Přejít k hlavnímu obsahu

Na záchranu dat s odborníky nebo vlastními silami?

redakce 05.08.2011
info ikonka
Zdroj:

- komerční sdělení - Jistě se shodneme na tom, že data v počítači patří mezi to nejcennější, co uživatel má. A leckdy, dokonce i vlastní vinou, o ně může velice lehce přijít. Obnova a záchrana dat je v počítačové problematice oblastí, o které všichni víme, že existuje a na kterou se v případě obnovy ztracených dat spoléháme. Laik by si mohl položit zásadní otázku: „Jak se mohou jen tak ztratit data?“

Často stačí relativně málo a dojde ke zničení pevného disku. I nejmenší částečky prachu způsobují poškození čtecích a zápisových hlav. Pokud disky mají vypnutý systém S.M.A.R.T. (Self Monitoring Analysis and Reporting Technology), který může v předstihu hlásit případné problémy, může poměrně lehce a rychle dojít ke ztrátě dat. Mechanické poškození a následné selhání disku může být způsobeno řadou dalších poruch: zadřeným ložiskem, poškrábáním záznamových ploten, poškozením vlivem pádu, utrhnutím čtecích hlav, či jeho shořením nebo přerušením vinutí. Problémem může být závada v elektronice i vliv elektrostatického výboje. Příčiny ztráty dat mohou být rovněž softwarové - týkají se poškození souborového systému, pádu operačního systému, virové nákazy apod. Často stačí i pouhé zformátování disku nedopatřením.

Co je nutné zvážit aneb kdy zachraňovat ztracená data?

Ztráta filmů, her či hudby může být nepříjemná, protože za shromážděním těchto dat vězí desítky a desítky hodin práce. Nehledě na zážitky, vztahy a vzpomínky, které se k těmto dílům pojí. Na disku se ale mohou nacházet také citlivé informace a např. důležitá pracovní data. Jejich ztráta může představovat mnohem větší problémy. Pokud se domníváte, že se vás záchrana dat netýká, opak je pravdou. „Např. přenosné počítače s pevnými disky jsou dnes již natolik rozšířené, že k poruchám dochází ze statistického hlediska velmi často. Podobné je to s disky ve stolních počítačích.

Velký podíl na poruchách má samozřejmě způsob, jak šetrně nebo nešetrně se svými zařízeními lidé zacházejí. I tak je ale prostor pro náhodnou mechanickou nebo elektronickou poruchu větší než dřív“, hodnotí problematiku odborník na záchranu dat Mgr. Štěpán Mikeš.
S rostoucí kapacitou disků, novými technologiemi konstrukce a jejich velkovýrobou se totiž vadné nebo poruchové série disků objevují častěji. Doba je rychlejší a výrobci uvádění nových výrobků na trh kvůli ziskům někdy hodně urychlují. Není tak vždy dostatek času pro dokonalé testování. V neposlední řadě nemusí jít o poškození média. Data a soubory si občas může smazat pouhým nedopatřením i ten největší IT odborník. Stačí jen na něco zapomenout.

Zkusit to sám doma?

Existují programy, které dokážou určitá ztracená data obnovit. S některými se dá vyřešit i poškození tzv. Master Boot Record (MBR). „Prostřednictvím záchranářských aplikací lze některé dokumenty a data získat zpět. Podobně tak se dají podomácku vyřešit i jednodušší elektronické poruchy disků. Ovšem je důležité si uvědomit, že nevhodné nebo neodborné použití těchto programů či jiných postupů může u poškozených disků znamenat i nevratnou ztrátu veškerých dat. Ta po takovém „kutilském“ zásahu často nenapraví už ani následná snaha odborné firmy, která se záchranou dat zabývá“, připomíná Štěpán Mikeš ze společnosti DataHelp. „Už několikrát se nám stalo, že nám zákazník přinesl disk s naprosto triviální poruchou. Obnova dat z něj by byla otázkou několika hodin práce a nebyla by ani drahá. Jenže zákazník se nejdříve obrátil na souseda „všeuměla“ a ten bohužel dílo zkázy dokonal. Možná se to přes tu bytelnou konstrukci nezdá, ale disk je velmi citlivé zařízení. V tomto případě jsme už bohužel nemohli nic dělat. Neodborným zásahem na datech disku napáchal fatální škody“.

Kromě těchto skutečností je důležité zvážit také to, zda čas, který obnově dat „po kutilsku“ věnujete je vynaložený opravdu efektivně. Neumí to někde rychleji a bezpečně? Některá data můžeme označit za nedůležitá, ovšem pro firmu může ztráta dat znamenat dokonce i ohrožení její existence - ztráta databáze kontaktu dodavatelů i odběratelů, evidence zaměstnanců, mzdovou agendu atd. Ve zlomku sekundy může přijít o výsledky práce celého týmu. Čas na získání těchto dat zpět je v tomto případě velmi důležitý. Tady nemá moc cenu přemýšlet, jestli se osloví odborná firma nebo ne. Lepší pomoc pravděpodobně není.
Správná diagnostika poruchy je základ úspěchu

Důležitá je úvodní diagnostika média, protože určit správně příčinu poruchy má zásadní vliv na postup obnovy dat. Správně určit to většinou dokáže jen profesionál. Při prvním „kontaktu“ s pevným diskem vyhodnotí poruchu a následně vás informuje o rozsahu problému a nákladech na jeho odstranění. Při informaci o ceně se řada lidí domnívá, že je příliš vysoká, a proto se rozhodnou realizovat obnovu dat vlastními silami. Jak to v těchto případech někdy dopadá, se probíralo před chvílí. Pokud o data opravdu stojíte, bezpečnějších řešením je svěřit obnovu ztracených dat odborníkům.

V případě že selže systém a data nejsou na disku přístupná, uvažujeme o nástroji, který by data dokázal zpřístupnit. Tady je nutné dát si velký pozor na to, aby se na poškozený disk znovu nezapisovalo. Data na disku s velkou pravděpodobností stále jsou a vhodnými nástroji je lze přečíst a zachránit. Operační systém nebo nějaký obnovovací software ale na disk zapisuje. Takže hrozí, že přepíše zrovna ta místa, kde se žádaná data nalézají. Tyto druhy obnov mohou být velice složité, a proto byste měli opravu nechat někomu, kdo se v tom vyzná. Ještě jedno upozornění se v tomto případě hodí zmínit – neodborným zásahem bude případná obnova dat ještě komplikovanější a dražší.

Další chybou, kterou lidé obvykle dělají, je pokus pevný disk otevřít a podívat se, co se vevnitř stalo. Pevné disky obsahují velice choulostivé a extrémně křehké komponenty citlivé na nečistoty, prach a zejména otisky prstů. Uvnitř disku je proto ultračisté prostředí. K záchraně dat z disků vyžadující jeho rozebrání odborníci využívají speciálních laboratorních podmínek a nástrojů. Tady soused kutil opět nemá moc šanci. Proto disk rozhodně rozebírejte! Leda že byste si z něj chtěli udělat efektní těžítko na stůl.

Hledání a obnova dat může čistého času trvat několik hodin i několik dnů (v závislosti na velikosti média a povaze poškození). Záleží také, o jaké soubory a data jde. Další možností, jak ztratit data, je jejich smazání uložením do koše a jeho pečlivé následné vysypání. V tomto případě lze využít freeware programy. Problém během chvilky vyřeší i laik. Zdarma šířené programy vyřeší i smazání dat použitím kláves shift + delete. Ale musíte si být jisti, že se na disk nezapisuje. Program musí být nainstalován a bootován z jiného média.

Takže jak?

Některé běžné lapálie se můžete pokusit vyřešit svépomocí a tzv. podomácku, i když ani v případě zdánlivě jednoduché „záchranné operace“ není možné vyloučit chybu znamenající i definitivní ztrátu dat. To je ale riziko za to, že záchranu dat nesvěříte odborníkovi. Mnozí z vás budou porovnávat finance vložené do záchrany dat a jejich důležitost. Fotografie z každoroční dovolené pravděpodobně oželíte, fotografie z první svatby se asi budete snažit zachránit, a tak se rozhodnete investovat potřebnou finanční částku do jejich záchrany. Důležité je vybrat si firmu, která má zkušenosti se známými i méně známými typy a výrobci a poskytuje kvalitní a prověřené služby. Na trhu záchrany a obnovy dat u nás existuje jen několik těch opravdu dobrých, které neustále investují do výzkumu a jsou schopné úspěšně řešit veškeré typy i závažných mechanických poruch. Obvykle není problém si u nich nechat zachránit data z pevných disků, optických médií, SD a dalších flash karet, disků a pamětí, z diskových polí RAID, SSD disků atd.

Pravidelně zálohovat, při poruše zachovat klid a okamžitě vypnout poškozené médium
A rada na závěr? Ztráta dat je pro uživatele opravdu nepříjemnou záležitostí a většinou přichází bez varování. I když to možná bude znít logicky a jasně, většina uživatelů PC svá cenná data i přesto nezálohuje. Přitom by velkou část dat zachránila i záloha jednou za měsíc.

Pokud už k poruše dojde, důležité je zachovat klid a dodržet tento postup: při podivném chování média okamžitě vypnout systém/zařízení, nerestartovat, ani svépomocí neobnovovat. Neodbornou manipulací s médiem může dojít k nevratným a závažným poškozením, která znemožní záchranu dat, případně ji ztíží. Tak se prodlouží nejenom čas na jejich záchranu, v závislosti na tom také cena. Pak už zbývá pouze zkontaktovat firmu, která si se ztrátou dat a jejich obnovou dokáže profesionálně poradit.

Autor: Mgr. Štěpán Mikeš, obnova a záchrana dat DataHelp


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme