Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Jak se nenechat zavřít za manipulaci se státními zakázkami?

redakce 03.07.2022

V souvislosti s kauzou Dozimetr, která je v posledních týdnech propírána v médiích, si dovolujeme přinést našim čtenářům návod, jak neskončit podobně, jako parta kolem Hlubučka a Redla.

Kapitoly článku

Nepotřebujete drahé aplikace/telefony

Celá tahle parta komunikovala přes aplikaci CryptoCult, která běží jenom některých telefonech, kde ovšem má poskytnout maximální zabezpečení. I malý, skromný gang dá za provoz aplikace několik desítek tisíc korun ročně. Troufáme si říci, že zcela zbytečně, protože speciálně upravené šifrované telefony jsou dnes už spíše přežitkem. Namísto drahého řešení se můžete spolehnout na následující.

iPhone

Říkejte si co chcete, ale několikrát bylo jasně prokázáno, že z běžně dostupných zařízení je nejlépe zabezpečený iPhone. Existují sice velmi drahé a komplikované způsoby, jak se do něj mohou tajné služby dostat, ale u zde se dá riziko minimalizovat. Základem je mít telefon zamčený číselným kódem, ne pomocí Face ID (čtečka obličeje) a ne pomocí otisku prstu. A další tip – v nastavení se dá vybrat, aby se zařízení po deseti neúspěšných zadáních kódu samo vymazalo a zablokovalo. Rozhodně si to aktivujte! 

Nevěřte SMS nebo iMessage

Nespoléhejte se na běžné způsoby komunikace a určitě ne především na SMSky. K těm se bezpečnostní složky dostanou velmi, velmi snadno. O něco lepší je iMessage, ale ani tady není zabezpečení zrovna špičkové. Daleko lepší je Telegram nebo Signal, špičku v této oblasti představuje Threema. Tahle appka se nemusí svazovat s telefonním číslem, zprávy se neukládají na žádném serveru (respektive jsou ihned po doručení smazány) a není známa žádná její slabina. Dá se přes ni mimochodem i volat, což využívejte, protože klasické telefonní hovory nejsou zabezpečeny prakticky vůbec.

VPN

Další důležitý faktor, který významně omezí šance na vaše vystopování. VPN je naprostý základ pro bezpečnost na internetu, ideálně od poskytovatele třeba ze Švýcarska, kde nemusí provozovatel ukládat a následně poskytovat data policii, soudu nebo jakýmkoliv jiným institucím. Utajení vaší IP adresy je polovina úspěchu, navíc to dává i šanci určité věci případně popřít, protože nebudou spojeny s vaším zařízením.

Jak se chovat?

Pokud jsou zprávy o kauze Dozimetr správné (a nemáme důvod se domnívat, že ne), tak policie získala velkou část důkazů pomocí odposlechů. S odposlechy se to má tak, že je většinou potřeba je do nějaké místnosti nainstalovat, aby následně mohly přenášet nebo zaznamenávat dění uvnitř. Pokud nejste supertajná organizace a nemáte protiodposlechovou místnost, domlouvejte se holt pokaždé někde jinde – v přírodě, v zábavním parku, jděte do kina, projeďte se loďkou po Vltavě. Hlavně si nepovídejte pořád na tom stejném místě. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud