Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Skandál s padělaným síťovým vybavením Cisco: jak se dostalo až do bojových operací americké armády?

Pavel Trousil 06.05.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Padělané zařízení od společnosti Cisco se objevilo na amerických vojenských základnách a bylo dokonce použito v bojových operacích. Generální ředitel, který prodával tato falešná zařízení nejen americké armádě, ale i vládním, zdravotnickým a vzdělávacím organizacím, byl odsouzen k šesti letům vězení. Jednalo se o jednu z největších operací obchodování s padělky v historii.

Kapitoly článku

Onur Aksoy, také známý jako Ron Aksoy a Dave Durden, generální ředitel skupiny společností provozujících několik internetových obchodů, byl odsouzen k šesti a půl letům vězení. Byl shledán vinným z prodeje padělaného síťového vybavení Cisco v hodnotě 100 milionů dolarů vládním, zdravotnickým, vzdělávacím a vojenským organizacím po celém světě. Legální verze těchto produktů by se podle obžaloby prodaly za více než 1 miliardu dolarů.

Podrobnosti o podvodu

Tento čtyřicetiletý muž z Floridy byl zatčen v Miami v červnu 2022 a následně obviněn z několikanásobného obchodování s padělaným zbožím a ze spáchání poštovních a bankovních podvodů. V červnu 2023 se přiznal k tomu, že tuto rozsáhlou operaci prováděl prostřednictvím 19 společností a 25 internetových obchodů na eBay a Amazon, souhrnně známých jako Pro Network Entities.

Přiznal se, že dovezl desítky tisíc upravených síťových zařízení nízké kvality od hongkongských a čínských padělatelů za cenu až o 98 procent nižší, než kolik stálo originální síťové zařízení společnosti Cisco. Všechna tato zařízení byla opatřena “padělanými štítky, nálepkami, krabicemi, dokumentací a obaly Cisco a vše bylo doplněno padělanými ochrannými známkami registrovanými a vlastněnými společností Cisco, díky nimž se zboží falešně jevilo jako nové, originální a vysoce kvalitní a vyrobené a autorizované společností Cisco”.
 

Mohlo by vás zajímat

Falešné a upravené produkty

V obžalobě se uvádí, že padělané výrobky Cisco byly prodávány jako nová a originální zařízení na Amazonu a eBay zákazníkům ve Spojených státech i v zámoří. Mnohé z nich skončily v nemocnicích, školách, vládních agenturách a dokonce i v americké armádě. Produkty Cisco se nacházely na mnoha vojenských základnách a v různých systémech, mimo jiné v letových simulátorech letounů F-15 a P-8 amerického letectva.

Ale nešlo jen o falešné Cisco produkty. V některých případech to byly skutečné produkty Cisco, které ovšem byly “obvykle staršími, nižšími modely nebo levnějšími produkty Cisco, z nichž některé byly prodány nebo vyřazeny”, ale byly upraveny tak, aby vypadaly jako novější nebo jako model vyšší třídy. Hardware i software byl u nich upraven a použity byly „neautorizované, nekvalitní a nespolehlivé součástky".

Zařízení prodávaná společností Pro Network Entities však měla problémy s výkonem, funkčností a bezpečností, protože se jednalo o starší modely upravené tak, aby vypadaly jako novější a dražší originální zařízení. Tyto problémy často vedly k poruchám, které značně poškodily zákazníky.
 

Mohlo by vás zajímat

Zločin a trest

V letech 2014 až 2019 zaslala společnost Cisco Aksoyovi sedm dopisů, v nichž ho žádala, aby přestal obchodovat s padělaným zbožím. Aksoy na nejméně dva z těchto dopisů reagoval tím, že přiměl svého právního zástupce, aby společnosti Cisco poskytl padělané dokumenty,” uvedlo ministerstvo spravedlnosti v tiskové zprávě.

"V červenci 2021 agenti na základě příkazu provedli prohlídku skladu společnosti Aksoy, při které bylo zabaveno přibližně 1 156 padělaných zařízení Cisco v maloobchodní hodnotě přes 7 milionů dolarů." Aksoy byl za provozování tohoto systému a získání milionových zisků odsouzen k šesti letům a šesti měsícům vězení. Podle dohody o přiznání viny bude muset společnosti Cisco rovněž zaplatit náhradu škody ve výši 100 milionů dolarů a umožnit zničení padělaných výrobků v hodnotě milionů dolarů zabavených v jeho podnicích. Dále musí zaplatit pokutu 40 000 dolarů a po vykonání trestu bude mít tříletý dohled.
 

Mohlo by vás zajímat

Stejně jako jiné IT značky má i společnost Cisco problémy s šedým trhem, na kterém neautorizované společnosti prodávají podvodné verze jejích produktů. V roce 2022 společnost Cisco odhadovala, že šedý trh IT stojí její kanál 1,2 miliardy dolarů ročně. Šedý IT trh prý ještě zhoršila pandemie COVID-19.

Internetová tržiště jako Amazon a eBay jsou známá podezřelými nabídkami techniky, takže by bylo znepokojující, kdyby vládní subjekty, zejména vojenské, získávaly techniku zakoupenou těmito způsoby. Kupující a prodejci spolupracující s vládními orgány mohli produkty společnosti Pro Network Entities nakupovat také přímo.

Zdroj: US Department of Justice, US District Court, Bleedingcomputer, Office of Public Affairs, CRN
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud