Přejít k hlavnímu obsahu

Petice Stop Killing Games má přes milion podpisů a všímají si jí evropští politici

Richard Šimáček 18.07.2025
The Crew
Zdroj: Se svolením studia Ubisoft

Mnoho her je závislých na aktivních serverech vývojářských studií, a pokud se je jednoho dne rozhodnou vypnout, hru si už nezahrajete. Přesně to chce změnit evropská petice Stop Killing Games, kterou podpořil i místopředseda Evropského parlamentu.

Kapitoly článku

Doba nesmrtelných her skončila

Herní trh se za 15 let výrazně proměnil a dříve, když jste si zakoupili hru na fyzickém nosiči, měli jste jistotu, že dokud cédéčko bude fungovat, hru si můžete kdykoliv znovu nainstalovat a zahrát, jenže to dnes už neplatí. Většina moderních počítačů už ani nemá mechaniku a hráči tituly kupují digitálně u herních klientů jako je Steam či Epic Games Store.

Situace se změnila i z pohledu studií a většina nových her ke své funkčnosti vyžaduje připojení k internetu, tím pádem i připojení k serverům vývojářů. Jenže co se stane, když je společnost vypne? Hra přestane fungovat pro všechny vlastníky po celém světě. To je rozhodně problém, protože nové AAA hry už stojí téměř 2000 Kč a nikde u nich není psáno, že jde pouze o dočasné licence.

Velké vlny v herní komunitě způsobilo vypnutí serverů hry The Crew od Ubisoftu, k čemuž došlo minulý rok v březnu a hra se kvůli tomu stala nehratelnou. Hráči nakonec vývojáře zažalovali a soudní spor stále probíhá do dnešního dne, jenže hra jako taková se už nikdy nevrátí. Tato událost vytvořila vhodné podhoubí pro vznik evropské petice Stop Killing Games.

Zdroj: Accursed Farms / YouTube

Co petice vyžaduje?

Iniciativa Stop Killing Games vznikla 2. dubna 2024, tedy pouhé 3 dny po vypnutí serverů hry The Crew, a založena byla YouTuberem Rossem Scottem. Petice požaduje, aby všechny nově vydané hry bylo možné hrát offline i po konci podpory a vypnutí serverů. Jejím argumentem je, že pokud si zákazník hru zakoupil, má právo k ní mít nadále přístup i po ukončení podpory.

Petice se tak staví i proti vzdálenému mazání her z herních knihoven hráčů a jejím finálním cílem je vytvořit právo na trvalé digitální vlastnictví, které se ukotví v legislativě jednotlivých států EU. V současnosti petice nasbírala už více než 1 350 000 podpisů a nejspíše už ji projednává Evropská komise, protože získala potřebný počet podpisů.

Iniciativu podpořil i místopředseda Evropského parlamentu Nicolae Ștefănuță, který veřejně přislíbil pomoc při jejím projednávání. Jedná se tak o prvního vlivného politika, který petici podpořil, a další se nejspíše připojí časem. Pokud její projednávání proběhne úspěšně, v blízké budoucnosti se můžeme dočkat legislativy, která znemožní vývojářům vypínat a mazat hry podle toho, jak se jim to zrovna hodí.

Zdroj: Polygon, PCGamer

  • Hry
  • EU
  • Stop Killing Games
  • petice
  • Videoherní průmysl

Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme