Grafické rozhraní v podobě virtuálního obývacího pokoje, které mělo zjednodušit ovládání Windows: to, co zní jako dokonalý software pro starší uživatele a ostatní začátečníky v práci s PC, se pro Microsoft stalo velkou katastrofou.
Software byl kritizován odborníky, vykazoval značné bezpečnostní nedostatky a zdá se, že ani tehdy neodpovídal duchu doby. Původně byl program Microsoft Bob představen v březnu 1995 a měl zjednodušit ovládání tehdejšího aktuálního systému Windows 3.1. Zatímco Windows 95 se o několik měsíců později prodaly v milionech kopií, Microsoft Bob žalostně selhal s pouhými 58 000 prodanými exempláři.
Tento software byl rychle stažen z prodeje a zapsán do historických análů jako velký propadák. Byla ale myšlenka skutečně tak špatná?

Microsoft Bob: Windows pro začátečníky
Základní koncept softwaru byl docela slibný: nejdůležitější funkce jako kalendář, textový editor nebo správce domácnosti byly rozmístěny ve formě objektů ve virtuálním obývacím, respektive pracovním pokoji.
Kliknutím na hromadu papírů na stole se například otevřel textový editor. Malý žlutý pes Rover, později známý jako vyhledávací asistent ve Windows XP, pomáhal s ovládáním jednotlivých programů a navrhoval možné akce.
Mohlo by vás zajímat
Budoucnost AI rozhraní

Přesto dnes působí komiksové rozhraní jen málo promyšleně. Uživatelé museli použít klávesu F1, aby získali přehled o funkcích, nebo divoce klikat po virtuální místnosti, aby je našli.
Protože software neměl nic společného s běžným prostředím Windows, nebyli začátečníci v práci s PC postupně seznamováni s operačním systémem, ale byli naopak povzbuzováni, aby se jím vůbec nezabývali. A co se rovněž nepovedlo: kdo několikrát zadal špatné heslo, mohl v programu Microsoft Bob jednoduše zadat nové – a to zcela bez bezpečnostních otázek, nebo jiného zajištění.

Microsoft Bob byl tajně dodán více než 500 milionkrát
Dlouho kolovaly zvěsti o tom, že programátor tajně ukryl program Microsoft Bob v milionech kopií Windows a dodal je koncovým zákazníkům. Tato fáma byla nakonec potvrzena k 25. narozeninám Microsoft Boba: bývalý vývojář Microsoftu Dave Plummer vysvětlil ve videu na YouTube, jak k tomu došlo.
Tehdy pracoval na aktivaci produktu Windows XP. Musel najít jednoduchý způsob, jak přiřadit aktivační klíče příslušným verzím XP (maloobchod nebo OEM).
Vývojáři to vyřešili tak, že volné místo na discích vyplnili různou „zátěží“, která musela být matematicky odlišná a nekomprimovatelná. Tyto dodatečné megabajty (!) ztížily situaci pirátům, protože nahrávání a hostování takového množství dat představovalo v té době velkou překážku.
Podle signatury příslušné zátěže bylo možné zjistit, zda zadaný aktivační klíč Windows je platný. Dave jako zátěž jednoduše použil silně komprimované obrazy Microsoft Boba a několikrát je zašifroval, než se dostaly na instalační disky Windows XP.
To znamená, že kopie Microsoft Bob nebyly pro koncové zákazníky přístupné. Přesto se největší propadák Microsoftu tímto způsobem tajně dostal do 500 milionů domácností. Vývojář Microsoftu Raymond Chen výstižně shrnul tento kuriózní příběh, když řekl, že Bob byl pro společnost užitečnější mrtvý než živý.

Písmo Comic Sans: jediný pozůstatek Microsoft Bob
Microsoft Bob tak právem patří k neúspěšným projektům Microsoftu. O více než dvacet let později je software téměř úplně zapomenut. Zůstalo z něj pouze jedno: nyní nenáviděné písmo Comic Sans. Ačkoli se v publikované verzi Microsoft Bob ve skutečnosti ani nevyskytovalo, bylo původně vyvinuto pro použití v komiksovém prostředí Windows.
V 32bitové verzi Windows 10 lze rozhraní Microsoft Bob nainstalovat i dnes. Odkaz na stažení najdete ve zdrojích. U některých funkcí se vám však může zobrazit chybová zpráva a nebudete je moci používat.