Jak telefon pozná, že se blíží zemětřesení?
Technologie využívá akcelerometry, které jsou součástí každého moderního telefonu, k měření otřesů. Vzniká tak síť tvořená samotnými uživateli, která doplňuje tradiční a nákladné seizmické stanice, a to zejména v oblastech, kde specializovaná infrastruktura chybí. Výsledkem je největší globální systém včasného varování před zemětřesením, který se svou přesností přibližuje národním sítím v Japonsku nebo USA.
Vše začíná u akcelerometru, citlivého čipu, který má v sobě dnes téměř každý chytrý telefon. Ten neustále sleduje pohyby, a pokud zaznamená otřesy odpovídající vzorci zemětřesení, okamžitě odešle data o zrychlení a přibližné poloze na servery Googlu. Tam nastupuje pokročilý algoritmus, který porovnává informace z mnoha telefonů v dané oblasti. Pokud se potvrdí, že se skutečně jedná o zemětřesení, systém automaticky určí jeho epicentrum i sílu.
Následně je do zasažené oblasti rozesláno varování, a to ve dvou úrovních. V oblastech, kde se očekávají silné otřesy, obdrží uživatelé kritické varování s hlasitým zvukem a jasnými pokyny: „Lehni si, chraň se, drž se!“. V místech s mírnějšími otřesy se zobrazí pouze informační upozornění. Uživatelé si také mohou vyhledat aktuální informace zadáním „zemětřesení v mém okolí“ do vyhledávače Google.

Překvapivá přesnost a rychlost varování
Možná to zní jako sci-fi, ale výsledky mluví samy za sebe. Od dubna 2021 do března 2024 systém detekoval v průměru 312 zemětřesení měsíčně o síle od 1,9 do 7,8 Richterovy stupnice. V 85 % případů se jeho data shodovala s údaji z tradičních vědeckých měření. Systém navíc dokáže varování odeslat už za pár sekund po začátku otřesů. Během jednoho z testů trvalo vydání prvního upozornění pouhých 8 sekund. Díky stálému vylepšování algoritmů se podařilo snížit chybu v odhadu síly zemětřesení z 0,5 na 0,25 magnituda, čímž se výkon systému přiblížil profesionálním národním sítím.

Pomoc tam, kde je nejvíc potřeba
Největší přínos tohoto systému nespočívá v nahrazování, ale v doplňování stávajících národních sítí. Je klíčový především pro rozvojové země a oblasti bez rozsáhlé infrastruktury, kde milionům lidí poskytuje základní, ale životně důležité včasné varování. V průměru je měsíčně rozesláno 60 až 312 varování přibližně 18 milionům lidí. Vývojáři přitom pružně reagují na reálné události. Například po nedostatcích při varování během turecko-syrského zemětřesení v roce 2023 zásadně vylepšili algoritmus. Při zpětném testování by již nový systém v dané situaci rozeslal 10 milionů urgentních upozornění.
Google ale otevřeně přiznává, že systém nemůže plně nahradit tradiční sítě specializovaných senzorů. V některých případech nemusí být varování dostatečně rychlé, například pokud se epicentrum nachází příliš blízko uživatelů. Dalším omezením je přesnost měření v extrémních situacích. Klíčová je také závislost na připojení k internetu, které bohužel může být v postižených oblastech přerušeno jako první.
Co přinese budoucnost?
Android Earthquake Alerts System představuje největší celosvětovou platformu svého druhu s ambicí dále zlepšovat přesnost a rychlost zásahů a rozšiřovat pokrytí. Tato technologie je hezkým příkladem toho, jak mohou mobilní data a zapojení široké veřejnosti zásadně přispět ke zvýšení bezpečnosti obyvatelstva, a to nejen ve vyspělých zemích, ale i v regionech s minimální veřejnou infrastrukturou.
Zdroj: Google Research Blog, studyfinds.org, Google Crisis Response, TechSpot