou návratnost taková investice přináší.
Pozorování z Hubbleova teleskopu jsou klíčem k velké kosmologické debatě naší doby: Hubbleovu napětí (spor o hodnotu tzv. Hubbleovy-Lemaîtrovy konstanty, která má popisovat rychlost rozpínání vesmíru). Potvrdila také existenci obřích (supermasivních) černých děr, o nichž se předpokládá, že se nacházejí v jádru každé galaxie. Kosmický dalekohled prokázal, že Jupiterův měsíc Ganymedes má polární záři, a objevil Arrokoth, nejvzdálenější svět, který kdy lidstvo prozkoumalo.
Fascinující jsou také snímky galaxií jako celku. Teleskop dokázal vyfotit galaxii, která se skládá z devíti soustředných prstenců. Provedl také nejneuvěřitelnější snímek galaxie v Andromedě, který má 2,5 miliardy pixelů a jehož sestavení trvalo více než 10 let. Můžeme také zmínit originální snímek Hubbleova hlubokého pole (Hubble Deep Field), který poprvé odhalil, kolik galaxií se nachází v oblasti oblohy, která se na první pohled zdá zcela prázdná.

Vesmír kolem nás
Mezi objevy ve Sluneční soustavě a ve vzdáleném vesmíru se objevují i zásadní poznatky o našem místě ve vesmíru – o Mléčné dráze. Pozorování z Hubbleova teleskopu společně se sondou Gaia Evropské kosmické agentury (ESA), která ukončila své působení na začátku tohoto roku, nám umožnila odhadnout hmotnost a velikost naší galaxie. Mléčná dráha váží přibližně 1,5 bilionu Sluncí a má průměr 129 000 světelných let.
Hubble bude provádět pozorování tak dlouho, jak jen to bude možné, ale jeho oběžná dráha ho nakonec strhne dolů k Zemi a shoří v atmosféře.
Snímky vesmírných hlubin
NASA, ESA a Institut pro vesmírný teleskop, který Hubblea provozuje, zveřejnila k jeho narozeninám řadu poznatků a skvělých snímků shrnutých v elektronické knize, kterou si každý zájemce může stáhnout zdarma. Jmenuje se Hubble’s Beautiful Universe (Hubbleův krásný vesmír), provede čtenáře misí Teleskopu od roku 1990 až do současnosti a představí mnoho úchvatných snímků vesmíru, které během své cesty nashromáždil. Kniha je dostupná ve formátech PDF i epub pro čtečky elektronických knih.
Pokud si chcete výročí Hubbleova vesmírného teleskopu připomenout osobněji, můžete se také podívat na nástroj, který vám pomůže zjistit, co Hubble vyfotografoval v den vašich narozenin.
Zdroj: NASA, Hubble’s Beautiful Universe, What did Hubble see on your Birthday/NASA