Zlatá éra vypalování je minulostí
CD disky se objevily koncem 80. let a brzy se staly masovým médiem. V 90. letech nastoupily CD-R disky, které umožňovaly běžným uživatelům zapisovat data na vlastní nosiče. Později je vystřídaly DVD, které nabízely větší kapacitu a snadnější práci s multimédii. Vypalování se stalo populárním fenoménem – dokonce i součástí životního stylu.
S nástupem USB flash disků a dalších forem přenosného úložiště ale význam vypalování začal klesat. Blu-ray disky měly být evolucí DVD a díky větší kapacitě ještě nějaký čas přežívaly, zejména mezi profesionály a náročnými uživateli. Sony, Panasonic či Philips vkládaly do tohoto formátu velké naděje.

Definitivní konec jedné éry
Poslední hřebíček do rakve přišel později. Sony uzavře výrobní závod v japonském Tagadžó, kde se vyráběly i největší Blu-ray disky s kapacitou až 128 GB. Trh s optickými médii je už léta v útlumu a poptávka nedokáže pokrýt náklady na výrobu.
V obchodech sice stále najdeme disky značky Verbatim, ale i jejich výroba pravděpodobně v dohledné době skončí. Digitální obsah se dnes uchovává především v cloudu, případně streamuje, a optická média zůstávají jen vzpomínkou na jednu uzavřenou kapitolu technologického vývoje.
Kam uložit data?
Dnes máte mnoho jiných možností, ať už jde o zmíněné Blu-ray disky, flash disky, větší externí HDD či SSD disky. Případně spousta lidí zálohuje či ukládá data i do mobilního telefonu. Ty dnes mají velmi solidní kapacitu počínaje 128 GB (častěji 256 GB), až klidně 1 TB. Výrazně oblíbenější jsou však cloudová úložiště.
Zdroj: autorský text, AV Watch