Menu

Nástroj na ochranu osobních údajů zmizí: nástupce pro systém Windows 10 je ještě lepší

19.05.2020 12:30 | Jiří Palyza + Přidat komentář
Nástroj na ochranu osobních údajů zmizí: nástupce pro systém Windows 10 je ještě lepší

Nástroj na ochranu osobních údajů zmizí: nástupce pro systém Windows 10 je ještě lepší | foto: CHIP

Ochrana osobních údajů ve Windows 10 není zrovna jednoduché téma. Pokud se chcete zbavit všech čmuchalů, musíte zasahovat hluboko v nastavení. K tomu je vhodnější použít příslušný software.

Jedním z velmi populárních nástrojů byl Debotnet. Vývojář s ním ale skončil. K dispozici ke stažení už ale je jeho nástupce, který brzy nabídne další funkce.

Ochrana dat ve Windows 10 je tak trochu "neverending story". Je faktem, že Microsoft už přeci jen poněkud slevil ze svého původního nastavení v systému Windows 10 a poskytuje uživtelům větší konrolu nad nastavením ochrany dat. Ale to nestačí. Pokud chcete udělat více, můžete si vybrat z různých doplňkových nástrojů.

Jedním z nejlepších nástrojů k těmto účelům byl Debotnet. Od jeho uvolnění v prosinci si tento program stáhlo 350.000 uživatelů. Vývojář nyní s programem skončil, protože je postaven na zastaralém jazyce VisualBasic. Několik týdnů je však už k dispozici jeho nástupce se jménem SharpApp. Tento nástroj není potřeba instalovat a poskytuje uživatelům větší kontrolu nad ochranou osobních údajů v systému Windows 10.

Stáhněte si: SharpApp

sharpapp-logo

SharpApp 0.34.2

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný SharpApp pro Windows je nástupcem známého nástroje Debotnet a pomáhá vám s různými nastaveními v oblasti ochrany dat a soukromí.

Stáhněte si

 

Výhody
jednoduché ovládání
nabízí více ochrany dat a soukromí
uživatelské rozhraní s různými šablonami

Debotnet: přehledný nástroj

debotnet

Debotnet je kompaktní, přenosný a přehledný.

Ovládání Debotnetu je jednodušší, než v případě SharpApp. V oblasti "#start" najdete důležitá nastavení, týkající se ochrany dat. Zde můžete například vypnout sběr telemetrických údajů, vypnout sledování polohy nebo vypnout OneDrive. Debotnet nabízí pro každý bod vysvětlení. Přiložené skripty si lze prohlédnout kliknutím na "Code". Kromě toho je také můžete otestovat, spustit anebo vrátit zpět.

Předem instalované aplikace také můžete odebrat v části "Bloatware", a to i několik současně. V ostatních oblastech můžete systém Windows přizpůsobit podle vlastních představ, například vypnout hlasového asistenta Cortanu nebo zabránit instalaci Edge na bázi Chromia. Pomocí nástroje lze také blokovat aktualizace ovladačů a funkcí. Pokud si nejte jisti, které funkce jsou zajímavé, lze si prohlédnout doporučené nastavení v kontextové nabídce. Pro změnu vzhledu slouží podpora témat, které dají Debotnetu nový design.

Ve srovnání s nástrojem SharpApp je pro méně zkušené uživatele lepší volbou Debotnet. To by ale s příští květnovou aktualizací mělo skončit. Přestože nástroj stále dostává bezpečnostní aktualizace, s novými verzemi Windows už nebude kompatibilní.

Stáhněte si: Debotnet

debotnet-logo

Debotnet 0.7.8

CHIP hodnotí Dobrý

Bezplatný nástroj „Debotnet“ vám umožňuje provádět různá nastavení v oblasti ochrany osobních údajů, aby byla zajištěna větší ochrana soukromí.

Stáhněte si

 

Výhody
více ochrany dat
jednoduché ovládání
různá témata

SharpApp: původně určený profesionálům

sharpapp

SharpApp nabízí větší výběr nastavení pro profesionály.

Ve srovnání s Debotnetem je SharpApp mnohem minimalističtější. Nástroj je ale stále ve vývoji. Prozatím se aplikace soustředí především na různé skripty, které lze spouštět, dodatečně má ale být vybavena většinou funkcí, známých z předchůdce.

V části "Windows" si můžete vybrat mezi různými skripty, z nichž každý plní jiný úkol. Kromě blokace sběru a sledování dat jsou také k dispozici skripty, které blokují služby Microsoftu, nebo aplikace třetích stran. Pokud jste instalovali šablonu, musí být vybrána v části "scripting" a odtud i spuštěna. SharpApp také obsahuje přehled předem instalovaných aplikací, který můžete použít k označení aplikace, jejíž instalaci chcete odstranit. V nabídce je také blokátor telemetrie a instalátor pro důležité programy.

SharpApp už nyní ve srovnání s Debotnetem může bodovat několika důležitými výhodami. Nabízí plnou podporu displejů s vysokým rozlišením a 64bitových Windows.

Dobrá práce, přesto ale buďte opatrní

Takto by mělo vypadat více aplikací pro Windows: malé, přenosné a jasné. Takové jsou i nástroje pro ochranu osobních údajů. Rozhodně nepřehlížejte vysvětlení u jednotlivých položek, jejich aktivace může v některých případech také vyvolat nežádoucí účinky. Je také škoda, že zatím SharpApp nemůže držet krok s funkcemi svého předchůdce. Pokud byste nebyli s novou aplikací spokojeni, bez obav můžete prozatím používat Debotnet. A to alespoň do květnové aktualizace.

mohlo by vás také zajímat: bezplatné profi nástroje od Microsoftu

Komentáře

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.