Menu

Umělá inteligence jako sportovní svatý grál

19.07.2019 10:01 | Milan Loucký + Přidat komentář
Umělá inteligence jako sportovní svatý grál

Umělá inteligence jako sportovní svatý grál | foto: CHIP

Nový průzkum společnosti NTT ukazuje, že více než polovina respondentů ve věku 18 až 34 let považuje umělou inteligenci za prostředek pro lepší sportovní zážitky, ale pouze čtvrtina ví, jak se umělá inteligence ve sportu opravdu využívá

Významné globální sportovní události mezi sebou stále více soupeří o to, aby mohly svým fanouškům nabídnout co nejlepší zážitky – jedním z nových způsobů, jak zpřístupnit ještě sofistikovanější a propojenější prožitky je využití umělé inteligence a strojového učení.

Nový průzkum společnosti NTT, jedna z největších světových společností na moderní technologie, poukazuje na to, že sportovní organizace musí usilovat o nové typy zážitků, které by naplnily očekávání digitálně zdatných fanoušků. Jen 46 procent respondentů ale uvedlo, že jejich aktuální zkušenosti s využitím dat jsou současně ve znamení lepších sportovních prožitků. Tento nepříznivý stav odhaluje potřebu odpovídající technologické infrastruktury a řešení, které by společně zajistily sofistikovanější zážitky tak, jak je sportovní fanoušci očekávají. A odpovědí na tyto výzvy je právě umělá inteligence a strojové učení.

Průzkum mezi takřka 3700 sportovními fanoušky napříč celým světem ukazuje, že umělá inteligence i strojové učení jsou velmi účinné technologie pro zpřístupnění poutavějších zážitků. Mezi zjištění nejnovějšího průzkumu společnosti NTT patří:

•             Více než polovina (54 procent) respondentů ve věku 18 až 34 let věří, že umělá inteligence je schopna úspěšně předpovídat výsledky sportovních událostí.

•             Přibližně stejná část (52 procent) účastníků průzkumu uvedla, že díky přesným předpovědím jsou sportovní události mnohem zajímavější.

•             Pouze čtvrtina (26 procent) respondentů bez ohledu na věk si je vědoma toho, že umělá inteligence a strojové učení jsou již v rámci sportovních událostí využívány – takto nízké povědomí představuje obrovskou příležitost k většímu vtažení diváka do sportovního dění.

„Sportovní fanoušci touží po více futuristických zážitcích a tento zájem se prolíná celým sportovním průmyslem,“ uvedla Ruth Rowan, marketingová ředitelka společnosti NTT. „A stejně jako každá firma, která usiluje o podnikatelský úspěch, musí se i organizace pořádající sportovní události transformovat tak, aby si ve stále více digitálním světě udržely konkurenceschopnost a mohly fanouškům i nadále nabízet relevantní informace. Je jasné, že ať jde o živé analýzy nebo podrobnější informace založené na zpracování dat, o zážitky umožněné umělou inteligencí nebo o stadiony vybavené dostatečnou konektivitou, hrají klíčovou roli pro naplnění požadavků digitálně zdatných diváků moderní ICT infrastruktura, cloudy i mobilní služby.”

Nové zážitky díky umělé inteligenci na jedné z největších sportovních událostí světa

Letošní Tour de France je opět ve znamení řady významných inovací – příznivci tohoto slavného etapového závodu si mohou vychutnávat předpovědi umělé inteligence a strojového učení #NTTPredictor a být tak součástí opravdové revoluce ve zprostředkování zážitků z Tour. Konkrétně jde o:

•             Le Buzz – nový model strojového učení (název je odvozený z francouzského pojmu pro humbuk či rozruch okolo módní novinky) zažívá na letošní Tour de France svoji premiéru a jeho úkolem je analyzovat dění v pelotonu. Získané informace využívá k předpovídání klíčových událostí včetně zvýšeného rizika pádu, roztrhání pelotonu nebo změny dynamiky.

•             Předvídání favoritů aktuální etapy – tato technologie využívající strojové učení byla poprvé otestována v roce 2017 a v rámci letošního ročníku přichází ve vylepšené verzi, která na základě dosavadního průběhu závodu umožňuje ještě lépe živě předpovídat favority již v proběhu aktuální etapy.

•             Předpovídání úspěšnosti – technologie pro lepší vyhodnocování jednotlivých strategií v různých částech etapy, a to prostřednictvím vytváření individuálních modelů založených na strojovém učení pro každý desetikilometrový úsek.

•             Aktuální přesné informace a předpovědi – #NTTPredictor bude zveřejňovat informace o průběhu závodu na Twitteru (@letourdata).

Propojenější zkušenosti

Průzkum společnosti NTT zaměřený na zjištění zvyklostí a preferencí fanoušků z pohledu sledování sportovních událostí mj. vykresluje přesvědčivý obraz budoucích digitálních a živých sportovních zážitků. Ústředním bodem jsou měnící se návyky fanoušků patřících mezi tzv. mileniály – více než polovina (56 procent) respondentů ve věku 18 až 34 let uvedla, že během následujících tří let by mohla při sledování živých sportovních událostí ještě více využívat digitální zařízení, tedy „druhou obrazovku“.

Pro sledování živých aktualizací výsledků současně využívá digitální zařízení – mobil nebo tablet – celkem 51 procent respondentů napříč všemi věkovými skupinami, a to nejméně jednou týdně. Jde o jednoznačné potvrzení rostoucího zájmu o digitální a propojené zážitky. Hlavní motivací pro využití dalšího zařízení v průběhu sledování závodu je získání přístupu k datům a statistikám (34 procent), přičemž 4 z 10 fanoušků by uvítalo ještě podrobnější a rozsáhlejší informace.

Více než polovina (55 procent) respondentů ve věku 18 až 34 let uvedla, že jejich zájem o přímou účast na sportovní události by zvýšily lepší podmínky a možnosti na stadionech – jako je například dokonalejší konektivita nebo technicky vyspělejší zařízení. Takto vysoké procento potvrzuje, že existuje lukrativní trh pro organizace ochotné investovat do konektivitou dostatečně vybavených stadionů a sportovních událostí. Navíc touha mileniálů po neustálém propojení se jasně promítá i do sportovní oblasti – téměř tři čtvrtiny (73 procent) příslušníků této věkové kategorie tvrdí, že špatná konektivita zhoršuje kvalitu sportovního zážitku.

Výzkum proběhl mezi 3697 respondenty ve věku 18 až 65 let z Velké Británie, Spojených států amerických, Singapuru, Austrálii, Německu a Francie.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Nemusíte se obávat, váš e-mail ochráníme. Postupujeme podle těchto zásad a obchodních podmínek. Budeme vás pravidelně informovat o novinkách ve světě počítačů a technologií. Díky newsletteru snadno vyhodnotíme, jestli jsme se vám trefili do vkusu.
Komerční sdělení