Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Notebooky a smartphony s umělou inteligencí: čím jsou tak speciální. Měli bychom je kupovat už teď?

Josef Mika 12.03.2024
Zdroj: Midjoureny (vygenerováno pomocí AI)

Umělá inteligence vyvolala v nejen v IT mimořádný rozruch. Po nebývalém vzestupu společnosti Nvidia cítí stále více výrobců velký byznys. Rozruch a dohady nyní vznikají kolem notebooků s umělou inteligencí. Vysvětlíme vám, co za tím stojí, jaká zařízení jsou již k dispozici a zda je (opravdu) potřebujeme.

Kapitoly článku

Najednou je všechno spojeno s umělou inteligencí. To má dopad daleko za hranice IT a poskytovatelé softwaru, služeb a zařízení teď cítí velký byznys.

Viděli jsme to na veletrhu CES na začátku roku, i na dalších významných akcích, jako je MWC: tam všude se umělá inteligence slavila jako velká věc. Téměř vše, co bylo ohlášeno, má v té či oné podobě umělou inteligenci v sobě zabudovanou.

Rozhodně to však není vždy nutné. Například ChatGPT nebo Windows Copilot lze dokonale používat i na našich stávajících zařízeních, i když už mohou být několik let stará. Je to proto, že náročné výpočty se provádějí v cloudu. O čem tedy notebooky s umělou inteligencí jsou?

Notebooky se speciálním hardwarem pro umělou inteligenci

Microsoft Surface Studio 2
Microsoft instaluje do svých zařízení Surface NPU jako přídavný čip.
Zdroj: Microsoft

Předem jen tolik: přinejmenším za tím není žádný velký podvod. Ačkoli někteří výrobci velmi aktivně vychvalují své produkty jako revoluci v oblasti umělé inteligence, což může být trochu přitažené za vlasy, na nových noteboocích skutečně něco hmatatelného je.

Notebooky s umělou inteligencí skutečně mají speciální hardwarové komponenty, které provádějí výpočty umělé inteligence. AMD, Intel a Qualcomm před několika měsíci vyhlásily rok počítačů s umělou inteligencí. Hlavní roli v těchto zařízeních stále hraje procesor, ale skutečné tajemství, které příslušní výrobci inzerují, spočívá v NPU – Neural Processing Unit, což je v podstatě samostatná výpočetní jednotka pro úlohy AI.

Mohlo by vás zajímat

Microsoft je jedním z průkopníků a klíčových hráčů na poli umělé inteligence, a proto není divu, že hardware s umělou inteligencí používá i ve svých zařízeních Surface. Jedním z příkladů je poměrně drahý notebook Surface Studio 2. Obecně se zdá, že schopnosti AI jsou v současné době pro výrobce dobrým argumentem pro nasazování vysokých cen. Proto bychom měli věnovat velkou pozornost tomu, co dalšího kromě „umělé inteligence“ dostanete.

Co přesně NPU přináší?

Intel NPU
NPU se stávají nedílnou součástí procesorů.
Zdroj: Intel

V odpovídajících noteboocích, jako je nový Surface Laptop Studio od Microsoftu, je zabudovaný přídavný čip NPU, který se stará především o úlohy AI. Všichni významní výrobci procesorů nyní příslušné funkce do svých procesorů zabudovávají. Reálně vzato, za notebook s umělou inteligencí vlastně nemusíte utrácet peníze nyní, protože funkce AI se určitě stanou v dalších generacích standardem.

To je v souladu s prognózami analytiků. Podle těchto prognóz bude v roce 2024, tedy letos, přibližně 20 % prodaných počítačů tvořit zařízení s umělou inteligencí; do roku 2027 by měl tento podíl vzrůst na 60 %. Je zřejmé, že nejprve budou čipy AI vybavena drahá zařízení, v následujících letech se pak hardwarová umělá inteligence prosadí i v nižším cenově dostupném segmentu. Totéž platí i pro chytré telefony. Samsung Galaxy S24 (Ultra) s "Galaxy AI" je teprve začátek.

Mnoho aplikací umělé inteligence je dnes stále velmi založeno na cloudu. To se může v budoucnu změnit, ale například systém Windows 11 v současné době nabízí pouze několik videoefektů, které jsou schopny využívat čip umělé inteligence. To samo o sobě rozhodně k nákupu nového notebooku nenaláká. Přestože nejpozději na podzim mají Windows obdržet významnou aktualizaci AI, je otázkou, zda se tím podaří situaci změnit.

Mohlo by vás zajímat

Umělou inteligencí jsou však vylepšeny i běžné programy, například Adobe Premiere Pro. I zde se čip s umělou inteligencí pro některé funkce osvědčuje, protože snižuje zatížení ostatních komponent v počítači, především CPU a GPU. I když je příkladů více, stále chybí pádný argument, proč nutně potřebujete speciální počítač s AI právě teď.

Věnujte pozornost celkové užitné hodnotě

Nový notebook
Věnujme pozornost nejen umělé inteligenci, ale také celkové užitné hodnotě nových notebooků.
Zdroj: Racool_studio/Freepik

V současné době je třeba jasně říci, že hardware je daleko před softwarem. Skutečné přidané hodnoty však lze dosáhnout pouze tehdy, když oba tyto prvky spolupracují. Proto byste měli zůstat ohledně notebooků s umělou inteligencí v klidu. Argumentů ve prospěch nákupu takového zařízení je stále příliš málo.

Kromě toho si žádný výrobce procesorů nemůže dovolit umělou inteligenci ignorovat. To znamená, že v dohledné době bude většina notebooků vybavena AI tak jako tak. Tím se rozšíří výběr a sníží ceny. V současné době jsou tyto funkce vyhrazeny ještě drahým modelům vyšší třídy.

Nakonec určitě platí, že pokud se právě poohlížíte po novém notebooku, můžete se již nyní podívat na AI. Důležitější je však celková výbava: klíčovými faktory jsou stále dostatek operační paměti a výkonný procesor a grafika – stejně jako výdrž baterie, vhodná rozhraní a správný displej. 

Zdroj: časopis Chip


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud