Přejít k hlavnímu obsahu

Jak fotografovat za deště a co k tomu budete potřebovat

Pavel Trousil 04.10.2015
info ikonka
Zdroj:

Fotografování za deště může být opravdu zábavné. Populární fotografické objekty vypadají za této situace úplně jinak a v jiném světle. 

Musíte se na to ale vybavit – každopádně budete potřebovat plášť do deště. Povinná je i „pláštěnka“ pro fotoaparát a další zařízení, která máte s sebou. Hodí se třeba i tehdy, když zblízka fotografujete vodopád. Nouzově můžete použít i deštník, ale počítejte s tím, že ho musíte k něčemu přidělat – ruce potřebujete volné. Nouzově lze použít i upravený igelitový sáček (udělejte v něm otvor pro objektiv), zajištěný gumičkou. Mějte s sebou také hadřík z mikrovláken, abyste mohli očistit a osušit fotoaparát i objektivy. Při výměně objektivu si stoupněte zády proti větru, aby voda nenastříkala dovnitř.

Využijte například okno, po kterém stékají kapky vody, a vyberte i hezký motiv na pozadí. Můžete využít i sklo automobilu a to, co se v něm odráží. Vyzkoušejte fotografování zevnitř auta, z domu, nebo i z venku. Za deště jsou zajímavé i rostliny a hmyz – vyfotografujte kapku vody na listu nebo mravence s vodní kuličkou. Pak třeba zaměřte pozornost na kaluže a vodní hladinu. Vyfotografujte dopadající kapky, ale i odrazy osob, budov nebo stromů, které jsou na nich vidět. Pokud budete mít štěstí, objeví se na obloze duha.

Pokud budete fotografovat padající déšť, vyplatí se zvolit nižší hodnotu ISO a současně snížit clonové číslo (otevřete clonu). Pak budete mít větší šanci pořídit zajímavý snímek. Správné nastavení ale samozřejmě ovlivňuje řada faktorů, jako je intenzita světla, typ objektu a hustota deště. Musíte tedy zkoušet. Zvolíte-li mimořádně nízkou hodnotu ISO a clona je téměř otevřená, může se stát, že budou snímky přeexponované. Abyste tomu zabránili, použijte neutrální ND filtr, který si s tím poradí. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme