Menu
CHIP Speedtest

Nejlepší tipy pro obnovu ztracených nebo smazaných dat

14.11.2015 12:02 | Karel Kovar
Nejlepší tipy pro obnovu ztracených nebo smazaných dat

Moderní pevné i flash disky sice mají mezi klíčovými vlastnostmi spolehlivost, to ale neznamená, že nemůže dojít k havárii a poškození dat. 

Poměrně častým problémem také bývá nechtěné smazání dat. Jak se s tím vypořádat?

Díky moderním technologiím už není obvykle poškození nebo smazání dat velkým problémem – existuje celá řada programů (a to i bezplatných), které dokážou takto „ztracená“ data znovu „vydolovat“. Mezi ty nejlepší bezplatné patří například Recuva (na http://jdem.cz/eksn8). Dříve než se ale pustíte do záchranných prací, měli byste znát několik věcí, které obnovení ztracených dat usnadní:

1) Ve většině případů nejsou data „ztracena“ fyzicky, pouze jsou označena jako smazaná nebo jsou v chybných sektorech. Vyvarujte se proto jakékoliv aktivity, která by je mohla „přepsat“. Nedoporučuje se například kopírování dalších dat na disk ani pokus o jejich přesun. Logicky nevhodné jsou i aktualizace programů a systému.

2) Dejte si pozor i při práci v některých „náročnějších programech“, které si „odkládají“ data na disk – například grafické programy nebo software pro práci s videem. Také prohlížeč si na disk odkládá data, a tak raději surfujte na jiném počítači.

3) Program pro obnovu dat neinstalujte na disk (diskový oddíl), ze kterého chcete data zachránit – mohli byste ztracená data nevratně poškodit. Ideální je instalace na flash disk. A pokud obnovujete data z notebooku, nezapomeňte ho připojit síťovým kabelem. Často jde totiž o poměrně zdlouhavý proces a jeho přerušení (při vyčerpání baterie) by mu nemuselo prospět.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání