Menu
CHIP Speedtest

Jak se vyznat ve Windows Live

03.12.2010 05:11 | Redakce Chip
Jak se vyznat ve Windows Live
Pokoušíme se představit Windows Live jako ucelené řešení, i když z něj nejspíše nevyužijete všechno stejnou měrou.

Windows Live je snaha Microsoftu zůstat relevantní i v době společenských sítí a serverových oblaků. Microsoft je dosud obrem, ale mezitím vyrostli i obři jiní na jiných základech — Google, anebo Facebook. Microsoft je proti nim sice poněkud dinosaurem, ale sil má stále ještě dost.

Není snadné uchopit význam Windows Live, když se o to pokusíte na základě webu Microsoftu… Aplikace a služby Windows Live jsou provázány, a tomu nechtě odpovídá i to, že jejich webový popis je propletený jak bludiště, ve kterém ne a ne najít začátek nebo konec. Pokusili jsme se Windows Live rozplést a roztřídit.

Podle přístupu

Windows Live obsahuje služby dostupné na internetu; víceméně ke všem lze přistoupit webovým prohlížečem. Také však můžete do počítače nainstalovat aplikace co klienty pro ony služby. Krom toho jsou pro Windows Live i aplikace a přístup mobilní.

Klientské aplikace pro PC se dělí do dvou balíků: jeden se nazývá Essentials a je zdarma; druhý se nazývá Microsoft Office; čtete správně, i na Office lze pohlížet jako na klient pro Windows Live, a to jak na Office 2010, tak na Office 2007 s doinstalovaným dodatkem pro Office Live (v rámci instalace Essentials). Takový pěkný klient je důležitou výhodou oproti Google Docs…

Služby na internetu

 • Elektronická pošta
  Pod názvem Hotmail; přitom nemusíte mít adresu na Hotmailu, můžete skrze Hotmail využívat i adresy jiné.
 • Kontakty (míněno adresář)
 • Okamžitá komunikace (Messenger) a propojení se společenskými sítěmi (Messenger social)
  Přitom Windows Live samo nabízí určité základní funkce společenských sítí, včetně profilu, „sbírání“ přátel a sdílení stavu, obrázků, odkazů… zároveň může být branou k sítím a službám jiným.
 • Kalendář — samozřejmě s možností sdílení
 • Úložiště na soubory — SkyDrive
  Nabízí zvláštní funkce pro sdílení dokumentů, dále fotoalb, oblíbených internetových adres, a ve spojení s klientem Mesh (součástí Essentials) umožňuje synchronizaci složek na různých počítačích. Díky SkyDrive lze velké přílohy neposílat — namísto sestavení obrovského e‑mailu je nasdílíte uložené do SkyDrive.
 • Office — práce s kancelářskými dokumenty přímo z prohlížeče
  (k účelům nekomerčním dostupná bezplatně)

Ke všemu tomu patří i možnost skupinové spolupráce (Skupiny). Ve skupině můžete sdílet kalendář, dokumenty kancelářské a soubory vůbec, skupinový e‑mail, nebo můžete diskutovat přes Messenger.

Klientské programy v rámci Essentials

Messenger je tu jako klientský program a Messenger Companion je doplněk do Internet Exploreru.

Aplikace Mail je nejen klientem poštovním, nýbrž i klientem pro kalendář, a slouží též ke správě kontaktů. Mail je i čtečkou RSS a diskusních skupin.

Fotogalerie je ničím neobvyklý správce fotografií a videí; je však zároveň klientem pro jejich sdílení skrze SkyDrive a lze je z něj zveřejňovat také na Flickru, nebo skrze zásuvné moduly i na webech jiných.

Writer je místní klient pro blogování. Můžete jej využít k přispívání na Blogger nebo na WordPress a na další služby. (Pod Windows Live sice byly a dosud jsou blogy pod názvem Spaces, ty však budou příštím rokem zrušeny; lze je převést na WordPress.com.)

Uživatelé Visty a Windows 7 dostanou ještě Movie Maker s propojením na Windows Live. (Uživatelé XP se musí spokojit s tím, který už mají.) Dále dostanou Mesh, což je klient pro synchronizaci se SkyDrive; nadto umožňuje vzdálenou práci s počítačem, na který je nainstalován.

V rámci Essentials lze také nainstalovat Zabezpečení rodiny (Family Companion), což je nástroj na rodičovskou ochranu i kontrolu počítačů dětí.

O podporu pro Windows Live (a pro sítě společenské) lze instalací Essentials rozšířit také Outlook.

Microsoft Office jako klient

V Office 2007 prostě přibude položka pro otevírání z Office Live a ukládání do Office Live. Office 2010 má podporu Windows Live již vestavěnu.

Microsoft možná nenabízí tolik služeb jako Google, ale zato se jeho nabídka zdá provázanější a rozhraní webových aplikací příjemnější; navíc lze nainstalovat klientské aplikace.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání