Menu

Smartphone s Androidem vás bude trvale snímat: nová funkce děsí z pohledu bezpečnosti

06.12.2021 09:00 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Smartphone s Androidem vás bude trvale snímat: nová funkce děsí z pohledu bezpečnosti

Smartphone s Androidem vás bude trvale snímat: nová funkce děsí z pohledu bezpečnosti | foto: nastya_gepp/Pixabay

V příštím roce se v Androidu pravděpodobně objeví nová funkce, která by mohla spoustu uživatelů naštvat. Přední fotoaparát bude trvale nahrávat. Co by to mělo přinést?

Před pár dny Qualcomm představil nový procesor Snapdragon 8 Gen 1. První smartphony, které jím budou osazeny, se objeví už v příštím roce. Pro uživatele, kterým záleží na jejich soukromí, to ale bude pravděpodobně velmi nepříjemné.

Jak v průběhu Tech Summitu potvrdil produktový manažer Qualcommu, Judd Heape, přední kamera nových smartphonů bude "neustále vyhledávat obličej uživatele". A to i v případech, kdy telefon necháte v klidu odložený, nedotknete se ho, ani jej neaktivujete jiným způsobem. Píše o tom The Verge ve své příspěvku s názvem "Qualcomm’s new always-on smartphone camera is a potential privacy nightmare". Jinými slovy to také znamená, že kamera nebude nikdy vypnutá a bude neustále kontrolovat své okolí. Procesor poté předává data do tzv. Sensing Hubu, kde se dále zpracovávají.

Do budoucna se tak snadno může stát, že uživatele bude nahrávat nejen jejich vlastní telefon, ale také cizí zařízení ostatních. Například i při jídle v restauraci nebo v průběhu nakupování.

Tento přístup by už měli znát uživatelé hlasových asistentů. Tyto nástroje vždy sledují okolní zvuky, aby mohly přímo realizovat jakékoliv hlasové příkazy.

Novinky u smartphonů se systémem Android: Qualcomm slibuje tato vylepšení

androidpermanentvideo

Android: díky inovaci fotoaparátu Qualcomm uživatelům slibuje funkční vylepšení. | Zdroj: Laura Chouette/Unsplash

Přestože mnozí uživatelé budou pravděpodobně považovat inovaci procesoru Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 za vážné narušení soukromí, výrobce slibuje některé funkční výhody. V budoucnu smartphone rozpozná svého uživatele nejen tehdy, když aktivuje rozpoznání obličeje. Telefon půjde aktivovat už v okamžiku, kdy se jeho majitel objeví v zorném poli objektivu fotoaparátu.

Qualcomm také vyzdvihuje údajné zvýšení bezpečnosti a ochrany soukromí uživatele: zařízení má přímo rozpoznat, kdy se uživateli dívají přes rameno jiné osoby. Výrobce uvádí, že v takových případech se obrazovka zařízení automaticky deaktivuje.

V kontrastu s velkým zásahem do soukromí uživatele prostřednictvím permanentního natáčení se ale uvedené výhody zdají být velmi malé. Ukáže se teprve časem, do jaké míry výrobci smartphonů tuto novinku skutečně implementují do svých zařízení, a zda ji uživatelé budou moci deaktivovat.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.