Zařízení se zastaralým firmwarem nedosahuje zdaleka takových možností a výkonu, jakého by mohlo při troše snahy dosahovat. Firmware je vlastně software, který je uložen na čipu uvnitř zařízení a který řídí jeho základní funkce, něco jako napevno instalovaný základní operační systém. Stejně jako moderní programy a operační systémy však bývá firmware stále složitější, a tak není divu, že před uvedením produktu na trh občas výrobci unikne nějaká chyba. Naštěstí lze ale firmware poměrně snadno aktualizovat.
Vybrali jsme takové kategorie zařízení, u nichž přináší aktualizace firmwaru největší efekt. V rámci těchto kategorií jsme se zaměřili na nejznámější výrobce a nejpoužívanější zařízení. K instalaci firmwaru stačí použít utilitu, kterou můžete stáhnout ze stránek výrobce. Některá zařízení (jako například fotoaparáty a DVD přehrávače) se aktualizují tak, že stažený nový firmware vypálíte na CD/DVD disk či nahrajete na paměťovou kartu a pak jej podle návodu na následující straně nahrajete po zapnutí do přístroje.
Pozor: U některých zařízení, jako jsou například DSL routery, je nutné zvolit firmware určený pro danou zemi, jelikož se může lišit od jiných místních lokalizací. I když se výrobci snaží ošetřit své aktualizační firmwarové utility tak, aby zabránili uživatelům omylem nahrát do zařízení špatný firmware, přesto doporučujeme dát opravdu dobrý pozor na to, abyste správně zvolili modelovou řadu, pro kterou je firmware určen. Rozhodně si dobře přečtěte návod na aktualizaci firmwaru, protože při špatném provedení tohoto úkonu nebo při nahrání nevhodného firmwaru můžete zařízení znehodnotit.
U některých zařízení dochází po aktualizaci firmwaru k vymazání uživatelem nastavených hodnot do továrního stavu. Obtížím s opětovným nastavováním se můžete vyhnout zálohováním nastavení před aktualizací a jeho opakovaným nahráním po dokončení updatu.
Po zásadních aktualizacích se může stát, že vás Windows požádají o opětovnou reaktivaci. Využijte této příležitosti a před novou reaktivací aktualizujte všechny komponenty.