Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Jsi to ty ve videu? Ne, nejste to Vy. Nenechte se napálit!

Pavel Trousil 18.01.2023

Nová phishingová kampaň spoléhá na zvědavost lidí. Údajné video ale není video- odkaz vede na podvodné stránky.

V posledních době se českými mezi uživateli Messengeru společnosti Meta šíří podvodná zpráva. Na první pohled vypadá jako běžná zpráva od některého z přátel na Facebooku s textem „Jsi to ty ve videu?“, za kterým následuje odkaz, který vypadá, že vede na sociální síť TikTok – když se ale na odkaz podíváte pozorněji, zjistíte, že na Tiktok nevede. Zpráva ale může mít i jiný text, například "Podívej co jsem našel .. http://photo.rgb3.us/N2FcBXm". Po kliknutí na tento odkaz je uživatel vyzván buď ke stáhnutí mobilní aplikace, nebo k přihlášení k nějaké placené službě. Případně se šiřitelé této zprávy snaží z uživatelů vylákat přihlašovací údaje k Facebooku – nutí ho se znovu přihlásit a vyzradí tak svoje přístupové údaje.

desktop-scam-3-nahled

Pokud na odkaz kliknete na počítači, můžete se dostat na placené seznamky nebo chaty. | Zdroj: screen podvodného portálu (Eset)

Co se stane po kliknutí na podvodný odkaz, se liší podle toho, jaký operační systém uživatel používá (Windows, Android, iOS, macOS) a jakou chatovací aplikaci má. V případě mobilního zařízení se často zobrazí propagace aplikace Express VPN nebo VPN Super Speed, nebo se uživatel dostane na zavádějící herní nebo výherní portály s povinnou registrací. V případě desktopové verze chatovací aplikace se nejčastěji zobrazuje obsah pro dospělé, například na video portálech, placených chatech a seznamkách. Ve všech případech se útočníci snaží přimět uživatele k zaplacení.

scam-ukrajina-nahled

V případě mobilního zařízení se vám po kliknutí na odkaz objeví reklama na VPN služby. | Zdroj: screenshot Eset.

Odborníci z bezpečnostní firmy Eset proto radí na odkaz rozhodně neklikat. Pokud se zpráva začne šířit i z vašeho účtu, upozorněte své přátelé, že odkaz ve skutečnosti nepochází od vás. Pokud už na odkaz kliknete, nestahujte žádné aplikace, ani se nepřihlašujte k odběru žádných služeb, které se pod odkazem skrývají. Na podvodnou komunikaci vás upozorní také úroveň používané češtiny, a to jak gramatika, tak tón jazyka, kterou váš přítel používá. Pokud se vám styl komunikace zdá podezřelý nebo vám zpráva přišla od přítele, se kterým si na dané sociální síti běžně nepíšete, zeptejte se, co se pod odkazem skrývá.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme