Při prvním spuštění nějakého programu načtou Windows z programového souboru popisný název programu a uloží jej do systémového registru. Tyto údaje slouží například k tomu, aby ve výběrovém dialogu »Otevřít v programu« mohl být uveden název programu. Všechny tyto informace zůstávají zachovány i po odinstalování aplikace.
Freewarový nástroj MUICacheView si stáhněte z webové stránky www.nirsoft.net/utils/muicache_view.html. Nástroj nainstalujte rozbalením archivů do nové složky. Pak už je program okamžitě schopen nasazení – stačí spustit »MUICacheView.exe«. Zobrazí pak všechny položky uložené v příslušném klíči a umožní jejich zpracování, výmaz a export do textového souboru.
Pokud se vám nechce instalovat zvláštní nástroj, můžete si seznam provedených programů také prohlédnout a zpracovat přímo v systémovém registru – což je ovšem méně pohodlné. Postupem »Start | Spustit«, »regedit« a »OK« otevřete editor registru. V něm přejděte na klíč »HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsShellNoRoamMUICache«. Každá položka v tomto klíči označuje spustitelný program nebo prvek DLL knihovny. Přiřazenou hodnotou je pak udaný název aplikace.
Upozornění: V žádném případě nesmíte vymazat celý seznam, neboť Windows jej potřebují pro některé indikace. Mnohé položky operační systém navíc sám automaticky obnovuje. Můžete zde však pátrat po neznámých programech a kontrolovat, zda nějaká už opuštěná položka není vedena dále. Prostřednictvím »Úpravy | Odstranit« se pak dají jednotlivé nežádoucí položky odstranit.
Windows protokolují, které programy ve vašem počítači běžely. Díky tomu můžete dodatečně zkontrolovat, zda například děti nebo jiní uživatelé někdy nespustili a opět neodstranili cizí programy.
Máte k článku připomínku? Napište nám
Mohlo by se vám líbit
video
video
video
4 foto
Doporučujeme
Léčivá síla hudby: kdy je dobré ji poslouchat
Tipy a triky
doporučujeme
Novinky
- Používáte WhatsApp? Tuhle funkci si zapněte, jinak můžete mít problém
- Máte stále Windows 10? Tak to vás čeká velmi nepříjemné překvapení
- Uživatelé WhatsAppu, už vám také někdo volal ze zahraničí? Buďte na to opatrní, testují si vás podvodníci
- Také jste podlehli kouzlu fitness náramků? Jaká jsou jejich rizika, která mnozí podceňují
Testy a žebříčky
bezpečnost
- Dostala "deset z deseti": pozor na novou bezpečnostní chybu Windows – může vám způsobit vážné problémy
- Máte doma tuto televizi? Ve velkém nebezpečí může být až 92 000 domácností
- Falešné aplikace z Google Play: pozor, možná je máte v telefonu i vy
- Nevídaný podvod na Messengeru: dejte si pozor, když vám přijde takováhle zpráva