Přejít k hlavnímu obsahu

3D na PC

redakce 24.06.2010

Nabídka zařízení je již dostatečná, a tak není problém vytvořit si v obývacím pokoji malé domácí 3D kino. Pokud si ale budete chtít vychutnat 3D zážitek na počítači, vyjde vás to mnohem levněji.

Letošní filmové trháky, které plnily pokladny kin, tedy Avatar a Alenka v říši divů, se staly populárními především díky tomu, že jsou v „tři dé“. Po zhlédnutí této vícerozměrné multimediální podívané určitě řada diváků zatoužila po možnosti užít si podobnou zábavu i doma. V kinech, jako je Imax 3D, si můžete prostorové filmy vychutnávat již poměrně dlouhou dobu, naopak nabídka řešení pro domácnost je na trhu sice jen krátce, ale velmi rychle se rozvíjí.

Cesta k 3D zážitku v obývacím pokoji však přináší i několik úskalí. Bylo především nutné vytvořit příslušné normy, aby se 3D technologie dostala dál než ke známým červeno-zeleným brýlím a technologii anaglyf (tato již poměrně dlouho známá metoda využívá rozložení obrazů pro levé a pravé oko na barevné složky – obvykle modrozelenou a červenou). V prosinci minulého roku schválilo Blu-ray konsorcium specifikaci, která se týká právě filmů ve 3D uložených na Blu-ray discích a začátkem března pak i specifikaci HDMI ve verzi 1.4a, která definuje, jak mají být 3D filmy přenášeny.

Nový standard vždy znamená i nová zařízení, která tyto standardy podporují. Pokud se však chcete ihned vrhnout do 3D světa, nemusíte kvůli tomu hned utratit 50 000 Kč za nový 3D televizor a 3D Blu-ray přehrávač do obývacího pokoje. Místo toho si jako výstupní zařízení můžete vybrat osobní počítač. 3D totiž klidně zvládne běžný počítač s dvoujádrovým procesorem a příslušnou grafickou kartou.

Technologie: Dvojnásobný počet snímků

3D zobrazení není založeno na nějaké převratné technologii – pro prostorové vnímání je totiž lidský organismus vybaven od přírody. Každé oko však musí dostat jinou informaci – ty se pak v mozku vyhodnotí a obraz dostane hloubku. Výsledný prostorový obraz je tedy složen z vjemů obou očí a mozek určí, které předměty vidíme v popředí, a které naopak zůstanou v pozadí.

Z toho vyplývá, že 3D obraz není pouze záležitostí zvýšení výkonu, i když i ten je potřeba. V podstatě každá 3D technologie musí zajistit, aby divák místo jednoho obrazu sledoval dva různé snímky – jeden určený pro jedno oko a druhý pro druhé. Proto musí být grafická karta počítače výkonnější, aby byla schopna zpracovat a zobrazit dvojnásobný počet snímků za sekundu než v případě normálního obrazu (například Blu-ray filmu). To, zda vaše grafická karta splňuje potřebné požadavky, si můžete snadno zkontrolovat na stránce http://www.nvidia.com/object/GeForce_3D_compatibility.html.

Jako minimum pro přehrávání 3D filmů uvádí nVidia grafickou kartu řady GeForce 8000 – ta ale rozhodně nebude stačit na 3D filmy v kvalitě Blu-ray. Na to už doporučujeme grafickou kartu série VP4 – nejlevnější model GT 220 zakoupíte asi za 1 400 Kč vč. DPH.

Kromě toho budete potřebovat příslušné výstupní zařízení, tedy buď superrychlý monitor, nebo projektor, a také tu nejdůležitější věc – brýle. Ty už nVidia více než rok prodává v rámci balíčku „3D Vision“. Pokud si 3D brýle v balíčku „3D Vision“ pořídíte, nepoužívejte ovladače, které jsou součástí balení. Jsou už totiž zastaralé a nemusely by správně rozpoznat připojené výstupní zařízení. Stáhněte si tedy ze stránky http://www.nvidia.com/drivers ovladače nové.

3D brýle: Jeden snímek pro každé sklo

Můžete si vybrat mezi dvěma typy brýlí, které se používají pro vytvoření 3D dojmu. V případě brýlí „3D Vision“ jde o technologii, ve které se jako závěrka pro jednotlivé oči používá LCD displej. Tedy například pokud se zobrazí snímek určený pro levé oko, sklo brýlí na pravém oku se zatemní, a obráceně. Tak je zajištěno, že v kteroukoli dobu vidí uživatel brýlí pouze jedním okem. Navíc musí být samozřejmě zajištěna synchronizace mezi brýlemi a výstupním zobrazovacím zařízením. Tu zajišťuje infračervený vysílač, jenž je součástí kitu, který dodává firma nVidia. Vysílač se připojuje k USB portu počítače.

Protože brýle se „závěrkou“ potřebují napájení, jsou vybaveny baterií, a proto jsou také poměrně těžké. Navíc je rozhodující „3D technologie“ integrována do brýlí, což je dost prodražuje. A mimochodem – aby mohly „3D Vision“ brýle vůbec fungovat, musí se prostřednictvím USB konektoru nejdřív nabít.

Jak HDMI 1.4 přenáší 3D obraz
3D efekt je na počítači poměrně snadno a levně dosažitelný. Chcete-li použít klasickou kombinaci samostatného přehrávače a televizoru, je to trochu nákladnější a také komplikovanější. Důvodem je upgrade standardu HDMI na verzi 1.4a, který 3D podporuje. Většina Blu-ray přehrávačů a HD-ready televizorů komunikuje pouze prostřednictvím staršího HDMI 1.3; HDMI 1.4 zvládají až nejnovější 3D zařízení.

Nový způsob přenosu obrázku

Nová zařízení posílají jednotlivé 3D Blu-ray snímky ve formě velkého zabaleného „obrázku“ (podívejte se na ilustrační grafiku). Ten se skládá ze separátních snímků určených pro levé i pro pravé oko. Tím je umožněn přenos obrazu s frekvencí 24 nebo 25 snímků za sekundu i v HD rozlišení 1080p. Při nižším rozlišení HD-ready (720 bodů) je pak dokonce možná frekvence 50 nebo 60 snímků, což ovšem zatím nový Blu-ray standard neřeší. Kromě toho nový standard myslí i na budoucnost a definuje, jak by měla zobrazovat 3D televize budoucnosti.

Nový standard řeší i prokládaný formát 1080i, který lze také použít. V tomto případě obsahuje velký snímek všechny čtyři půlsnímky, které jsou pak odděleny třemi tzv. aktivními mezerami („Aktive Space“). K této metodě „seshora dolů“ mohou přehrávače přenášet tyto snímky i vedle sebe. Proto je pak standardní HD obraz s rozlišením 1 920 x 1 080 jednoduše rozdělen v polovině. Jeden velikosti 960 x 1 080 bodů je určen pro levé oko a druhý pro pravé oko. Podobný princip a formát plánuje využít americká vysílací společnost DirecTV pro vysílání 3D filmů přes satelit.

Balení obrázků: U 3D Blu-ray filmů se přenáší pomocí standardu HDMI 1.4 jeden velký obrázek, který se skládá ze dvou snímků: jeden je určen pro levé oko a jeden pro pravé oko.
Balení obrázků: U 3D Blu-ray filmů se přenáší pomocí standardu HDMI 1.4 jeden velký obrázek, který se skládá ze dvou snímků: jeden je určen pro levé oko a jeden pro pravé oko.

Problém s kompatibilitou s verzí 1.3

HDMI konektor i kabel zůstávají u verze 1.4 stejné jako u verze 1.3, protože se ani nezvýšila šířka přenosového pásma. Co je nového, to je informace o struktuře přenášeného 3D snímku, který bude zařízení s HDMI 1.4 reprodukovat. Tyto dodatečné informace, označené jako Enhanced Extended Display Identification Data (E-EDID), zařízení standardu 1.3 zkrátka nerozpoznají. To může být problém například i tehdy, když připojíte receiver zvukového výstupu mezi Blu-ray přehrávačem a televizorem. V takovém případě se nebudou moci přenášet ani obrazová data. Přestože zvuk uslyšíte, televizní obrazovka zůstane černá. To je také důvod, proč jsou nové Blu-ray přehrávače s podporou 3D vybaveny alespoň dvěma HMI výstupy – jedním s podporou standardu 1.4 a jedním se starším 1.3.

Pro hladký běh zobrazení (neblikající obraz) potřebujete i monitor, který dokáže zobrazit za stejnou dobu dvojnásobné množství snímků. Frekvence standardního TFT monitoru je 60 Hz (60 snímků za sekundu), což je pro 3D zobrazení málo. Proto budete potřebovat monitor s frekvencí 120 Hz. Doporučujeme například 24“ model Acer GD245HQ, který stojí asi 7 800 Kč vč. DPH. Navíc by měl mít „3D monitor“ dostatečný jas, protože brýle s touto technologií propustí pouze část jím vydávaného světla. Grafická karta je k monitoru připojena pomocí dual-link DVI konektoru. Tím je zajištěna dostatečná šířka pásma i pro 3D Blu-ray (3D ve vysokém rozlišení).

Počítač můžete připojit i k projektoru. Například ovladače nVidia automaticky rozpoznají projektor Acer H5360, který vám také můžeme doporučit. V nejlepším režimu může zvládnout HD rozlišení 720p s frekvencí 120 Hz. Obraz do něj můžete dostat přes rozhraní VGA nebo HDMI 1.3. Nedávno také nVidia uvolnila tzv. 3DTV Play (asi 35 eur), což je software, který umožňuje použít jako výstupní zařízení 3D televizor a k němu dodávané brýle (například Panasonic). Televizor se připojuje přes rozhraní HDMI 1.4.

Pokud se použijí brýle se závěrkou, je na výstupním zařízení v podstatě důležitá pouze jejich rychlost (frekvence zobrazování) – žádné další 3D funkce monitor ani projektor nepotřebují. V zásadě by tedy bylo možné 3D obraz provozovat i na starém televizoru s katodovou obrazovkou, pokud by byla frekvence obnovování jeho obrazu 120 Hz. Na rozdíl od polarizačních brýlí má v tomto případě divák větší svobodu v pohybu; může totiž otáčet mírně hlavou a nepřijde přitom o 3D efekt.

Tzv. 3D polarizační brýle pořídíte za pár korun. Jejich funkce je ale zaručena pouze v případě, že se na obraz díváte z určitého úhlu, někdy i z určité vzdálenosti. Pokud uhnete z úhlu, který by se dal nazvat jako „ideální pozorovací stanoviště (Sweet Spot)“, pak budete na obraze vidět „duchy“, tedy i snímky, které jsou ve skutečnosti určené pro druhé oko. Barevný filtr se aplikuje na brýle a zároveň i na monitor a tím se zajistí rozdělení částí světla pro příslušné oko. V případě notebooků řady Acer Aspire-5738DG, což jsou jediné notebooky s touto technologií, vidí levé oko pouze liché řádky snímku, zatímco pravé oko vidí ty sudé; tento mechanismus je podobný prokládání řádků na klasické televizní obrazovce.

Z popisu technologie je jasné, že v tomto případě není, tak jako při použití závěrkových brýlí, nutné zvyšovat frekvenci zobrazovaných snímků. Nicméně protože každé oko vidí jen polovinu řádků, sníží se při 3D zobrazení rozlišení výsledného obrazu a každé oko uvidí v případě monitoru s rozlišením 1 920 x 1 080 pouze obraz v rozlišení 1 920 x 540 bodů. Pokud byste tedy chtěli za použití této technologie vidět film v plném Full HD rozlišení (Blu-ray), vyžadovalo by to monitor nebo televizor, který má rozlišení 1 920 x 2 160 bodů.

Přehrávač: Update na 3D Blu-ray

První 3D Blu-ray film, tedy Monstra vs. Vetřelci, zatím u nás nekoupíte (a patrně ani jinde ve světě), ale dodává se k 3D Blu-ray přehrávači Samsung BD-C6900. Do běžné distribuce se tento film dostane až někdy v létě. To už snad bude dostupný i softwarový přehrávač, který umožní přehrávání 3D Blu-ray disků na osobním počítači. Nový trend už sice zachytila firma CyberLink uvedením „PowerDVD 10“ v polovině března, ale tento přehrávač, a to ani ve verzi „Ultra“, zatím 3D Blu-ray disky nepřehraje. Nicméně majitelé tohoto programu by měli v době uvedení 3D Blu-ray filmů získat zadarmo update, který jejich přehrání umožní. Zatím je z příslušné položky nabídky programu jasné, že jako výstupní zařízení bude možné zvolit nVidia brýle. Podle firmy CyberLink bude program umět nejen přehrávat 3D filmy, ale bude využívat hardwarovou akceleraci karet nVidie i AMD.

Uvedení 3D verze svého programu „WinDVD“ plánuje i konkurenční Corel, zatím však není jasné ani to, kdy bude tato verze uvedena, ani zda bude k dispozici zdarma nebo se bude dodávat jako OEM verze. Další jednoduchou a cenově dostupnou alternativou, jak získat zážitky s 3D, nabízí Mediaplayer v kombinaci s brýlemi od nVidie – tato kombinace však neumožňuje přehrávat 3D Blu-ray disky.

„Power DVD 10“ má další 3D funkci navíc, ale asi se nebude líbit každému. Software totiž převádí běžné 2D DVD filmy do 3D. Výsledek je o něco lepší u animovaných filmů, ale ani v tomto případě není nijak skvělý a brzy vás bude bolet hlava. Nicméně současná verze „PowerDVD“ zatím tuto funkci nemá a normální filmy neumí konvertovat – tato funkce je dostupná až po 3D updatu.
Někteří výrobci chystaných 3D televizorů plánují podobnou funkci i do svých produktů, a proto je vybavují dodatečným výkonným „cell“ procesorem (podobný má PlayStation 3). A když už jsme u konzole PlayStation 3 – v létě by měl být pro PS3 dostupný nový firmware, který přehrávání 3D Blu-ray filmů umožní. Konzole je na to dostatečně výkonná.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud