Přejít k hlavnímu obsahu

IObit Malware Fighter 3 PRO

Martin Kučera 21.04.2015
info ikonka
Zdroj:

Pokud se nespokojíte se základní antivirovou ochranou Windows, zkuste kvalitní antivir s proaktivní ochranou, která zasáhne ještě dříve, než je zavirovaný soubor vůbec spuštěn. * PLNÁ VERZE Uveřejněno v časopisu Chip 05/15 a v jeho digitální verzi, která umožňuje on-line distribuci softwaru – stažené programy je možné využít i u počítače bez DVD mechaniky.

box Plná verze IObit Malware Fighter 3 PRO je aplikace sloužící k nepřetržité ochraně počítače před nejrůznějšími druhy virů, jako jsou trojské koně, červy, adware, boty, hijacky, spyware a další škodlivý malware. Obsahuje dva skenovací enginy (IObit + Bitdefender), díky kterým v účinnosti antivirové detekce převyšuje běžnou konkurenci. Program aktivně chrání i internetové prohlížeče, aby nemohlo docházet k podvržení adres, vyhledávaných výsledků nebo k úniku zadávaných citlivých údajů, například při nákupech v e-shopech nebo při přihlašování do internetového bankovnictví. Rovněž si poradí s různými toolbary,  doplňky a rozšířeními v browserech. Zajímavostí je tzv. proaktivní ochrana, kdy program zasáhne ještě před samotným spuštěním zavirovaného souboru. Program zasáhne i při detekci malwaru na USB flash discích. IObit Malware Fighter 3 PRO je ideální alternativou k základní antivirové kontrole Windows pomocí předinstalovaného programu Microsoft Defender. Pro Chip je připravena plná verze programu IObit Malware Fighter 3 PRO v ceně 450 Kč, která bude funkční do dubna 2016. Po tuto dobu jsou samozřejmostí aktualizace programu a antivirové updaty.

  • Plná verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 05/15
  • Info: www.iobit.com
  • Jazyk: česky
  • OS: Win XP/Vista/7/8 (32/64 bit)
  • Registrace online
obr-01

První dojmy: Žádné zbytečné tuny nastavení. Moduly pracují po instalaci zcela samostatně.

Přivítá vás vskutku podařené a graficky pěkně odladěné rozhraní programu. Základní nabídku tvoří 4 položky menu a na pravém boku jsou 4 další ikonky. Malware Fighter slouží jednak ke skenování systému na výskyt malwaru a dalších škůdců, které se již stihli usadit ve vašem počítači, a jeho druhá funkce je realtimová ochrana – štít, který se stará o to, aby se přes něj nic škodlivého nedostalo.

obr-02

Ochrana prohlížeče: Při prohlížení internetu je browser vystaven různým útokům.

Skenování

Ze začátku je vhodné spustit sken celého počítače, abyste měli ověřeno, že se na počítači skutečně žádní škůdci nevyskytují. Klikněte na »Úplný sken«. První kontrola bude trvat o poznání déle, ale prověří počítač nejlépe. Pokud se objeví nějaká hrozba, budete ji moct nechat opravit, nebo ignorovat. V případě, že se nechcete rozhodovat po každé zvlášť, můžete zaškrtnout volbu „Automaticky opravit“. Problémy tak budou odstraněny bez nutnosti vašeho odsouhlasení. Pokud kontrolujete spoustu dat, klidně můžete pustit sken večer před spaním a zaškrtnout volbu „Vypnout PC“. Ráno se vzbudíte a počítač bude zkontrolovaný a bude si spokojeně dřímat. Nicméně není to nutné, sken není nikterak náročný a dokáže se přizpůsobit aktuálnímu využití počítače. Pokud budete dělat např. běžnou kancelářskou práci, klidně nechte běžet testy na pozadí.

obr-03

Realtimová ochrana: Štíty jsou zapnuty, žádný červík by se neměl dostat skrz.

Realtimová ochrana

Ochrana v reálném čase (Bezpečnostní hlídač) je tvořena osmi vrstvami, které výrobce pojmenoval následovně: Hlídač připojení, Hlídač souborů, Hlídač cookie, Hlídač spouštění, Hlídač prohlížeče, Hlídač procesů, Hlídač USB disků a Škodlivá aktivita. Ve výchozím stavu jsou všechny zapnuté, nicméně můžete si je jednotlivé vypínat/zapínat. V hlavní nabídce dejte položku »Ochrana«. Nastavení jednotlivých hlídačů a diagram reálné ochrany. Vypnutí některého štítu může přijít vhod v případě, že vám bude blokovat nějaký důležitý proces, nebo jinak znepříjemňovat práci na počítači. Je to ale dost nepravděpodobné. Položka »Posílit bezpečnost« upozorňuje na možné problémy se sdílením disků, funkcí vzdálené plochy a asistence a nabídne řešení jejich ochrany.

Podezřelý soubor? Anyláza v cloudu

Malware fighter umí spolupracovat i s cloudovým nástrojem. Funguje to tak, že nahrajete podezřelý soubor do cloudového úložiště, následně bude otestován a vy se dozvíte, jestli je škodlivý nebo ne. Pokud nějaký podezřelý soubor máte, klikněte vpravo na horní ikonku s mráčkem. Následně zvolte »Analyzovat soubor« a najděte ho v průzkumníku. Poté se nahraje do cloudu a zanalyzuje. Objeví se webová stránka, kde budete informování o průběhu. Pokud bude soubor ohlášen jako „SAFE“, tak je vše v pořádku.

obr-04

Cloud: Podezřelé soubory mohou být vyhodnoceny také v cloudu na serverech výrobce.

Malware není všechno

IObit Malware Fighter 3 PRO je hezky vypadající nástroj, který poskytuje ochranu před různými druhy škůdců. Nicméně nezvládá chránit počítač před všemi hrozbami internetu a proto doporučujeme použít jako hlavní bezpečnostní program AVG Internet Security 2015 z Chipu a Malware Fighter si nechat pouze jako doplňkové řešení.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme