Přejít k hlavnímu obsahu

Platíte za tarif hodně peněz? Úřad ukázal země, kde stojí i čtyřikrát víc

Jakub Fišer 20.05.2025
Jak neplatit moc ze předplatné
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Cena mobilních služeb a tarifů v Česku je opakovaně terčem kritiky. Operátoři na to reagují argumentem kvalitního pokrytí a širokou nabídkou samotných služeb na takřka celém území naší země. A tak je to pořád dokola. Existují ale země, a nejsou ani tak vzdálené, kde za tarif platí mnohem víc než u nás.

Kapitoly článku

ČTÚ: Česko má průměrnou cenu tarifů

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve své výroční zprávě za rok 2024 ukazuje mezinárodní srovnání cen neomezených tarifů. Graf níže ukazuje 24 zemí včetně Česka a různý průřez toho, kolik nejen v Evropě, ale i ve světě stojí průměrný neomezený tarif na měsíc.

Na spodní hranici nenajdeme Českou republiku, to možná tak nějak tušíte. Najdeme zde ale země s podobnou rozlohou jako Česko a v mnoha případech i s podobně kvalitním pokrytím. Například operátor Tele 2 z Litvy nabízí neomezený tarif v přepočtu za méně než 500 korun.

Švýcaři mají podobné ceny, ale 3× vyšší platy

To stejné platí o lotyšském operátorovi LMT, mírně nad hranici 500–600 korun se pak dostal finský operátor Telia, rakouský A1 Telekom nebo švýcarský Yallo Sunrise. Zrovna švýcarský příklad je velmi zajímavý, tarif stojí v přepočtu 650 korun, což není zase o tolik méně než u nás. Nicméně průměrný švýcarský plat činí 140 tisíc korun měsíčně.

Levnější neomezená data než v Česku mají i v Nizozemsku, Portugalsku, Itálii, Irsku nebo v Estonsku. Srovnatelná cena je pak ve Švédsku, Jižní Koreji, případně na Novém Zélandu.

Mohlo by vás zajímat

Ve Francii tarif za 4 tisíce korun

Ale Česko rozhodně není nejdražší v Evropě, to by mělo zaznít. Skoro dvakrát tak drahý neomezený tarif nabízí třeba operátor POST z Lucemburska, Deutsche Telekom v Německu, řecký Vodafone nebo operátor Liberty z Kostariky. Totálním zjevením je dle ČTÚ francouzský operátor SFR, u kterého se cena neomezeného mobilního tarifu vyškrábala v přepočtu na 4 100 korun.

Úřad dodává, že data vychází z údajů společnosti TechInsights. „Cena vykázaná za Českou republiku (952 korun) je pod průměrem posuzovaných zemí (1 150 korun). Srovnání v grafu zobrazuje ceny přepočítané nominálními měnovými kurzy,“ stojí ve výroční zprávě ČTÚ za rok 2024.

Zdroj: výroční zpráva ČTÚ (2024)

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme