Přejít k hlavnímu obsahu

Obří bezpečnostní ostuda: unikly miliony snímků toho, na co lidé koukají v práci

Jiří Palyza 27.04.2025
Podvod na počítači
info ikonka
Zdroj: Freepik

Bezpečnostní incident společnosti, která poskytuje softwarový nástroj pro sledování aktivit zaměstnanců, vedl k úniku citlivých snímků obrazovek uživatelů. Nespočet zaměstnanců, ale i firem, je ohroženo z hlediska krádeže identit a narušení bezpečnosti osobních dat. Hrozí riziko podvodů a narušení soukromí.

Kapitoly článku

Šmírovací software měl díru

Softwarové řešení, které je primárně určeno ke sledování výkonu, efektivity a činnosti zaměstnanců, se nyní stalo noční můrou. Monitorovací nástroj WorkComposer, který využívá řada společností po celém světě, zpřístupnil v prostředí otevřeného internetu více než 21 milionů screenshotů zaměstnanců. Únik zjistili experti z platformy Cybernews.

WorkComposer je nástroj pro sledování aktivit, který pravidelně pořizuje snímky obrazovek na zařízeních zaměstnanců, zaznamenává stisknuté klávesy a využívání konkrétních programů, a také aktivity na internetu. Cílem je mít dohled nad činnostmi zaměstnanců v pracovní době, potírat prokrastinaci a zvýšit produktivitu. Pořízené screenshoty však zobrazují i vysoce citlivý obsah, který nikdy neměl být zveřejněn.

Příklad uniklého snímku obrazovky z nástroje WorkComposer
info ikonka
Zdroj: Cybernews

Únik 21 milionů screenshotů

Bizarní na celé věci je skutečnost, že data byla uložena na cloudové platformě Amazon S3-Bucket, čili k nim mohl přistupovat de facto každý uživatel internetu, a to bez jakýchkoliv omezení. Kybernetickým zločincům to nabídlo vhodnou příležitost sledovat například probíhající obchodní procesy a zaměřit se na ně.

Screenshoty, které byly součástí úniku, zobrazovaly například:

  • obsah e-mailové korespondence, historii interních chatů a obchodní tajemství,
  • přihlašovací obrazovky s viditelnými přístupovými údaji, klíči API a hesly,
  • osobní anebo důvěrné informace, jakými jsou například záznamy z lékařských prohlídek nebo soukromé e-maily.

Mohlo by vás zajímat

Společnostem využívajícím WorkComposer hrozí právní důsledky

Incident s únikem dat nebývalého rozsahu ovšem pro dotčené společnosti může znamenat i komplikace právního charakteru. Dá se posuzovat jako porušení ochrany osobních údajů, které v regionu Evropské unie podléhá nařízení GDPR, nebo ochraně soukromí spotřebitelů, které se uplatňuje například na území USA.

Nástroje pro monitoring uživatelských aktivit také čelí stále větší kritice. Software totiž zaznamenává činnost uživatelů do nejmenších detailů, často ovšem bez jejich výslovného souhlasu nebo možnosti kontroly nad tím, co vše se ukládá.

Expertům z platformy Cybernews se mezitím podařilo zajistit zablokování volného přístupu k uniklým datům. Na oficiální vyjádření poskytovatele nástroje WorkComposer se však stále čeká.

Zdroj: TechRadar, Cybernews


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme