Menu

Google nebude rád: dopřejte si stále přesné vyhledávání, ale anonymní

18.02.2022 09:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Google nebude rád: dopřejte si stále přesné vyhledávání, ale anonymní

Google nebude rád: dopřejte si stále přesné vyhledávání, ale anonymní | foto: Matryx/Unsplash

Kvalitě výsledků vyhledávání Google se dosud žádný vyhledávač nepřiblížil. Má to ale svou cenu: vaše data. Dovedete si představit, že byste i nadále mohli těžit z přesnosti vyhledávání Google, ale zcela anonymně? Slibuje to vyhledávač Startpage.

Podle vlastního prohlášení nechce být Startpage ničím menším, než "nejbezpečnějším vyhledávačem na světě". Vyhledávací dotazy, které zadáte do Startpage, jsou přenášeny do Googlu, ale předtím anonymizovány. Nepředává se ani vaše IP adresa, ani ID uživatele nebo sledovací soubory cookies. Stránka Startpage také neukládá historii vyhledávání.

Anonymní vyhledávač sídlí v Nizozemsku, ale nyní patří společnosti System1, která je kotovaná na burze v USA. To už dříve vedlo k bouřlivým diskuzím mezi ochránci osobních údajů a Startpage se tomu věnovala loni na podzim v rozsáhlém prohlášení (k vidění na support.startpage.com v příspěvku "What is Startpage's relationship with Privacy One/System1 and what does this mean for my privacy protections?").

Tipy pro Startpage

startpage-1

Praktická nastavení Startpage vylepšují. | Zdroj: Startpage

Startpage má funkci »Anonymous View«, která umožňuje anonymní prohlížení webových stránek. Tato funkce slibuje, že skryje vaši skutečnou identitu a ochrání vás před profilováním, sledováním, spywarem a malwarem. Vizuálně je to minimalistické. Pokud chcete nějakou webovou stránku z výsledku vyhledávání načíst v anonymním režimu, stačí kliknout na symbol masky vlevo vedle její položky. Navštívená webová stránka pak jako návštěvníka uvidí pouze "Startpage.com", nikoliv vás, jako skutečného uživatele.

V nastavení si můžete přizpůsobit jazyk, vzhled a další podrobnosti vyhledávání. V části »Privacy and Safety« můžete aktivovat rodinný filtr, způsob dotazování HTTP a zadat umístění serveru. Ve výchozím nastavení je uveden nejrychlejší server v okolí, ale můžete také přepnout na servery jinde v EU nebo USA. Praktická je i možnost uložit nastavení bez souborů cookie.

Přenesení Startpage do prohlížeče

startpage-2

Startpage lze nastavit v prohlížeči jako standardní metodu prohlížení. | Zdroj: Chrome

Namísto ukládání Startpage jako záložky nebo cíleného volání URL adresy můžete vyhledávač připojit k vašemu prohlížeči. K tomu jsou k dispozici rozšíření pro Chrome a Firefox. Po nastavení zadáváte do URL řádku prohlížeče vyhledávané výrazy jako obvykle.

Google pro ty, kdo mají obavy o svá data

Startpage nabízí využití výhod vyhledávání Google bez podrobného sledování. Je to praktické řešení pro zachování většího soukromí při surfování, aniž byste se museli vzdát kvalitních výsledků při vyhledávání.

Pokud byste si chtěli vyhledávání prostřednictvím Startpage vyzkoušet, vše potřebné najdete na webové stránce https://www.startpage.com/.

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.
Komerční sdělení