Přejít k hlavnímu obsahu

Odhalení potají spuštěných programů

redakce 16.04.2010

Windows protokolují, které programy ve vašem počítači běžely. Díky tomu můžete dodatečně zkontrolovat, zda například děti nebo jiní uživatelé někdy nespustili a opět neodstranili cizí programy.

Při prvním spuštění nějakého programu načtou Windows z programového souboru popisný název programu a uloží jej do systémového registru. Tyto údaje slouží například k tomu, aby ve výběrovém dialogu »Otevřít v programu« mohl být uveden název programu. Všechny tyto informace zůstávají zachovány i po odinstalování aplikace.
Freewarový nástroj MUICacheView si stáhněte z webové stránky www.nirsoft.net/utils/muicache_view.html. Nástroj nainstalujte rozbalením archivů do nové složky. Pak už je program okamžitě schopen nasazení – stačí spustit »MUICacheView.exe«. Zobrazí pak všechny položky uložené v příslušném klíči a umožní jejich zpracování, výmaz a export do textového souboru.
Pokud se vám nechce instalovat zvláštní nástroj, můžete si seznam provedených programů také prohlédnout a zpracovat přímo v systémovém registru – což je ovšem méně pohodlné. Postupem »Start | Spustit«, »regedit« a »OK« otevřete editor registru. V něm přejděte na klíč »HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsShellNoRoamMUICache«. Každá položka v tomto klíči označuje spustitelný program nebo prvek DLL knihovny. Přiřazenou hodnotou je pak udaný název aplikace.
Upozornění: V žádném případě nesmíte vymazat celý seznam, neboť Windows jej potřebují pro některé indikace. Mnohé položky operační systém navíc sám automaticky obnovuje. Můžete zde však pátrat po neznámých programech a kontrolovat, zda nějaká už opuštěná položka není vedena dále. Prostřednictvím »Úpravy | Odstranit« se pak dají jednotlivé nežádoucí položky odstranit.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud