Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Pozor na podvodné SMS zprávy lákající na dávky a příspěvky od státu

Pavel Trousil 25.07.2023

Bezpečnostní firma Check Point varuje před další vlnou podvodných SMS. Podvodníci v nich napodobují zprávy od České správy sociálního zabezpečení, nebo České pošty a odkazy v těchto zprávách vedou na phishingové stánky, které mají z obětí vylákat citlivé údaje.

Kyberpodvodníci zneužijí cokoli, i složíte ekonomické situace svých obětí. Firma Check Point zaznamenala vzrůstající počet falešných SMS zpráv, které lákají na snadné získání dávek a příspěvků od státu. Řada lidí, kteří takovouto zprávu obdrží, pak mají tendenci reagovat zbrkle.

podvod1

Příklad podvodné SMS zprávy. | Zdroj: TZ Check Point

Odkaz ve zprávě vede na webovou stránku napodobující originál. To sice není nic nového, ale podvodníci to zkoušejí znovu a znovu s novými doménami a vylepšeným obsahem. Webové stránky jsou zpracovány poměrně zdařile, co se týče grafiky i češtiny, takže běžný uživatel nemusí podvod na první pohled odhalit.

podvod2-nahled

Podvodníci napodobují stránky bank, nebo ePortálu. Grafika i jazyk se lepší. | Zdroj: TZ Check Point

Pro získání příspěvků a dávek je vyžadováno přihlášení pomocí bankovní identity. „Je potřeba si vždy klást otázku, proč by ČSSZ posílala podobný odkaz přes SMS, proč by chtěla přihlášení bankovní identitou a podobně. Jsou to jasné varovné signály a webové stránky institucí a dalších společností navštěvujte vždy napřímo a neklikejte na odkazy ve zprávách,“ říká Petr Kadrmas, kyberbezpečnostní specialista Check Point Software Technologies.

podvod4-nahled

Cílem podvodníků je vylákat z obětí přihlašovací údaje. Stránka vypadá podoně, jako originál. | Zdroj: TZ Check Point

Přihlášení je možné provést přes řadu velkých bank a podvodníci slibují další výhody. Přihlášení je možné provést přes řadu velkých bank a podvodníci slibují další výhody. Následně se pro každou banku zobrazí přihlašovací stránka, která poměrně věrně napodobuje skutečnou přihlašovací stránku dané banky. Cílem je samozřejmě krádež bankovních přihlašovacích údajů a jejich další zneužití. Při podobných podvodech mohou uživatelé přijít o své úspory.

Zdroj : Check Point, Check Point Facebook


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud